Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Помаранчева столиця

Репортажна хронiка пiслявиборних подiй
26 листопада, 2004 - 00:00
ФОТО МИКОЛИ ЛАЗАРЕНКА / «День» ФОТО АВТОРА

У ніч другого туру виборів я спочатку вирушив до штабу Януковича, який займає кінотеатр «Зоряний». Там усе дуже діловито, як в офісі фірми. Людей небагато, молоді — ще менше. Ділова метушня. Перед входом — круті чорні джипи. Усередині — мікрофон із трибункою, за якою — незліченна кількість синіх букв «Я», що втілюють прізвище кандидата від влади.

У Ющенка в штабі, розташованому в Києво-Могилянській Академії, — демократична обстановка. Перед входом тісняться натовпи біля великого телеекрана, де передається опозиційний «5 канал».

Усередині — безліч молоді, журналістів. Оранжево-жовті кульки, як на Новий рік, і цукерки з написом «Ющенко так!». Спиртного немає принципово, лише бутерброди та газована вода.

На екрані та в штабі «5 каналу» — Юлія Тимошенко, образно кажучи, вчепилася в Сергія Тігіпка — довірену особу Януковича. Вона була наступально-дотепна. Не давала Тігіпку рота розкрити. За даними екзит-полу (соціологічного дослідження) на 11 годину вечора переміг Ющенко, вона вимагала від Тігіпка визнати поразку його команди й на ознаменування цього грайливо підсунула йому (під сміх публіки в штабі) — оранжеву стрічку. Тігіпко ввічливо відмовився прийняти подарунок.

О пів на дванадцяту ночi я прийшов на майдан. Там були сотні тисяч громадян, які розмахували оранжевими знаменами. Вони ритмічно скандували: «Ю-щен-ко!» Народ карнавалився й танцював. Усмішки, приколи. На гігантському екрані з’явився Слава Вакарчук — лідер «Океану Ельзи». Під захоплений рев публіки він заспівав шість пісень, ставлячи на деяких політичний акцент. Так, його новий хіт «Дякую» звучав як вдячність столиці за її «політичну свідомість». «Ющенко переміг!» — сказав у фіналі Вакарчук, беручи до уваги паралельні підрахунки.

Після натхненного концерту «Океану» я вирушив до ЦВК. Народ у метро скидався на ходячі ялинки, прикрашені в оранжеві стрічки. На деяких одягу виднілося менше, ніж стрічок.

У ЦВК до 12-ї ночі з’являлися перші результати. Ющенко трохи відставав від свого опонента.

З’явилася пані Вітренко, яка, мов заведена, повторювала: «В оранжевому кольорі таїться коричнева небезпека!» Ретрансльоване висловлювання Кучми. Нічого не провіщало бурхливих подій, хоча напруження зростало.

Коли Ківалов зробив чергове оголошення результатів, несподівано в залі з’явився Ющенко зі своєю командою, до якої входили Юлія Тимошенко, Зінченко, Шкіль і Червоненко. Це було близько першої години ночі. Він нічого не промовляв. Просто пройшов і сів у першому ряду, але цей простий жест викликав ефект вибуху бомби.

Ківалов ніяк не відреагував на появу одного з кандидатів. Тільки явно в бік кандидата (тобто прямо, оскільки Ющенко сів у першому ряду просто перед головою ЦВК) навіть випадково не дивився. Це спрямування погляду ніби виявилося заблоковане.

Він оголосив останні результати, встав і вийшов. Невелика перевага була на користь Януковича.

Віктор Андрійович вийшов зі своєю командою вслід. Більшість журналістів висловила йому підтримку. Це й недивно: коли висвітилися цифри, то за нього проголосували понад 70% киян і ці цифри в ЦВК зустріли оплесками.

Усі напружено чекали біля дверей, куди пропускали лише за спецперепустками. Близько півсотні журналістів, півтора десятка телекамер створили двометрове кільце. Через якийсь час із дверей вийшов Ющенко, повідомив, що, за його даними, відбувається масова фальсифікація і тиск на Ківалова. Що він хотів про це поговорити з директором ЦВК. Але Ківалов зачинився в кабінеті, і його секретар сказала, що «він відпочиває». Опісля вони все ж таки поговорили, але Ющенко від нього «реакції не дочекався». Ющенко почав перелічувати порушення: видалення його спостерігачів у Донецькій і Луганській областях, що дозволило вкидати «липові» бюлетені в урни пачками. Він сказав: чекайте на масову фальсифікацію — й пiшов.

Через деякий час вийшов Ківалов, повідомив, що він «заспокоїв» Віктора Андрійовича, його запитали, чи телефонував Янукович, він признався, що так. Цікавився також відсотками голосів, він і його також «заспокоїв».

На противагу візиту Ющенка з’явилася довірена особа Януковича — Степан Гавриш. Раптово він почав говорити про свою інтуїцію, яка його ніколи не підводила. Справи, мовляв, ідуть нормально. На запитання, що переважає в політиці: гроші чи інтуїція, він відповів, що, на жаль, «нам усім бракує політичної моралі».

