Держава, мабуть, не боїться загрузнути в судових розглядах й конфліктах із інвесторами і продовжує поширювати процес реприватизації на нові підприємства. На засіданні в середу Кабмін прийняв кілька документів, які відкривають можливість повернення в державну власність ВАТ «Нікопольський південнотрубний завод» і 25% акцій ВАТ «Азовмаш».
Повідомляючи про це, глава Фонду держмайна Валентина Семенюк розказала, що уряд відмінив попереднє розпорядження в частині створення ВАТ «Нікопольський південнотрубний завод». «Прийняте розпорядження дає можливість сьогодні повернути цей об’єкт державі», — сказала В. Семенюк і підкреслила, що для цього необхідно ще провести судовий процес. «Ми просто звернемося до Генеральної прокуратури, щоб Генпрокуратура виступила на боці держави з повернення цього об’єкта в державну власність», — сказала голова ФДМ. Вона висловила думку, що «фактично майно, яке було передане «Нікопольському південнотрубному заводу» загальною кількістю державної частки 96,67%, просто було розмито».
Нагадаємо, що ВАТ «Нікопольський південнотрубний завод» — монопольне в Україні підприємство з випуску геологорозвідувальних, насосно-компресорних і катаних труб для казанів високого тиску. Державі належить 99,67% акцій ВАТ «НПТЗ». У 1999 році Кабінет Міністрів ухвалив рішення про його реструктуризацію, на той момент підприємство фактично було у стані банкрутства. З третього кварталу 2000 року ВАТ працює в рамках реструктуризованого підприємства. На заводі створено сім дочірніх підприємств і 16 ЗАТ.
У розробленому ФДМ проекті розпорядження уряду Генеральній прокуратурі доручено відмінити в судовому порядку рішення про створення у процесі реструктуризації НПТЗ 16 різних закритих АТ, Фонду держмайна — відмінити свої рішення про реструктуризації НПТЗ, Міністерству фінансів — знайти джерела відшкодування коштів, внесених засновниками госптовариств, створених у процесі реструктуризації цього підприємства.
Це рішення викликало в основному негативну реакцію. Об’єднання «Укртрубопром», до складу якого входять усі українські трубні підприємства, виступило проти перегляду результатів реструктуризації, вважаючи такі наміри шкідливими й небезпечними для трубної галузі України загалом. Про це говориться в резолюції ради об’єднання. «Дії уряду з перегляду результатів реструктуризації ВАТ «НПТЗ» знаходяться в суперечності з державними інтересами України, здатні спровокувати глибоку системну кризу трубної галузі та соціальний вибух у Нікополі», — говориться в резолюції. «Укртрубопром» вважає намір із перегляду результатів реструктуризації НПТЗ «безпідставними, шкідливими та небезпечними для виробничої діяльності підприємств, створених на базі НПТЗ». У документі зазначається, що на момент початку реструктуризації в 1999 році НПТЗ знаходилося в катастрофічному стані, а приватизація заводу як цілісного комплексу була неможлива з ряду причин. Серед них головною причиною була «відсутність інвестора, здатного самостійно організувати збут продукції надто диверсифікованого асортименту, який проводився підприємством, а також самостійно вирішити фінансові проблеми ВАТ, серед яких і погашення величезної заборгованості перед працівниками та бюджетом».
Не обрадувала ця ініціатива Кабміну й муніципальну владу міста. Скасування реструктуризації НТПЗ негативно позначиться на інфраструктурі Нікополя, вважає мер міста Сергій Старун. «Порушення стабільності схем, що вже стали стабільними, матиме дуже серйозні наслідки для інфраструктури міста. Буде дуже боляче спостерігати, як все те хороше, що було зроблено за ці п’ять років, руйнується», — заявив Старун журналістам, повідомляє Інтерфакс-Україна. Зі слів мера, внаслідок реструктуризації містоутворюючого підприємства, Нікополь отримав поштовх до розвитку.
«НПТЗ і НЗФ (Нікопольський феросплавний) — це підмурівок нашого міста, який на нашу радість за п’ять років отримав серйозний поштовх до розвитку. Це абсолютно інше місто, аніж те, яке було п’ять років тому», — відзначив Старун і назвав помилковими рішення уряду.
КОМЕНТАРІ
Олена КОВАЛЬ, директор Інститут стратегічних проблем економіки:
— Я думаю, що тут у всіх єдина думка. І я розцінюю скасування реструктуризації цього підприємства також негативно. Йдеться про дії, які пов’язані з особами господарів. Я вважаю, що не можна займатися переглядом абсолютно всіх рішень по певній групі підприємств. Якщо це економічно недоцільне, робити цього не можна.
Віктор ЛИСИЦЬКИЙ, екс-секретар Кабміну при уряді Ющенка:
— Уся ця бурхлива метушня навколо реприватизації ніяк не сприяє поліпшенню інвестиційного клімату. Тому нам треба вибирати: або ми з пролетарською жорсткістю, виходячи з міркувань моралі, позабираємо все, що було куплено за «маленькі» гроші й тоді вже точно, що у процесі наведення порядку ми не побачимо припливу іноземних інвестицій в Україну, втратимо наші інвестиції в підприємства й фактично підготуємо повний занепад економіки, або ми постараємося процес відновлення справедливості обмежити кількома підприємствами і не будемо виносити цю справу на загал. Якщо той або інший середній західний бізнесмен почує про те, що відбувається в нашій країні, він відразу може подумати: я сюди не піду.
Щодо Нікопольського трубного заводу я можу сказати наступне: якщо уряд хоче, щоб Віктор Пінчук доплатив за куплене підприємство, це треба робити без галасу. Треба знайти компроміс. Тоді весь світ міг би побачити, що українці вміють домовлятися з серйозних питань і з ними можна і треба працювати. Якщо ж цього не вийде — виставити на повторну приватизацію. Але поки що сторона, що нападає, навіть не спробувала домовитися. Щодо Пінчука, я точно можу сказати: це зведення особистих політичних рахунків.