Нагородження лауреатів Міжнародного літературно-мистецького конкурсу для молоді «Життя — тобі» відбулося у стінах Національного університету «Львівська політехніка». Конкурс провели Міжнародний інститут освіти, культури і зв’язків з діаспорою (МІОК) Національного університету «Львівська політехніка» та норвезько-українська громадська організація Maidan Norway. Спеціальною гостею заходу стала перша леді країни Марина Порошенко.
До участі в конкурсі надійшло понад сім тисяч робіт. У своїх творах учасники викладали думки, емоції та враження стосовно історії, яка твориться на їхніх очах: подій в Україні 2013 — 2015 рр. Автори — віком від семи до сімнадцяти років з усіх регіонів України, в тому числі з тимчасово окупованої території Автономної республіки Крим, а також із Греції, Іспанії, Норвегії, Польщі, Португалії та Франції. Міжнародне журі, до якого увійшли відомі письменники, мовознавці, перекладачі, громадські діячі та журналісти, у тім числі головний редактор «Дня» Лариса Івшина, обрало 20 лауреатів і 120 дипломантів літературної частини конкурсу, а також визначило 118 найкращих мистецьких творів.
«Це проба соціального ліфта, — вважає директор МІОКу Ірина Ключковська. — Дуже важливо, що до цього конкурсу зголосилася така кількість молоді. Дітям виросли крила — вони дуже патріотичні, готові вчитися, працювати над собою, щоб удосконалювати країну. Крім підтримки наших талановитих українських дітей, це ще й спосіб виявити їхні думки та сприйняття подій, які відбуваються в нашій країні. Адже сьогодні вони школярі, завтра — студенти, а за кілька років — менеджери, керівники держави тощо».
На думку Марини Порошенко, реалізуючи свої творчі здібності, діти роблять вагомий внесок в історію Української держави. «Завдяки конкурсу в молоді закладається спільне розуміння найголовніших принципів: мир, свобода, держава, історія, майбутнє, — вважає перша леді. — Україну майбутнього будуватимуть наші діти, а сприйматимуть нашу державу їхні однолітки у світі. І вони мають говорити однією мовою».
На церемонії нагородження також був присутній і перший секретар Посольства Королівства Норвегії в Україні Сігбйорн Літланд. «Норвегія є, була і буде вірним другом України. Ми підтримуємо вибір українського народу будувати справедливу країну і підтримуємо територіальну цілісність України, до якої належать Донбас і Крим. Ми співпрацює з вами у різних сферах, але, на мою думку, одним із найважливіших проектів є саме конкурс «Життя — Тобі...», адже діти — це майбутнє України. Особливо важливо це зараз, коли потрібно знати, як молодь розуміє і сприймає те, що сталося за останніх півтора року», — зазначив Сігбйорн Літланд.
Один із лауреатів конкурсу, 16-річний учень із Криму Мустафа Бекіров через анексію Криму змушений був з родиною покинути рідну домівку і переїхати на Львівщину. Хлопець розповів, що хотів висловити свої почуття й думки, щоби всі почули й побачили, як у кримськотатарського народу знову відняли Батьківщину. «Ми дуже не хотіли виїжджати, але були змушені покинути півострів, бо не могли змиритися з тією брехнею, яка висмоктує з мого Криму найцінніше, що вдалося відновити моєму народові після повернення на Батьківщину, — каже лауреат. — Я писав те, що бачив на власні очі. Наприклад, те, що було з початку окупації й до кінця. Як ми виїжджали... Приємно, що мене почули».
Учениця української гімназії в Краматорську Валерія Мельник також писала про переїзд зі своєї домівки. «Я писала щоденник про те, як переймалася всіма подіями, про постріли та вибухи, як моя сім’я ховалася в бомбосховищах. У завершальній частині — про звільнення нашого міста й початок іншого життя. Це дуже велика честь для мене сьогодні бути тут. Приємно, що мене почули і зрозуміли, як це бути на місці тих українців, що на сході», — розповідає Валерія.
Найкращі конкурсні роботи склали основу книжки «Життя — Тобі...» (видавництво «Апріорі»), до якої увійшли також малюнки учасників конкурсу, інтерактивна карта й інфографіка Міжнародного літературно-мистецького конкурсу «Життя — Тобі...»