Коли я виїжджав (близько 6-ї години ранку), мінімальна перевага була на боці Януковича — 0,8%.

Наступного дня, як відомо, різниця збільшилася до 3%.

Залишки добросердя щодо своєї офіційної перемоги в опозиції зникли, і вони перейшли до активних дій. До таких самих дій перейшов у Києві народ — на Майдані зібралися близько трьохсот тисяч. Куди не кинеш оком — усі вулиці навколо центральної площі були заповнені людьми з оранжевими стрічками та в оранжевих плащах. У повітрі розвівалися оранжеві стяги!

Ющенко зі сцени заявив, що 96% явки в східних областях — нереальна цифра. Такого не може бути апріорі. Тимошенко закликала встановити наметове містечко протесту та не залишати Майдан. Окреме звернення до студентів, як до найбільш політично активної частини суспільства. І закликала прийти до Верховної Ради о 10-й ранку, оскільки о 14-й годині там розглядатимуть питання про фальсифікації. Якщо вибори в Донецькій та Луганській областях не визнають — перевага виявиться на боці Ющенка. Ющенко і Тимошенко оголосили про недовіру до ЦВК і Ківалова особисто.

У вівторок у вагонах метро та на ескалаторах громадяни повсюдно скандували: «Ю-щен- ко!». Здебільшого це була молодь. Винахідливістю виділялися студенти, які несли мітли зі стрічками. Загалом народ поводився так, наче йшлося про карнавал: жартували та раділи власному натхненню. Жінки в дорогих шубах кокетливо прикріплювали бантиками до коміра чи сумочки оранжеві стрічки, говорили по мобільному про «історичні події». Хоча весь час передавали відомості про «донецьких», які приїхали автобусами і стоять під статуєю Матері- Батьківщини «для санаторного лікування». Хоча інші відповідали, що «на екскурсію». І заодно «підтримати земляка»! На відміну від спiвробiтникiв штабу Януковича — у цих хлопців обличчя не вирізнялися інтелігентністю.

Удень біля Верховної Ради зовсім юні громадяни висіли на деревах й огорожах. Один із них мав вигляд вождя ірокезів, але замість пір’яного головного убору на ньому були стрічки. Було багато і немолодих людей, і дітей. Мимо проїжджали іномарки в стрічках, пасажирів, хоча помахування з таких іномарок двома розчепіреними пальцями викликало ажіотаж серед перехожих. Дівчата-кокетки в стрічках навколо голови охоче позували громадянам для фото.

Близько п’ятої години вечора Ющенко в присутності 190 депутатах склав присягу як «народний президент». Пізніше влада називала цю дію «фарсом».

Навколо колони з Берегинею розташувався хоровод зелених наметів із назвами областей України, що символізують підтримку. Навколо знову стояли кілька сотень тисяч «оранжевих людей» на підтримку Ющенка. Побутували чутки, що з Росії прибули спецназівці на підтримку влади. Загальний настрій народу — рішучий.

О 20.00 на майдані виступив Ющенко і закликав журналістів говорити правду. Потім — Юлія Тимошенко. Вона була конкретніша та радикальніша — закликала брати штурмом Адміністрацію Президента. Зробити коридор, яким пройде Віктор Ющенко. І завести його до Адміністрації, оскільки нібито інформація про вибори була сфальсифікована. Зінченко представив план: одна колона розділяється та йде Банковою, другий — Лютеранською. А частина залишається охороняти наметове містечко.

Скандуючи на манер чилійського протесту: «Ми разом, нас багато, і нас не подолати!», народ рушив за вказаним маршрутом.

Народу було і весело, і страшно одночасно. Усі чекали зіткнень. У натовпі були і старі, і пiдлiтки.

Попереду — молодь!

Люди організовано створили коридор, яким пройшли Ющенко, Тимошенко й опозиційна команда. Вітали й Бориса Нємцова, який прибув для моральної підтримки опозиції. Опозиційну команду запустили до будівлі Адміністрації.

Біля будівлі — два самоскиди з піском. Перед ними — лави міліціонерів у шоломах. Вони нагадували космонавтів зі щитами. Народ почав скандувати «Міліція з народом!»

Минуло приблизно дві години очікування. Нарешті у жовтих прожекторних променях на самоскиді з’явилася Тимошенко і повідомила, що Леонід Кучма пішов на мирні переговори, що викликало загальне тріумфування. Громадянську блокаду частково відклали на завтра.

Середа. О 18.30 ЦВК оголосила остаточні результати другого туру, офіційно визнавши перемогу Януковича (11 членів комісії — за, 4 — проти).

О 20.15 Ющенко на Майдані оголосив загальнонаціональний страйк.

Сьогодні в місті продовжуються масові демонстрації протесту, в яких беруть участь сотні тисяч людей. Протистояння триває.

Костянтин РИЛЬОВ, «День»
Газета: 
Рубрика: