У середу відкрите акціонерне товариство «Укрнафта» повідомило, що ще 21 листопада виконало показники виробництва зрідженого газу та стабільного газового бензину, заплановані на 2004 рік.
Давайте не будемо залишати таке неполітичне поняття, як трудова перемога лише радянській епосі і привітаємо з нею нафтовиків України, більшість з яких є ще й акціонерами цієї успішної компанії. Нагадаємо також про нещодавнє рішення загальних зборів акціонерів «Укрнафти» сплатити акціонерам найбільшу в історії новітнього українського капіталізму суму дивідендів — 100 мільйонів гривень. Звичайно ж, це було зроблено в першу чергу за рахунок таких от трудових перемог.
Здобутки «Укрнафти», окрім того, мають ще й загальнодержавний та суспільний аспекти. Адже наявність та ціна нафтопродуктів на нашому внутрішньому ринку напряму впливають і на рівень інфляції, і на добробут громадян, і врешті-решт на стабільність суспільства, лише за якої можливий його подальший поступ.
Важливо також і те, що добиваючись в Україні стабільних нафтових цін (навіть за умови їх інтенсивного зростання на міжнародному ринку), уряд може спиратися лише на вітчизняних виробників, найбільшим з яких є «Укрнафта». Як вважають експерти ринку, ціни нафтопродуктів нині стабілізувалися і мають залишатися такими, принаймні, до кінця першого кварталу наступного року. На це, зокрема, вказує і той факт, що нафтотрейдери, які підписали з урядом відповідну цінову угоду, продовжують, незважаючи на закінчення її терміну, дотримуватися її умов. Бо, мабуть, мають надію на те, що ціни на нафту, наслідуючи останнім світовим тенденціям, іще знизяться. Щоб сприяти цьому, в Україні намічено також створити запас світлих нафтопродуктів і дизельного палива, аби менше залежати від світових цін і політики російських компаній-імпортерів.
Але повернімось безпосередньо до «Укрнафти». Як повідомляє прес-служба компанії, виробництво зрідженого газу її підрозділами вже досягло, з початку року, 140,7 тисячі тонн, тоді як за весь нинішній рік планувалося довести його виробництво до 140,5 тисячі тонн. Виробництво стабільного газового бензину також перевищило плановий показник і становить 199,6 тисячі тонн при плані на рік 198,7 тисячі тонн. Окрім того, до кінця року нафтовики передбачають понад план виробити 19 тисяч тонн зрідженого газу і 25 тисяч тонн стабільного газового бензину.
Одним із пріоритетних напрямків діяльності щодо вдосконалення процесу видобутку, підготовки та переробки нафти, конденсату і газу в 2004 році була реалізація заходів з модернізації системи обліку нафти, газу та нафтопродуктів. У рамках цієї програми придбано сучасні засоби вимірювань та контролю і підготовлено до введення в експлуатацію вузол обліку сирої нафти на дотискній насосній станції Талалаївка.
Вчора цей об’єкт було врочисто відкрито за участю керівників підприємства. Ця станція — вузловий пункт у транспортній системі нафтових потоків від двох видобувних підприємств — Прилуцького нафтопромислового району нафтогазовидобувного управління (НГВУ) «Чернігівнафтогаз» та Роменської групи родовищ НГВУ «Охтирканафтогаз». Вузол обліку нафти необхідний для того, щоб впорядкувати та забезпечити вимірювання нафтових потоків із різними вмістами пластової води та подальше їх транспортування для підготовки і стабілізації на Гніденцівському газопереробному заводі. Вузол складається з трьох вимірювальних ліній (це забезпечує високу надійність вузла обліку в цілому), кожну з яких оснащено масовими витратомірами, первинними вимірювальними перетворювачами вмісту води в нафті та автоматичними пробовідбірниками, які встановлені в обігрівних шафах. Це дозволяє істотно підвищити точність вимірювань і зробити їх повністю автоматизованими, а також розв’яже проблеми, що виникали при обліку нафти, видобутої різними підрозділами, оскільки при цьому з процесу вимірювань буде усунено «людський фактор».
Монтаж технологічного обладнання на вузлі обліку виконано НГВУ «Чернігівнафтогаз», а монтаж та шефмонтаж обладнання контрольно-вимірювальних приладів і автоматики та системи обробки інформації здійснив науково- технічний центр «Нові технології» (м. Охтирка). Сигнали від усіх технологічних датчиків кабельним лініям зв’язку, які прокладено по естакадах, подаються в операторну. Програмне забезпечення автоматизованого робочого місця оператора вузла обліку нафти дозволяє в автоматичному режимі проводити облік маси нафти згідно з вимогами діючого стандарту, відображати мнемосхеми вузла обліку, миттєві та середні значення всіх технологічних параметрів в виді графіків і таблиць, а також формувати та друкувати середньодобові звіти. В комплекс вузла замірювань входять масові витратоміри фірми Емерсон (США), вологоміри, автоматичні пробовідбірники, датчики контролю, система обробки інформації, комплекс для передачі та відображення інформації. Весь вимірювальний комплекс працює в автоматичному режимі за алгоритмом та програмами комп’ютерної обробки даних і має можливість передавати дані до впроваджуваної ВАТ «Укрнафта» загальної інформаційної системи.
Відтак можна бути впевненим, що дані про трудові досягнення нафтовиків цілком відповідають дійсності і що нинішні здобутки примножуватимуться і надалі.