Сьогодні сучасні дизайнери гори зрушать, щоб ваш дім і сад мали стильний і красивий вигляд. Але водночас фахівці не забувають наголосити: найдорожчий ремонт і «сад із картинки» аж ніяк не завжди обіцяють гармонію внутрішнього світу людини з її домашнім інтер’єром. Береться вирішити цю проблему модний сьогодні дизайнерський напрям феншуй.
Саме поняття «феншуй» інтерпретують по-різному: деякі азіатські майстри вважають його прикладною, природною наукою, другі — мистецтвом правильного планування, треті — вченням про таємничі метафізичні сили. Проте якби все було чистісіньким шарлатанством, подібне вчення не протрималося б п’ять тисяч років.
«Як і всі стародавні східні науки, феншуй грунтується на тому, що людина є невід’ємною частиною навколишнього світу. Тому його основне завдання — вивчення того, як впливають на людину оточуючі її об’єкти. У наших квартирах, наприклад, на нас впливають невидимі енергетичні хвилі та поле, що найрадикальніше впливає на наше здоров’я, самопочуття, благополуччя та добробут», — розповідає Анатолій Федорченко, керівник авторської феншуй-студії.
Таким чином фахівець упевнений, що феншуй потрібен для гармонійного та природного «вписування» людини в життєвий простір із допомогою будинку, саду, який підходить саме йому.
Проте попри суто індивідуальний підхід до проектування, майстри мають усе-таки кілька універсальних порад із феншуй.
Колір — одна із найважливіших сил, здатних створювати настрій. Запитайте себе, який настрій ви шукаєте, і потім виберіть колір, що йому відповідає. Якщо ви не художник, потрібно звернути увагу на такі моменти. Червоний, жовтий та оранжевий — теплі кольори. Вони діють на людей збуджуюче. Зелений колір — спокійний, нейтральний, оскільки розташований у середині спектра. Синій, індиго та фіолетовий — холодні, дуже заспокійливі кольори. Майстри феншуй настійно не радять зафарбовувати чорним великі поверхні — чорний колір поглинає енергію.
Із найбанальніших і «недорогих» порад феншуй, які стосуються будинку, можна виділити такі: посилити освітлення, регулярно мити вікна — це дозволить сонячній енергії проникати до вашого будинку. Полагодити крани, що течуть, котрі можуть виснажити здоров’я або добробут. Якнайшвидше замінювати перегорілі лампочки та розбиті вікна, щоб не випарувалася позитивна енергія. Змінити лампи денного світла на традиційні лампи розжарювання: мерехтіння порушує рух енергії. При цьому феншуй не рекомендує: використовувати дзеркальну плитку (вона розбиває на фрагменти ваше відображення й, отже, ваше життя), комбінувати робочий кабінет і спальню, сидіти спиною до дверей і вікна — вам не вистачатиме підтримки в роботі, а також вішати дзеркало навпроти вхідних дверей (енергія відразу ж прямує назад до дверей).
Величезне значення, на думку Анатолія Федорченка, має очищення будинку від мотлоху, недаремно дане вчення розглядає будинок як живий організм. Якщо ви сховаєте непотрібний мотлох у підвалі, коморі або на антресолях, це засмічуватиме ваше підсвідоме мислення. Крім мотлоху, негайно позбудьтеся предметів, які вам не подобаються, викликають неприємні спогади або асоціації.
Що стосується вишуканіших порад, то було б добре завести картини, на яких зображений водоспад, дзюркотливий кімнатний фонтанчик, акваріум. А ще краще розмістити його, скажімо, в саду, оскільки вода втілює енергію та багатство.
Обзаведіться квітами та зеленню. Квіти вважають носіями енергії. Якщо ви хочете покінчити зі своєю самотністю, розповідає А. Федорченко, придивіться до домашньої обстановки: найвірогідніше, ви побачите безліч одиночних предметів, що відображають ваш сімейний статус. Ваше завдання — генерувати «парну» енергію. Використайте подвійні свічники, парні портрети та м’які, романтичні пейзажі в спальні та зоні, що відповідає сфері взаємовідносин. Предмети з кришталю посилюють життєву енергію та поліпшують будь-яку зону вашої квартири.
Намагайтеся не захоплюватися антикваріатом. Звідки вам знати, яку енергію накопичив старий комод? А раптом хтось поруч із ним страждав від важкої хвороби? Нові меблі вбиратимуть вашу особисту енергію та не завдадуть шкоди. Потрібно оточувати себе предметами, які приносять радість. Найголовніше — пам’ятайте: це ваш будинок. А отже, не думайте, що скажуть інші, ставте та вішайте на найвидніші місця те, що подобається вам. Улюблені фотографії, м’які іграшки з дитинства. Дрібничку, яку ви придивилися в магазині, хоча ви й не знаєте чому…
КОМЕНТАР
Олександр КЕНДЗЕРА, заступник директора Інституту геофізики НАН України:
— Усі майстри в області феншуй вказують на те, що в сучасному світі східна мудрість уже базується не тільки на законах природи, а й на законах фізики. Тому завдання людини полягає в тому, щоб використати ці закони собі на благо, а не на шкоду. Одночасно науково довести явище феншуй поки що неможливо — немає ні відповідних фінансів, ні чіткої термінологічної бази. Використовуючи наукову термінологію (енергія, поле), фахівці з феншуй не здатні самі до кінця пояснити, що криється за цим напрямом. У результаті виходить «пташина мова» з красивих слів. Не подумайте, я аж ніяк не заперечую якогось впливу певного кольору, певної обстановки на людину, але наука в цьому напрямі ще «мовчить».