Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Про ціну рекордів

Загальні витрати на Євро-2012 найбільші за всю історію футбольного чемпіонату. Чи зможуть Україна і Польща покрити хоча б половину вкладених коштів? І що ми готові «запропонувати» за ці гроші?
19 квітня, 2012 - 00:00
ФОТО КОСТЯНТИНА ГРИШИНА / «День»

«Одна з найбідніших країн Європи — Україна — стане найдорожчою за вартістю проживання в період проходження футбольного чемпіонату Євро-2012», писала минулого четверга швейцарська газета «Трібюн де Женев», цитуючи слова президента УЄФА Мішеля Платіні, що уболівальники не приїдуть до України, бо «бандити і шахраї хочуть отримати більше грошей у зв’язку з цим футбольним чемпіонатом». За даними УЄФА, лише в Україні за час чемпіонату очікується близько 1,4 млн зарубіжних глядачів. Якщо вже акредитовані на чемпіонат журналісти звертаються до УЄФА з проханням допомогти знайти в Україні житло «за розумними цінами», то главі європейського футболу мимоволі доводиться «зауважувати» українській владі з приводу недотримання контрактних умов.

Уперше в історії УЄФА чемпіонат Європи з футболу пройде в Центральній і Східній Європі, вперше столиця колишньої республіки пострадянського простору прийматиме фінальну гру найпрестижнішого європейського спортивного турніру. У гарячому запалі останніх днів підготовки, шаленіючи від масштабності майбутньої події, неминучі певні перегини і заноси...

З іншого боку, в’їдливі зауваження журналістів із маленької Швейцарії (нагадаємо, що попередній футбольний чемпіонат Євро-2008 проходив у Австрії та Швейцарії) можуть свідчити про те, що розмах Євро-2012 за своїми параметрами (ще до початку ігор!) набагато перевершує попередній.

У цьому могло переконатися багато іноземних журналістів на спеціально організованій 16 квітня в Женевському клубі преси конференції за участю оперативного директора УЄФА Мартіна Каллена. Працюючи з 1994 р. в системі УЄФА, Мартін Каллен займався організацією чемпіонатів Євро 2004 і 2008 років, і тому його інформація про оперативні, робочі аспекти проведення ігор у Польщі та Україні була, як то кажуть, «із перших рук».

Директор УЄФА із задоволенням зазначив, що «в обох країнах люблять футбол і є славна футбольна історія». За останні чотири роки було проведено колосальну роботу з підготовки до проведення європейського чемпіонату. Побудовано та реконструйовано прекрасні стадіони: Національний стадіон у Варшаві вміщує 55 тис. глядачів, у Гданську, Вроцлаві та Познані — по 40 тис., найбільший «Олімпійський» — у Києві, розрахований на 60 тис. глядачів. Донецький суперсучасний стадіон «Донбас-Арена» побудовано 2009 року для футбольного клубу «Шахтар», уміщує 50 тис. глядачів. «Сьогодні це найкращий стадіон у Європі, — сказав пан Каллен, — за його рівнем можна порівняти хіба що мюнхенський».

Чемпіонат Європи з футболу вже давно вийшов за рамки європейського континенту і став подією світової популярності та інтересу. Кожен матч у прямій трансляції дивитимуться одночасно 150 млн глядачів. Під час першого етапу продажу квитків на матчі на спецпортал офіційного сайта УЄФА надійшло понад 12 млн заявок, а всього випущено 1 млн 400 тис. квитків. «Ніколи ще в історії європейського футболу ми не стикалися з такою увагою до Євро», — зазначив директор УЄФА.

У період проведення Євро-2012 в повітряному просторі Польщі та України прогнозують найбільшу кількість авіаперевезень. Варшавське летовище провело повну модернізацію перонів і злітно-посадочних смуг. У трьох інших польських містах було побудовано нові термінали. В Україні також було оновлено чотири летовища і побудовано нові термінали. Як відомо, 12 квітня було урочисто відкрито новий термінал, а точніше — нове летовище у Львові, а протягом першої половини травня планується відкрити два міжнародні летовища — в Борисполі та в Донецьку. «Ми єдина країна, яка за півтора року побудувала чотири міжнародні летовища», — з гордістю заявив міністр інфраструктури України Борис Колесников на недавній зустрічі з французькими журналістами в Донецьку.

