Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Підтримай пам’ятку і науковців!

У Інституті фізики НАН України рятують історичну будівлю головного корпусу за допомогою спільнокошту
29 січня, 2019 - 11:46
ТА САМА БОКОВА СТІНА ГОЛОВНОГО КОРПУСУ, ЯКА ПОТРЕБУЄ ТЕРМІНОВО РЕМОНТУ. В ІНСТИТУТІ ХОЧУТЬ ЗМІЦНИТИ СТІНУ ЦЕМЕНТНИМ РОЗЧИНОМ І ПОШТУКАТУРИТИ, А ТАКОЖ ВІДНОВИТИ ЕЛЕМЕНТИ ДЕКОРУ ТА СХІДЦІВ, ЩО ПРИКРАШАЮТЬ ЇЇ АРКИ З ДВОХ БОКІВ / ФОТО З ФЕЙСБУК-СТОРІНКИ ОЛЕНИ ФЕСЕНКО

Минулого тижня, 22 січня, Інститут фізики Національної академії наук України відзначав 90-річний ювілей від дати заснування. Та настрій там не надто святковий. Днями Олена ФЕСЕНКО, керівниця відділу міжнародної наукової та інноваційної діяльності, трансферу технологій та захисту інтелектуальної власності Інституту фізики НАН України, у «Фейсбук» звернулась до небайдужих за допомогою            — необхідно зібрати кошти на реконструкцію головного корпусу установи.

Будівля, що на проспекті Науки, 46, є пам’яткою архітектури, історії та мистецтва, спроектована відомим українським архітектором Анатолієм Добровольським, який був головним архітектором Києва у 1950—1955 роках, став співавтором проекту планування й забудови Хрещатика, центральної вулиці столиці. Унікальності головному корпусу Інституту фізики додають фрески, виконані гарячим кольоровим воском у техніці енкаустики, авторства знаменитого художника-монументаліста Миколи Стороженка — зображення наукових світил світового рівня прикрашають купол будівлі.

«Будівля головного корпусу Інституту фізики НАН України посідає почесне місце серед об’єктів нашої з вами культурної спадщини міста Києва та охороняється державою (охоронний документ №297), проте поки впевнено прямує до аварійного стану. Багато конструкцій будівлі є дерев’яними, вони міцні та простоять ще дуже довго, якщо будуть цілими цегляні стіни будівлі, які їх захищають», — пише Олена Фесенко.

Як розповідає пані Олена, в ювілейному 2019 році на ремонт головного корпусу Інституту фізики не було виділено жодних коштів — утім, як і впродовж усіх попередніх років. «А стан фасаду вже дуже критичний і далі тягнути немає змоги. Інститут фізики не може зробити ремонт за власні кошти, оскільки грошей, які виділяє держава на його функціонування, вистачає лише на оплату праці співробітникам, не кажучи про нове обладнання чи ремонт, — додає Олена Фесенко. — Я подала офіційні запити щодо допомоги в реконструкції головного корпусу інституту до київського міського голови Віталія Кличка, його заступнику Валентину Мондриївському, також зверталась в Управління охорони культурної спадщини Києва, де мені сказали, що в них немає бюджету на реконструкцію, вони можуть лише проводити інспекцію та облік пам’яток архітектури».


ХРАМ НАУКИ. ТИЛЬНИЙ БІК ЦЕНТРАЛЬНОГО КОРПУСУ ІНСТИТУТУ ФІЗИКИ. БУДІВЛЯ Є ПАМ’ЯТКОЮ АРХІТЕКТУРИ, ІСТОРІЇ ТА МИСТЕЦТВА, СПРОЕКТОВАНА ВІДОМИМ УКРАЇНСЬКИМ ЗОДЧИМ АНАТОЛІЄМ ДОБРОВОЛЬСЬКИМ

Олена Фесенко акцентує, що шукає можливості і кошти для реконструкції всього головного корпусу Інституту фізики НАН України — тож буде рада підказкам щодо фондів, до яких можна звернутися, та щодо інших можливостей. «Якщо знайдуться меценати чи фонди, які підтримають реставрацію, ми зробимо пам’ятну таблицю, в якій зазначимо усіх, хто допоміг», — зазначає пані  Олена.

Проте є речі, які не можуть чекати: одна з бокових стін головного корпусу перебуває в жахливому стані. Тому Олена Фесенко хоче зібрати кошти для реконструкції цієї стіни і зробити її поточний ремонт — інспекція контролю об’єктів культурної спадщини дасть дозвіл на проведення таких робіт. Олена розраховує, що за січень-лютий 2019 року зможе зібрати гроші на цей поточний ремонт та укріплення однієї зі стін інституту — її планують зміцнити цементним розчином і відштукатурити, а також відновити елементи декору та східців, що прикрашають арки цієї стіни з двох боків.

«Я просила ремонтників прорахувати приблизну мінімальну суму для ремонту цієї однієї стіни. Вони сказали, що все залежить від того, якими матеріалами це робити, чи замінювати сходи і брильця, чи ремонтувати внутрішню нішу... Мінімальна сума для мінімального ремонту цієї стіни складає приблизно три тисячі євро, — розповіла «Дню» Олена Фесенко. — Для усієї будівлі я таких прорахунків не робила, але збираюся цим зайнятись. Будівля доволі велика, тому, думаю, потягне на мільйон гривень».

У соцмережах люди активно висловлюють підтримку науковцям, поширюють і лайкають пост. Грошових надходжень наразі небагато, тож використайте нагоду підтримати учених посильним внеском. Зробити це можна за банківськими реквізитами Олени Фесенко або Інституту фізики НАН України:

• Р/р 4149499108032507 ПриватБанк Фесенко Олена

• Інститут фізики НАН України

Kод ЄДРПОУ 05417302

Р/р 31252263111638

МФО 820172 Банк ДКСУ м. Києва

У призначенні платежу треба вказувати: благочинний внесок.

• Реквізити для нерезидентів України:

Institute of Physics of NAS of Ukraine

JSC «The State Export-Import Bank of Ukraine», Bank code 322313

S.W.I.F.T.: EXBS UA UX

Account number 25307010054297 (EUR)

Correspondent bank: Deutsche Bank AG, Frankfurt am Main, Germany

SWIFT/BIC: DEUT DE FF

Account 9498767 10

Підготувала Марія ПРОКОПЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: