Лідія ЗАВІРЮХА — кандидат педагогічних наук, доцент, авторка та постійна читачка «Дня» — презентувала Літній школі журналістики свою нову книжку «Сторінки життєвих сценаріїв» та подарувала її учасникам примірники свого «Щоденника». Власне, спілкування з молоддю відбулося з ініціативи самої Лідії Андріївни.
Її «Щоденник» — це збірка авторських текстів, надрукованих у газеті «День» у 2009 —2010 роках. Як афористично жартує головний редактор «Дня» Лариса Івшина, газету буквально розібрали на книжки. Адже, крім 13 книжок «Бібліотеки «Дня», більшість із яких створено на основі газетних текстів, чимало збірок статей наших авторів видано поза цим проектом.
Нова книжка Лідії Завірюхи має назву «Сторінки життєвих сценаріїв». Наразі тираж видання невеликий, адже книжка побачила світ за кошти автора. «Сторінки життєвих сценаріїв» — це дослідницькі публікації, а також спогади й роздуми про сучасні явища: волонтерство, сусідські відносини, суспільну мораль та віру, яку ми завжди повинні берегти в серці. Книжка складається з п’яти розділів.
Книжку «Сторінки життєвих сценаріїв» та Літню школу журналістики «Дня» поєднує одна цікава деталь. У своїй збірці Лідія Андріївна процитувала думку учасниці Школи Юліани Лавриш, яку теж було опубліковано в «Дні», про те, що «життя у філософсько-моральному сегменті» — це не іменник, а дієслово». Цей нюанс вкотре підтверджує ідею про те, що розумне в країні так чи інакше перетинається, і «День» — один із центрів тяжіння у цьому процесі.
«Мені надзвичайно приємно, що Лідія Андріївна процитувала мене у своїй книжці, тому що це були мої особисті думки. Разом з тим саме дворічна співпраця з газетою «День» могла спричинити народження такої думки, адже робота у редакційному колективі форматує твою особисту позицію і змушує поміркувати над тією нішею, яку ти займаєш у суспільстві. А це ніша не пасивної, а активної людини. Коли займаєш активну позицію, надзвичайно важливо знати, що поруч однодумці. І вчинок Лідії Андріївни — це яскравий приклад однодумства, яке надихає», — ділиться враженнями Юліана Лавриш.
Із учасниками Літньої школи Лідія Завірюха поділилася своїми думками про те, якою має бути справжня журналістика. «У багатьох матеріалах сьогодні відсутня системність, тож, якщо ми досліджуємо проблему, маємо робити це в трьох напрямах: соціально-політичному, економічному та духовному», — запевняє Лідія Андріївна. Другим чинником, який, на думку авторки, визначає цінність матеріалу, є його якість, якої журналісти можуть досягнути лише завдяки самоорганізації та добровільному самоврядуванню. Як вважає авторка книжки, й звичайні українці, й професійні журналісти повинні своїми діями блокувати зухвальство, яке поширилось, зокрема в українському судочинстві та міліції. На запитання, з чого саме варто починати, щоб дати поштовх для якісного руху, гість «Дня» відповіла:
— Гадаю, потрібно сконцентрувати увагу на доброму. Сьогодні багато грошей витрачають на поїздки для вивчення чужого досвіду, а результату — нуль. А достатньо всього-навсього лише, як, наприклад, у японських школах, підкреслювати червоним не помилки та негативи, а правильне та позитивне.