У «Дні» від 4 жовтня ц. р. читач Владислав Комов запропонував заходи щодо підвищення ефективності роботи законодавчої і виконавчої влади. Повністю згоден з тим, що введення парламентсько-президентської форми правління і реформи виборчої системи треба провести не поспішаючи. При новій виборчій системі виборюватимуть місця в парламенті лише політичні партії, багато з яких мають фантомний характер, нікого не представляють і тому позбавлені відповідальності перед народом. На мій погляд, це таїть в собі небезпеку остаточного відчуження парламенту від народу.
Якщо ж говорити загалом, то реалізація всіх пропозицій В. Комова (припустiмо, що це можливо) дасть лише незначний ефект, тому що проблему неефективності влади в Україні не можна вирішити за допомогою організаційно-бюрократичних заходів. Для того, щоб підвищити ефективність влади, треба спочатку визначити причини її неефективності. На мою думку, таких причин щонайменше дві.
По-перше, зростаючий паразитизм значної частини української політичної еліти. Багато депутатів прийшли до парламенту в гонитві за високою зарплатою, привілеями, можливістю розбагатіти.
І, по-друге, низька політична культура і радянський менталітет багатьох виборців. Внаслідок відомих історичних обставин, ми ще не маємо стійких демократичних традицій. Багато громадян покладаються не на себе, а на владу, і природно, що вони незадоволені владою. Для «совкової» політичної культури властиві недовіра до політичних лідерів і партій, відрив політичної еліти від народу, відсутність зв’язку депутатів зі своїми виборцями.
Підвищення ефективності влади — це складний і тривалий процес, у якому багато що залежить від нас, громадян України. Добре було б ухвалити закон про відповідальність обох гілок влади за ефективність їхньої роботи, але його наш парламент навряд чи ухвалить.