Гуманізація карної системи в Україні все частіше виявляється в запровадженні альтернативних видів покарань. Колонія-поселення — одна з таких форм. Цей метод дає змогу «розвантажити» виправні заклади, а згодом застосувати до лояльного спецконтингенту умовне дострокове звільнення.
Воля, як і ковток свіжого повітря, серед осуджених — поняття тотожні. Вирватися швидше з-за «колючки» кортить кожному, хто так чи інакше потрапив до виправного закладу. Але особливо, погодьтеся, нестерпно тим, хто з них відбуває останні місяці ув’язнення. А тут, як на їх щастя, уряд оголосив амністію. Тож до заповітної мрії — рукою подати.
У Крюківській виховній колонії Полтавської області зараз проходять трудові «університети» 370 осуджених на поселенні. Це — особи, які позитивно зарекомендували себе у виправних закладах різного типу і до того ж відбули більшу частину строку покарання.
Спецконтингент, який перебуває на поселенні, — різноплановий: більша частина — молодь, котра вчинила крадіжки державного та особистого майна громадян. Невеликий прошарок складають ті, хто затриманий правоохоронцями за хуліганські прояви. Більша частина з них переосмислила свої ганебні вчинки. Доказ цьому — самовіддана праця і дотримання дисципліни у виправному закладі. Є й такі, щоправда, хто не визнав своєї провини і продовжує жити за старими нормами: їм, як мовиться, море по коліна. Ці громадяни, перебуваючи в Крюківській виховній колонії, проявили себе не найкращим чином: розпивали спиртні напої, відлучалися з території колонії без дозволу керівництва. Тому 18 осіб за рішенням суду було відряджено знову за «старими адресами» посиленого режиму. Та це прикрі винятки із загального правила.
Географія осуджених досить строката: є особи з Донецької, Кіровоградської, Одеської, Харківської областей, республіки Крим. Земляків теж вистачає.
Що являє собою колонія-поселення? Якщо говорити жартома, то вона чимось невловимо нагадує пострадянський колгосп, але з тією лише різницею, що тут сувора дисципліна. На даний час, як розповів начальник цієї установи, полковник внутрішньої служби Георгій Дудка, у розпорядженні колонії — 2900 гектарів орної землі, є своя молочно-товарна ферма, де утримується 320 корів та свиноферма, машинно-тракторний парк. Засуджені вирощують озиму пшеницю, овочі. Домогаються високих приростів ваги свиней, не гірше за професійних доярок справляються з доїнням корів. Цікаво, що показники в сільському господарстві та тваринництві тут на сьогодні високі, і це дає право передбачити, що спецпоселенці невдовзі можуть заткнути за пояс передових місцевих аграріїв. Взагалі ж це господарство якоюсь мірою унікальне — високорентабельне (в Україні аналогів йому — одиниці). Завдяки цьому вдається висококалорійно харчувати не тільки працюючих, але й допомагати ще 9 спецустановам Полтавської області, контингент яких відчуває гостру потребу в продуктах харчування. Є тут також власний млин, своя пекарня, де виробляють смачний хліб, утримується пасіка.
Але кожному з тих, хто відбуває зараз покарання, бракує дорогоцінної волі, рідних та близьких, друзів. У Крюківський колонії давно знято всі обмеження щодо листування, отримання посилок, побачень для в’язнів.
Та головне, щоб люди, які схибили у своєму житті, знайшли в собі силу стати на шлях виправлення. Для цього теж є певні стимули. Григорій Дудка вважає, що кожен його підопічний має довести на практиці, що дисципліна — не пусті слова, а мірило сумління. Хоча психологія кожної людини — річ, безперечно, складна, і перевиховати дорослу людину — все одно, що пересадити старе дерево з міцним корінням.
Зараз нам, українцям, похвалитися допоки нічим. Про що свідчить «непарадна» статистика. Протягом останнього року лише в Полтавській області було осуджено за різні криміногенні прояви 3 тисячі громадян. Коли ж торкнутися всієї України: на 100 тисяч дорослого працездатного населення припадає 415 в’язнів. Чи не забагато? Середній показник по Європі куди поблажливіший: 40— 60 осуджених на 100 тисяч населення.
Ось тут так і хочеться вигукнути, як у старі застійні часи: «Тримаймо рівняння на передовиків виробництва Крюківської колонії-поселення».