Тринадцять із шістнадцяти національних збірних, які візьмуть участь у Євро-2012, базуватимуться в Польщі, і лише три, включаючи українську команду, розмістять своїх гравців в Україні. Чим же пояснити таке, м’яко кажучи, ігнорування нашої готельної гостинності? Невже все тими ж горезвісними напруженими цінами? Як пояснив пан Каллен, вибір місць для базування футбольних команд було зроблено їхніми тренерами ще задовго до жеребкування. Наприклад, німецька команда спочатку хотіла зупинитися в Донецьку. Але, на жаль, у цьому місті ще не досить готелів європейського рівня, щоб розмістити команду, супроводжуючих і величезну кількість німецьких журналістів, також прив’язаних до місця розташування своєї національної збірної. У результаті вибрано було Гданськ. Данці хотіли базуватися в Харкові, але тренер вирішив, що їм потрібно обов’язково бути біля моря. Таким чином, збірна Данії розміститься в курортному містечку Колобжег поблизу Балтійського моря і на свою першу гру, заплановану в Харкові, летітиме за 1 тис. 700 км. Чи допоможе морське повітря виграти матч? Подивимося. Найкомфортніше почуватимуться французи: вони розташовуються в Донецьку на «одній із найкращих, на думку пана Каллена, спортивних баз у Європі».

Мінімальна ціна квитка на матч становить 30 євро. Якщо ця сума абсолютно прийнятна для будь-якого іноземця, то не всі українці зможуть дозволити собі заплатити за дві години футбольної лихоманки in-live близько 300 гривень. Та й місткість стадіонів не безмежна. Тому багато уболівальників стежитиме за ходом матчів у спеціально створених фан-зонах. Вони будуть обладнані в центрі міста. У Києві вже вирішено перекрити головні вулиці столиці: Хрещатик, Інститутську, Богдана Хмельницького з 28 травня до 7 липня у зв’язку з роботою фан-зони на майдані Незалежності. У кожній фан-зоні встановлять величезні екрани, працюватимуть крамниці з сувенірами, кіоски, кав’ярні, буде забезпечено безкоштовний доступ до Інтернету. Крім того, біля кожної фан-зони розташовуватимуться медпункт, пожежна служба, пост міліції та служби безпеки. Порівняно з останнім Євро-2008, фан-зони в Україні та Польщі представляють чергові рекордні цифри. Фан-зона у Варшаві, яка створюється на майдані Дефіляд біля Палацу культури та науки, площею 120 тис. кв м, розрахована на 100 тис. уболівальників; у Києві на площі близько 51 тис. кв м можливе перебування до 70 тис. відвідувачів.

Директор УЄФА особливо відзначив безпрецедентну активність добровольців: організатори отримали понад 23 тис. заявок зі всього світу, що стало новим рекордом чемпіонату Європи-2012. Близько 5,5 тис. волонтерів, 80% з яких студенти, допомагатимуть УЄФА в період проведення цього турніру.

І знову про цифри: у що обходиться обом країнам фінансування Євро-2012? Місяць тому прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск озвучив цифру в 95 млрд злотих (30,6 млрд дол.). Будучи членом Євросоюзу, Польща опинилася у вигіднішому становищі, ніж Україна, отримуючи з Брюсселя дієву фінансову допомогу для більшості інфраструктурних проектів. За оцінками польської преси, близько 40% витрат було профінансовано за рахунок приватних інвестицій. Відомо, що урядова програма України з підготовки до Євро-2012 передбачає фінансування в розмірі 117 млрд грн (понад 15 млрд дол.). Ця цифра включає як державні, так і інвестиційні кошти. Нагадаємо, що на проведення Євро-2008 Австрія та Швейцарія витратили близько 1 млрд євро. Тому загальні витрати України та Польщі на Євро-2012 стають рекордними за всю історію проведення футбольних чемпіонатів: футбольний чемпіонат 2012 року коштуватиме в 40 разів більше, ніж аналогічний 2008-го.

Природно, що країнам з розвиненою інфраструктурою знадобилося набагато менше коштів для організації проведення події всесвітнього масштабу. Євро-2008 відвідало близько 1 млн футбольних фанатів, і країни-організатори отримали як прибуток близько 500 млн євро. Чи зможуть Україна й Польща покрити хоча б половину вкладених коштів? Це залежить не лише від успішного проведення чемпіонату, а й від подальшого розвитку обох країн.

Емілія НАЗАРЕНКО, Женева, спеціально для «Дня»
Газета: 
Рубрика: