Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Покинуті напризволяще

Як волонтери самотужки вивозять із зоні АТО поранених і виснажених домашніх тварин
11 червня, 2015 - 11:25
ВИВЕЗТИ ІЗ СОБОЮ СОЛДАТИ МОЖУТЬ ЛИШЕ КІЛЬКОХ СОБАК ЧИ КОТІВ. ІНШІ — ЗАЛИШАЮТЬСЯ ПІД ОБСТРІЛАМИ ТА ПРОДОВЖУЮТЬ ВЕСТИ ВЛАСНИЙ БІЙ ЗА ЖИТТЯ / ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

У зоні АТО військових часто супроводжують так звані бойові побратими. Коти і собаки живуть на кожному блокпосту, на кожній позиції та в кожному місці дислокації підрозділів. Хлопці жаліють тварин — приймають їх до себе та діляться провізією. Але так щастить далеко не всім братам нашим меншим. Вивезти із собою солдати можуть лише кількох собак чи котів. Інші    — залишаються під обстрілами й продовжують вести свій власний бій за життя.

Покидаючи свої будинки в зоні проведення бойових дій, господарі часто залишають напризволяще домашніх улюбленців. Хтось не може взяти тварину з собою, бо сам не має де жити, інший — просто забуває про ще одного, хоч і малого, але важливого члена родини.

«Тварини — живі істоти, а їх залишають напризволяще, — розповідає голова товариства захисту тварин «За життя» Яна Ренк. — Багато людей покидають своїх домашніх улюбленців і виїжджають. Велика кількість тварин загинула просто від голоду. Якщо є можливість вивезти тварин, волонтери їх забирають і намагаються влаштувати в нові сім’ї. Зараз у волонтерів менше можливості для вивозу тварин, оскільки є певні проблеми на блокпостах. Наша організація також часто передає кошти на окуповані території та відсилає корми».

Частковим або масовим вивозом тварин із зони АТО займаються представники багатьох природоохоронних організацій із різних куточків України та окремі небайдужі громадяни. Минулого місяця волонтери Херсонської організації захисту бездомних тварин «Шанс» Ірина Ігнатенко та Ангеліна Рибченко вивезли з Пісків близько 36 тварин. Волонтерки звернули увагу на проблему тварин у зоні АТО ще з початком війни. Але першу поїздку їм вдалося здійснити лише місць тому.

«Ми їхали разом із місцевими волонтерами мікроавтобусом з причепом, — розповідає Ірина. — Весь причеп був у нашому розпорядженні. Ми взяли з собою клітки для собак, переноски для котів фі ковдри. Їхали в Піски. Там військові намагалися самостійно рятувати тварин. Через обстріли багато з них зазнавали контузії та глухли. Такі тварини залишаються беззахисними, оскільки вони не можуть почути обстрілів. Це фактично жива мішень. Хлопці витягували їх з-під вогню, ховали в підвалах. Поранених котів і собак намагалися лікувати, робили перев’язки. Ми забрали всіх, кого могли. Назад доїхали дуже добре, в повному складі. Щоправда, деякі коти дорогою вибралися з переносок. Коли ми підняли тент — вони мирно під ним лежали, але втікати ніхто не збирався. Одна кішка дорогою народила чотирьох котенят, отже, в нас одразу поповнення».

Волонтерам вдалося вивезти більше котів, ніж собак. Передусім вони самі швидко ховаються під час небезпеки, а по-друге, — не такі голосні.

«Із собаками окрема проблема, — розповідає Ірина. — Поки ми доїхали до Пісків, багатьох із них вже перестріляли. Річ у тім, що собаки дуже голосні. Коли розвідники йшли на завдання, вони гавкали на них і видавали, тому хлопці їх розстрілювали. Також застрілювали тварин у важкому стані, бо солдати не могли їм допомогти».

Серед поширених травм у тварин зони АТО пані Ірина називає контузії, опіки та осколочні рани. «Тварини із зони АТО, які потрапили до нас, здебільшого мають опіки та дрібні осколочні рани. Кожна кішечка мала плямки, замазані йодом та вистрижені. Це значить — було поранення. Також є проблеми з глухими тваринами. Вони почуваються нормально, але якби зараз ми їх хотіли випустити, вони просто не вижили б на свободі, оскільки не в змозі ні на що реагувати, — розповідає волонтерка. — Ще проблема в тому, що всі кішки, яких ми забрали, були вагітні. Тому після приїзду ми витратили дуже багато коштів на стерилізацію. Зараз активно намагаємося знайти тваринам нові домівки. Вже двоє мають нових власників: песик Сніжок поїхав у Харків, Руда — до Німеччини».

Організація «За життя» також займається прилаштуванням у нові домівки евакуйованих тварин. Яна Ренк зазначає, що коти та собаки із зони АТО знаходять господарів швидше, ніж інші.

«На тварин із зони АТО ми отримуємо більше відгуків, ніж щодо звичайних. До них зараз виявляють більше жалю, тому швидше вдається їх прилаштувати», — підсумовує жінка.

Волонтери закликають жителів зони АТО не залишати улюбленців на вірну смерть, а в разі необхідності евакуації звертатися до профільних організацій. Тварини — живі істоти. І війна для них — не менш небезпечна, ніж для людей.

Олена БЕРЕЖНЮК, «День»
Газета: 
Рубрика: