Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Померти від відчаю

Рак молочної залози «молодшає»
12 жовтня, 2004 - 00:00

За традицією жовтень вважається місяцем боротьби з раком молочної залози. Останнім часом у світі ця недуга «помолодшала». Сьогодні близько 30% хворих — це жінки дітородного віку. У багатьох із них маленькі діти й молоді чоловіки. До того ж чимало випадків захворювання навіть двадцятирічних і зовсім юних.

За статистикою жінки США хворіють на цю недугу частіше, аніж українські. Проте в Америці випадків повного одужання набагато більше. А у нас п’ята частина пацієнток із таким діагнозом, на жаль, помирає. І річ зовсім не в рівні медобслуговування. За багаторічними дослідженнями, при виявленні хвороби на ранній — нульовій і першій стадії — рак молочної залози можна вилікувати в 95% випадків. Причому не обов’язково радикальним способом — видаленням грудей, а лише місцевим — секторальним висіченням пухлини. У разі більшої запущеності ймовірність вилікування набагато менша.

Саме рання діагностика дозволяє заокеанським лікарям успішніше справлятися з цією хворобою. Там випадки раку 3-4 ступеня — велика рідкість. В Україні ж таких пацієнтів — близько 40%.

Зрозуміло, що такий страшний діагноз і вирок лікаря про необхідність видалити груди для жінок будь- якого віку — велике потрясіння. А тим більше для молодих. Багато хто губиться, панікує, впадає в депресію, їм нерідко здається, що життя скінчилося. І небезпідставно — не рідкі випадки, коли й шлюб розпадається. І допомогти в такій ситуації часто може лише людина, яка сама через усе це пройшла. Вже п’ять років у Києві існує громадська організація «Амазонки», яка об’єднала жінок, які зуміли перемогти рак молочної залози. Сьогодні вони цілком здорові, ведуть активний спосіб життя і активно беруть участь у волонтерському русі. На прес-конференції, присвяченій п’ятиріччю цієї організації, її президент Лариса Лопата сказала:

— П’ять років тому я сама пройшла через весь жах цієї хвороби. Тоді в Україні працював американський проект психологічної допомоги хворим на рак молочної залози, й саме тут мені дуже допомогли. Ми вирішили продовжити цю роботу, щоб наші жінки не залишалися один на один зі своєю проблемою. Так виникла організація «Амазонки». Наші жінки в свій вільний час, не отримуючи за це жодної копійки, приходять в палати до онкохворих, діляться своїми переживаннями, дають поради. Іноді буквально беруть за руку тих, хто щойно дізнався про свою хворобу, і ходять із ними до всіх лікарів, допомагаючи зробити аналізи та підготуватися до операції. Адже іноді жінки вмирають не від самої хвороби, а від страху та відчаю. Нерідко доводиться психологічно допомагати і їхнім чоловікам. Але головне, що наші амазонки — бадьорі, красиві, життєрадісні — всім своїм виглядом слугують за живий приклад перемоги над хворобою.

В Україні сьогодні живе 115 тис. жінок, прооперованих із діагнозом мастектомія. У тому числі 8 тис. — у Києві. Щорічно проводиться 1,5 тис. таких операцій. На жаль, ефективних засобів профілактики цього захворювання не існує. Адже ракові клітини живуть в організмі будь-якої людини, й чи будуть вони розвиватися, залежить від імунітету кожного. Навіть здоровий спосіб життя, на нещастя, не панацея. Особливо уважними до себе лікарі радять бути тим, у кого в роду за жіночою лінією були хворі з цим діагнозом.

Наталя ЯРОШ
Газета: 
Рубрика: