Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Потенційно небезпечні

Потрібен захист не тільки бездомним тваринам, але й людині...
17 серпня, 2005 - 00:00
БРОДЯЧІ ТВАРИНИ «НА РОБОТІ» / ФОТО ВЕРОНІКА БОРКОВСЬКА

Літо завжди висуває підвищені вимоги до дотримання санітарно-гігієнічних норм. За їхнє порушення воно карає людину отруєннями, інфекційними хворобами. У такі дні особливо важливо потурбуватися про чистоту не лише харчових продуктів, але й про саме довкілля — наше житло, двори, вулиці, попереджати збільшення кількості шкідливих комах. «День» запропонував завідувачу одного з відділень міського медико-виробничого підприємства «Профілактична дезинфекція» Таліні ЮЖАКОВІЙ розповісти про, здавалось би, непомітні причини, що призводять до порушень здоров’я людини, а також про заходи захисту від поширення шкідливих комах.

— На варті чистоти столиці, її захисту від шкідливих комах і дрібних гризунів окрім нашого міського медико- виробничого підприємства «Профілактична дезинфекція» стоять ще близько тридцяти приватних підприємств подібного профілю. Ми є медичною установою і працюємо за принципом госпрозрахунку. Укладаємо договори на обслуговування з ЖЕКами, дитячими садками, підприємствами харчування. Наприклад, договір з ЖЕКом укладається на рік. Це означає, що ми постійно проводимо профілактичні роботи (1-2 рази на місяць), а у випадку надзвичайної ситуації виїжджаємо на місце без додаткової оплати. Ціни для бюджетних організацій у нас досить низькі — 20-30 копійок за оброблений квадратний метр площі. Ще ми тісно співпрацюємо з міською санепідемстанцією — разом виїжджаємо на перевірки в райони міста, досліджуємо вогнища «захворювань», шукаємо їхні джерела.

— Виходячи з цих перевірок, як би ви оцінили рівень дотримання санітарно-гігієнічних норм у місті?

— Сьогодні ми на весь світ заявили, що йдемо в Європу. Але ж у цивілізованих країнах папірця на вулиці не побачиш, не те щоб розкидані по двору недоїдки. А у нас таке називається турботою про тварин і захистом від гризунів. Адже міські кішки мишей не ловлять. Одна з десяти має такі здібності, що розвиваються в міру навчання й тренувань. Для виконання такої місії тварина має бути ще й голодною. Розведення кішок у міських дворах, підгодовування їх сприяє лише розмноженню бліх та поширенню інфекцій, що можуть вражати печінку, нирки, шлунково-кишковий тракт, лімфовузли людини. До речі, у нас сьогодні дуже багато замовлень на очищення підвалів від комах, оскільки в серпні особливо швидко зростає кількість котячих бліх. За липень і два тижні серпня лише наше підприємство отримало 50 заявок на знищення бліх, такі послуги замовляють ще у 30 підприємствах міста. Справа доходить до того, що електрики не можуть увійти в підвали через нашестя цих крихітних комах-паразитів. Вартість засобів на знищення наслідків «милосердя» (це коли для бездомних кішок залишають відкритими вентиляційні отвори підвалів) цілком могла б включати й гроші на профілактику, й на розвиток будинкових господарств.

— Що ж робити, якщо біда вже трапилася й зараженими виявилися не лише підвали, а й деякі квартири на перших поверхах?

— Спочатку потрібно проконсультуватися по телефону з нашим фахівцем. Консультант працює з дев’ятої ранку до п’ятої вечора — (044) 483- 90-70. Для екстрених робіт у нас є чергова бригада, а якщо є час, то можна й самому навести лад, використовуючи за порадою професіонала засоби для захисту людини. До речі, зараз українськими фахівцями розроблено нове покоління ефективних засобів, малотоксичних для людей. А з переліком тих, що отримали ліцензію на застосування в Україні, можна ознайомитися у нашого чергового. Українські засоби на порядок дешевші за імпортні. Судіть самі: жодна упаковка у нас не коштує дорожче 10 гривень, а мінімальна ціна — півтори гривні, у той час як ціна на зарубіжні препарати аналогічної дії приблизно від 60 до 80 гривень. У інституті екології спеціальна група вчених перевіряє на токсичність як для людини так і для навколишнього середовища всі препарати, пред’явлені для ліцензування. У наших же лабораторіях йде перевірка на ефективність впливу.

— Які райони Києва, на ваш погляд, найбільш благополучні в плані санітарії?

— Це центр міста. Там майже всі підвали знайшли своїх нових господарів — офіси, кафе... Там регулярно проводяться профілактичні роботи, дотримуються санітарні норми. Це означає, що перекрито всі доступи тваринам і стороннім людям до підвальних приміщень, всі необхідні підвальні отвори оснащено сітками діаметром півміліметра... А ось околиці (наприклад, Святошинський район) дуже захаращено. Коли ми розбираємо скарги, то стикаємося з тим, що в підвалах брудно, стоїть вода, а у дворах багато бродячих тварин. Часом ЖЕКи скаржаться на нестачу коштів на наведення ладу через велику кількість неплатників за комунальні послуги. Однак, чисто не там, де прибирають, а там, де не смітять...

Людмила РЯБОКОНЬ, «День»
Газета: 
Рубрика: