Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Про що мріють бібліотеки на сході України

Сформовано візію і завдання на найближчі три роки
22 грудня, 2020 - 11:55
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Із розвитком суспільства, широким впровадженням реформ в усі сфери життя бібліотеки повинні змінюватися та вдосконалюватися, щоб бути корисними та затребуваними широким загалом.

Своєрідною дорожньою картою цих змін є Стратегія розвитку бібліотечної справи в Україні до 2025 року «Якісні зміни бібліотек задля сталого розвитку України», яка передбачає трансформацію бібліотек у сучасні інформаційні центри, місце для читання, навчання, спілкування, розвитку та реалізації ідей. Бібліотеки повинні стати тими майданчиками, які дозволять країні рухатися в загальноцивілізаційному процесі.

Попри всесвітню пандемію COVID-19, десять бібліотек Донецької та Луганської областей (Краматорськ, Добропілля, Волноваська ОТГ, Соледарська ОТГ, Сіверська ОТГ, Станиця Луганська, Попасна, Лисичанськ, Троїцька громада, Новоайдар) задались стратегічним питанням: якими мають бути їхні бібліотеки через три роки та як найкраще задовольнити потреби своїх громад?

Бібліотекарі цих громад спільно із користувачами, представниками органів влади, партнерами та громадськістю сформували спільне бачення перспектив розвитку бібліотек громад у стратегіях на 2021—2024 роки.

Стратегії враховують результати соціологічних опитувань мешканців громад, попередній досвід роботи бібліотек, аналіз статистичних даних та результати обговорень питань розвитку бібліотеки з представниками місцевої влади, громадських організацій, цільової аудиторії городян та ЗМІ.

Стратегія є рамковим документом, що формує бачення, визначає пріоритети, завдання та основні дії для досягнення якісних змін у розвитку бібліотек кожної відповідної громади.

Реалізація цих стратегій передбачається протягом трьох років, її мета — концентрувати наявні ресурси бібліотек громади на реалізацію основних напрямів та забезпечити стабільність і сталий  розвиток бібліотек.

Насамперед хочеться відмітити візії, які бібліотеки Донецької та Луганської областей визначили у своїх стратегічних документах. Візія визначає те, ким ми хочемо бути через певний час.

Отже, якими будуть бібліотеки у майбутньому на сході України (декілька прикладів із розроблених стратегій вказаних вище громад):

•   Бібліотека — це сучасний комфортний простір для навчання, дозвілля та взаємодії мешканців.

•   Бібліотека — місце для навчання, контактів, творення та зростання.

•   Бібліотека — гостинний, інформаційно-дозвіллєвий центр для мешканців та гостей громади, який передбачає і задовольняє змінні потреби та забезпечує рівний доступ до інформаційних ресурсів та послуг.

•   Бібліотека — дружнє середовище, де кожного відвідувача почують і сприймуть без стереотипів та упереджень.

Окрім візії, місії та цінностей, бібліотекарі разом із громадою визначили стратегічні цілі.

Отже, деякі стратегічні цілі бібліотек Донецької та Луганської областей:

•   Підвищити рівень поінформованості мешканців громади.

•   Забезпечити формування актуальних інформаційних ресурсів.

•   Забезпечити доступ та корисність ресурсів та послуг бібліотек для мешканців громади будь-якого віку, здібностей та достатку.

•   Впровадити нові інтерактивні форми бібліотечного обслуговування для користувачів усіх категорій.

•   Забезпечити бібліотеки комп’ютерною та оргтехнікою, мультимедійним обладнанням з метою надання сучасних послуг клієнтам.

•   Забезпечити безбар’єрний доступ до ресурсів бібліотеки.

•   Сприяти особистісному зростанню мешканців громади.

•   Організація неформальної освіти впродовж життя.

•   Створити комфортне віртуальне освітнє середовище.

•   Збільшити задоволеність користувачів бібліотечними послугами.

•   Популяризувати читання серед населення міста (актуалізація книжкового фонду, впровадження програм з популяризації читання для різних категорій користувачів).

•   Підвищити соціальну роль читання для культурного, професійного та інтелектуального збагачення мешканців громади, формування їхньої інформаційної і технологічної грамотності.

•   Створити комфортні умови у приміщеннях бібліотеки із застосуванням інноваційних дизайнерських рішень, зонування бібліотечних просторів з урахуванням потреб користувачів та бібліотечних сервісів: родинний читай-простір, молодіжний простір, арт-простір, робочі місця для людей зі слабким зором і слухом.

•   Створити на базі бібліотек комунікаційні простори для ефективної взаємодії мешканців громади, конструктивного діалогу між владою, мешканцями та громадськими організаціями, спілкування і розвитку творчого потенціалу відвідувачів.

•   Сприяти зростанню громадянської ініціативи.

•   Розвивати співпрацю та партнерства бібліотеки.

•   Створити систему гарантованого бюджетного фінансування основних бібліотечних послуг, залучення та використання надходжень з інших джерел фінансування.

•   Автоматизувати основні бібліотечні процеси та створити електронний каталог.

•   Розвивати систему навчання та розвитку персоналу, спрямовану на постійне підвищення компетентності, умотивованості та включеності.

•   Підвищити рівень впізнаваності бібліотек у громаді, формувати позитивний імідж бібліотек.

Варто зазначити, що реалізація розробленої Стратегії протягом трьох років дозволить сконцентрувати всі доступні ресурси бібліотек на ключових напрямках та забезпечити життєздатність, стабільність та розвиток закладів культури. 

Адже громадам потрібні модернізовані високотехнологічні бібліотеки для рівноправного, вільного та комфортного доступу до інформаційних ресурсів, місце самоосвіти та духовного розвитку, відкрите для зустрічей, центр громади та майданчик для нових молодіжних ідей і проектів.

Очікуваний результат в майбутньому: бібліотека — ресурс для розвитку громади.

Стратегії розвитку бібліотек Донецької та Луганської областей розроблені в межах проєкту «Спроможні бібліотеки сприяють досягненню Цілей сталого розвитку ООН до 2030 року», що реалізується ГО «ВГО Українська бібліотечна асоціація» у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру.

Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).

Програму підтримують тринадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Великої Британії, Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.

Оксана Бояринова, членкиня ГО «ВГО Українська бібліотечна асоціація»
Газета: 
Рубрика: