Слава Богу, з приходом календарної весни безперервні морози далеко за двадцять у «всеукраїнській кочегарці» нарешті припинилися — залишивши про себе на згадку численні збої в функціонуванні промислового комплексу, ДТП на дорогах та позапланові бюджетні витрати на ліквідацію несподіваних аварій, у теплопостачанні зокрема. В переліку непоправних втрат, на жаль, присутня й людська графа.
Навіть у найпівденнішому місті регіону Маріуполі від морозів, як повідомив начальник гуманітарного відділу міськвиконкому Євген Камарлі, серйозно постраждали 132 городянина, з них понад півтора десятка дуже серйозно. «На жаль, досягнуто рекордній показник для нашого південного населеного пункту», — твердить заступник головного лікаря Маріупольської лікарні швидкої допомоги Валерій Закржевський. Це при тому, що заздалегідь, за твердженням чиновника, в усіх районах міста для безпритульників було організовано пункти обігріву та харчування, а спеціальні бригади з добровольців та працівників правоохоронних органів обстежували горища та підвали з метою виявлення бомжів, які могли не дожити до чергового студеного ранку. Як результат серед тих, хто потрапив до лікарень зі значними обмороженнями, доля місцевих безхатченків виявилася досить малою. «У них дуже розвинений інстинкт самозбереження, — пояснює ситуацію Є. Камарлі. — Серед постраждалих здебільшого сімейні чоловіки, що добряче хильнули в день получки та заснули десь на вулиці дорогою додому».
У 400-тисячній Макіївці кількість постраждалих від морозів перевищила 80 осіб, з них двоє померли від переохолодження. І тут також, як констатує міське управління охорони здоров’я, превалюють люди в стані алкогольного сп’яніння. А от у Горлівці одна з благодійних організацій допомагала волоцюгам пережити похолодання, роздаючи півтори тисячі пляшок із... прохолоджуючим квасом. Секрет такого оригінального способу боротьби з тріскучими морозами виявився на перевірку простим: малопопулярний взимку товар пожертвувала одна з торгових мереж міста.
Ще напередодні анонсованого метеорологами тривалого лютневого похолодання донецький голова Олександр Лук’янченко зробив шокуючу заяву: мовляв, якихось додаткових заходів щодо допомоги соціально незахищеним городянам не планується, кому потрібно, нехай звертаються до благодійного притулку в Пролетарському районі міста. З урахуванням того, що до віддаленого передмістя, де розташована «бомж-хата», ходять лише маршрутки (куди здичавілого по підвалах та теплотрасах безхатченка точно не пустять), рішення виглядало, м’яко кажучи, негуманно. Добре, що його встигли, зглянувшись на протести громадськості, оперативно відкорегувати. Нині, як проінформувала Наталя Тарубарова, ведучий спеціаліст управління праці та соціальних питань Донецького міськвиконкому, попри те, що морози помітно послабшали, в «шахтарській столиці» діють 17 пунктів обігріву. Там завжди можна розраховувати на гарячий чай, а якщо пощастить, то й на тарілку гарячого супу. У таких цілодобових осередках благодійності (здебільшого це військова палатка з пічкою-буржуйкою) чергує медсестра.
Волонтери, якы працюють у пунктах обігріву, кажуть, що за допомогою сюди звертаються не лише бомжі. Трапляється, тут змушені ночувати пасажири, що спізнилися на останній автобус. А на безкоштовне пригощання, бува, завертають цілком благопристойні зовні пенсіонери, безробітні чи навіть студенти.