Per fumum латиною означає «через дим». Саме в задушливих ароматах стародавніх жертовних багать, які пропахли сандалом і амброю, бере свій початок сучасна парфумерія. Хто б міг подумати, що у наш час створення ароматів зі священного таїнства перетвориться на науку і могутню розвинену індустрію? Сучасні парфумерні витвори — комбінація декількох, а іноді й десятків запашних компонентів. Фахівці називають їх нотами аромату. Існує шість основних нот: фруктові, квіткові, амброві, пудрові, пряні та деревні.
Фруктові — це запахи саду: персика, яблук, груші, малини, смородини, а також екзотичного ананаса, кавуна і дині. Квіткові аромати — жасмин і тубероза, які ростуть на півдні Франції й Італії, в Єгипті й Індії. Амброві — лабданум і ладан. Солодкі, теплі густі пудрові запахи нагадують про кондитерський магазин. Прикладом можуть слугувати боби тонка з Центральної Америки з їхнім «марципановим» запахом, бензойна сіамська смола, що пахне карамеллю, ваніль з Індії. Пряні ноти добре знайомі всім, оскільки їх можна почути не тільки в парфумерії, але й на кухні. Найбільш поширені — коріандр, кардамон, чорний перець, гвоздика. Ветівер із Гаїті, пачулі з сухого листя індонезійського Pogostemon cablin, сандал із Індії, північноамериканський кедр, дубовий мох із Середземномор’я — ці деревні запахи можна зустріти у багатьох композиціях.
Тепер, коли ми вже можемо відрізнити амбру від пудри, можна зайнятися підбором духів. Існує думка, що для цього таїнства потрібна психологія. Але на мою думку, це нісенітниця. Подобається — беремо. Чи не так? Проте, чому б не поекспериментувати. Спробуйте віднести себе до однієї із запропонованих категорій: ділова і динамічна, витончено жіночна, прагматична, незалежна, томлива, спортивна… Ну й що, якщо ви одночасно володієте всіма згаданими якостями, тим краще, легше буде знайти шуканий аромат. Діловим динамічним жінкам найбільше підійдуть виблискуючі ультрасучасні фантазійні склади. Наприклад, створені на основі ольфактивного блоку, який обволікає, випускає букет одночасно (тобто блоком). Наприклад, монолітний аромат на базі чорного лапсангового чаю: міцний, стійкий, амбровий, життєстверджуючий (Donna Karan New York (DKNY)) чи міський квітковий аромат: енергійний, товариський, доброзичливий, повсякденний, м’який.
Витонченій жіночній натурі потрібно використати духи на основі квіткових ароматів (лілія, троянда, бузок). Тут ніхто не зрівняється з великою Шанель, яка хотіла створити неповторний аромат — «аромат для жінки, який пахне жінкою». Символом жіночності наших днів став Dolce Vita — 1995. Вишуканий, м’який, чуттєвий, теплий квітковий аромат.
Жінкам прагматичного складу підійдуть деревно-мускусні композиції-аромати сандалового і червоного дерева, кедра й інших бальзамічних деревних порід. Наприклад, Organza — квітково-пряно-деревний, який Givenchy присвятив жінці безмежній і досконалій. Аромат міфічний, чистий, свіжий, піднесений, хвилюючий, інтенсивний, виключно жіночний, із присмаком вічності.
Незалежним індивідуалісткам припадуть до душі пряні чуттєві аромати кориці, імбиру. Їхньому витонченому носу зможе догодити аромат, наприклад, Obsession від Calvin Clein (Одержимість), створений у 1985 році, — пристрасний, природний, зухвалий, стійкий, жіночний, таємничий.
Томливим персонам, які не проти політати в емпіреях, краще звернути увагу на сповнені чуттєвої томливості східні аромати, вишукані поєднання екзотичних квітів і фруктів, наприклад, останні духи від Есте Лаудер — Intuition, де аромат створено на гармонійній симетрії трьох нюхових відчуттів, виблискуючи відразу цілим букетом динамічних акордів.
Спортивним жінкам підійдуть легкі, нерізкі запахи на основі цитрусових, із використанням фруктових нот. Такі аромати ідеально личать дамам, які віддають перевагу активному способу життя. Тут вибрати нескладно. Вас може влаштувати Carolina Herrera 212 ON ICE — новий освіжаючий аромат, який випущено обмеженою серією чи Creed Zest Mandarine Pamplemousse — свіжий цитрусовий аромат, що нагадує про літо та середземноморське сонце, поєднання нот сицилійського мандарина, італійського бергамоту та кори дерева лимона.
Усе це, звісно, вельми відносно, оскільки жодна жінка нізащо не покаже своє справжнє «я», тим більше за допомогою запаху. Пригадаємо блоківську Незнайомку, яка вразила героя, «дихаючи духами й туманами». Духи — це вуаль, це приголомшуюча маска, під яку зручно ховатися, маніпулювати ароматами, вводячи в оману, граючи, зваблюючи та байдуже спостерігаючи за реакцією тих, хто «відчув» магію підступності…