Нещодавно один мій знайомий лікар дійшов висновку, що найкращим імуностимулятором у епідеміологічний період є сміх. Він відповідає всім критеріям ідеальних ліків, які вже давно визначені фармацевтами: високоефективний, чудово переноситься організмом, безпечний, доступний, простий у застосуванні, а звикання до нього йде людині лише на користь...
ДОРОГА БЕЗТУРБОТНІСТЬ
На жаль, далеко не всі препарати, навіть дуже розрекламовані, можуть «похвалитися» такими якостями. І якщо з деякими обмовками можна заплющити очі на невідповідність аптечних товарів таким показникам, як «ефективність», «переносимість», «звикання», «доступність» і «простота застосування», то «безпека» залишається головним критерієм для будь-якого препарату. Будь-які ліки в жодному разі не повинні шкодити організму людини — ця, здавалося б, проста істина, на превеликий жаль, не завжди є орієнтиром для фармацевтичних компаній. У гонитві за прибутком вони часто ігнорують цей постулат.
Але не можна заперечувати й того, що, постраждавши від того чи іншого аптечного товару, ми самі значною мірою винні в тому, що сталося: надто довіряємо виробникам, не читаємо інструкцій до препаратів, орієнтуємося на рекламні слогани, а не на здоровий глузд, а часто взагалі купуємо ліки за порадою друзів. Ця безтурботність може дуже дорого нам коштувати. Тут можна заперечити, що, мовляв, більшість інструкцій написані абсолютно незрозумілою мовою, а лікарів виписувати ліки іноді спонукає не турбота про пацієнта, а розмір комісійних від виробника. Дійсно, фармацевти з медиками разом можуть часом заплутати будь-кого. Щоб не дати ввести себе в оману, користуйтеся нашою невеличкою «шпаргалкою». Свою увагу ми звернули на всілякі противірусні препарати, що в зимовий період мають найбільший попит з боку населення.
НЕ ПАНАЦЕЯ
Про шкоду парацетамолу писали всі, кому не ліньки. Дослідження доводять, що його вживання може призвести до вельми плачевних наслідків: від розвитку астми до летального кінця. Але наші співвітчизники, як і раніше, вірять у силу різних препаратів, створених на основі парацетамолу. Він є основною діючою речовиною в таких популярних пігулках і порошках, як «Фервекс», «Мілістан», «Колдрекс», «Терафлю», «Фармацитрон» і т.ін. Ще одна погана новина для любителів перерахованих препаратів: вони мають лише протизапальні властивості. Тобто позбавляють симптомів захворювання, але причина появи цих симптомів не зникає. На відміну від противірусних препаратів, парацетамол не в змозі боротися з самим грипом або іншими вірусами.
Однак і це не означає, що, побачивши на упаковці слово «противірусний», треба одразу ж таки мчати до каси й хапатися за гаманець. І в цій групі препаратів не все так просто. Візьмемо, наприклад, «розкручений» (на сучасному жаргоні) «Амізон». Він, звісно, досить якісно бореться з багатьма вірусами. Але є й інший бік медалі. Як і будь-який препарат, що містить йод, «Амізон» негативно впливає на людей, чутливих до цього елемента. Насамперед це стосується осіб із захворюваннями щитовидної залози, а також схильних до таких захворювань (спадковість, екологія, проживання в місцевості, де бракує йоду у воді та їжі). «Амізон» може викликати в них як гіпотиреоз (зниження функції щитовидної залози), так і тиреотоксикоз (підвищення функції щитовидної залози), аж до феномена «йод-базедов». Грип на фоні таких наслідків здасться жалюгідною нежиттю.
Серед українців також популярний такий противірусний препарат, як «Арбідол». У інструкції до препарату написано, що єдиним побічним ефектом можуть бути алергічні реакції. Щоправда, на багатьох медичних форумах, де люди можуть прямо ставити свої запитання медикам, пацієнти говорять, що алергія виявляється і в таких формах, як шкіряні висипи й свербіж. А от деякі російські видання дають «Арбідолу» взагалі чудову характеристику: «Клінічні дослідження свідчать про його ефективність для лікування й профілактики вірусних захворювань, однак точний механізм дії «Арбідолу» залишається до кінця не вивченим». Погодьтеся, подібне визначення дещо лякає.
Покупців, які перед тим як придбати препарат все ж таки читають інструкцію, може також насторожити перелік побічних ефектів у іншого противірусного препарату — «Рибавірину» (а також виготовлених на його основі). Листок-вкладиш попереджає про цілий букет наслідків: від кашлю й депресії до випадіння волосся й порушень функції щитовидної залози. Медики також вказують на те, що в деяких пацієнтів вживання ліків може призвести до ушкодження центральної нервової системи. Не кажучи вже про те, що при проходженні курсу лікування «Рибавірином» треба постійно робити клінічні дослідження крові, електролітів, стану печінки і т.д.
На тлі цього такі наслідки вживання препаратів на основі занамівіру та озельтамівіру, (наприклад, «Таміфлю») як блювота і подразнення носоглотки, зовсім не лякають. Щоправда, й їхня ефективність невисока, оскільки вбивають вони лише грип А і В, надаючи іншим ГРВІ (майже 80% сезонної захворюваності) цілковиту свободу дій у вашому організмі. Вживання препаратів типу «Амантадин» і «Ремантадин» загрожує лише такими прикрощами, як метеоризмом, запаморочення й порушення концентрації уваги. Зона їхньої дії також обмежена декількома різновидами грипу, швидко виникають і поширюються стійкі до них штами вірусу. А щодо препарату «Гронпринозін» вчені взагалі відзначають відсутність прямого противірусного ефекту.
ЦІНА — НЕ ПОКАЗНИК
Хибною є й думка про те, що дорожчі ліки є ефективнішими. Ми проаналізували ціни на різні препарати, а також зіставили їх з кількістю пігулок, які слід вжити протягом рекомендованого виробниками курсу лікування. У переліку найдорожчих (понад 50 грн. за курс) виявилися раніше згадувані протизапальні препарати «Мілістан» і «Колдрекс», а також деякі противірусні товари: незрозуміло діючий «Арбідол» і «Гропринозін», що не має прямого противірусного ефекту.
Підбиваючи підсумки, хочеться пригадати народну мудрість: попереджений — отже, озброєний. Безумовно, нікому з нас не подобається хворіти. А якщо вірус все-таки потрапив до організму, то будь-кому хочеться якнайшвидше позбутися його. Але слід уважно вибирати, чим протистояти хворобі. Якщо вам до душі медикаментозний шлях боротьби з вірусом, треба бути дуже акуратним з вибором препарату. Адже може статися як у класиці: одне лікує, інше — калічить. Не дайте себе обдурити. Це може дорого обійтися вашому організму. Будьте здоровими!