Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Проблема №1

Методи корупціонерів стали такими витонченими, що зменшення фактів хабарів не тішить навіть правоохоронців
16 травня, 2008 - 00:00
МАЛЮНОК АНАТОЛІЯ КАЗАНСЬКОГО / З АРХІВУ «Дня»

Це нехитре правило сьогодні з успіхом доводить Донецькаобласть, в якій боротьба з корупцією вже давно стала мало ненайголовнішим пріоритетом роботи правоохоронних органів,проте кількість корупційних діянь ця пріоритетність поки так іне зменшила. Як зазначають правоохоронці, сьогоднішні методи хабарництва стали тільки більш витонченими і майстерними, а самі хабарники вже навчилися досить ефективно ховатися і «замітати сліди».

НОВЕ ОБЛИЧЧЯ

Загалом, за словами донецьких правоохоронців, за підсумками минулого року кількість вчинених правопорушень у сфері корупції поменшала, проте при цьому говорити про те, що хабарництва на Донеччині стало менше, поки не доводиться. Якщо раніше в корупційних діяннях частіше були помічені чиновники 5, 6 і 7 категорій (тобто рядові державні службовці), які буквально масово брали хабарі, то тепер дедалі частіше корупційні діяння на себе стали брати держслужбовці більш високо рангу — в основному 3—4 категорій (рівень голови міської ради, глави райдержадміністрації). Останні може і не так часто звертаються до корупції, проте ж якщо вимагають хабарі, то роблять це у великих розмірах. У результаті якщо 2006 року на хабарі попалися тільки 3 чиновника вищих категорій, то вже 2007 року їх було 9. При цьому сума хабара кожного з них перевищувала іноді всі розумні рамки.

Наприклад, нещодавно прокуратура Донецької області завершила кримінальну справу з обвинувачення глави Амвросієвської районної ради Н.І. Соколова, який отримав хабар у сумі 6 тис. доларів США за виділення земельної ділянки. Цю суму правоохоронці розцінюють як найбільший розмір хабара в Донбасі, отриманого чиновником.

Схожий випадок було зафіксовано і в Костянтинівському районі, де працівниками Державної служби боротьби з економічною злочинністю було затримано голову сільської ради. Як повідомляє Департамент у зв’язках з громадськістю МВС України, він вимагав і отримав 15 тис. гривень хабара від директора фермерського господарства за неприйняття заходів реагування щодо останнього за фактом самозахоплення земельної ділянки. У даний момент органами прокуратури за даним фактом порушена кримінальна справа.

«Ми не можемо констатувати, що корупції в державі стало менше. Навпаки, аналізуючи фабулу кримінальних справ і адміністративних протоколів, можна говорити про те, що вона кожний раз підвищує свій якісний рівень, і методи корупціонерів стають дедалі витонченими, а сфери їх діяльності не вужчають, а навпаки розширяються», — зазначає начальник відділу слідчого управління прокуратури Донецької області Сергій Заєць.

У результаті, як можна судити за даними правоохоронців, безумовним успіхом в боротьбі з корупцією в Донбасі поки що залишається тільки зниження кількісних показників. За даними начальника підрозділу управління СБУ в Донецькій області Романа Триголови, загалом сьогодні по відомству СБУ проглядається явне зниження кількості протоколів, складених згідно із законом про боротьбу з корупцією. Ще 2004 року їх було 107, 2005-го — 200, але вже 2006 року справа пішла на спад — всього 159 протоколів, і близько сотні — 2007 року.

Однак і ці показники — ще не досягнення. Як зазначають правоохоронці, можливо, зниження «корупційних цифр» пов’язане ще і з тим, що довести факт хабарництва сьогодні не так-то просто. Ідеально, якщо є відеозйомка самого процесу отримання хабара або якщо людина дала хабара і використала мічені гроші, які потім знаходять безпосередньо у злочинця. Але такі випадки бувають рідко, до того ж, хабарники високих рангів набагато обережніші, ніж прості чиновники, тому в їх арсеналі — безліч витончених способів «безпечного» отримання хабара: одні організовують процес отримання «винагороди» через трьох посередників, інші віртуозно підробляють документи... «Чиновник, який планує взяти хабар, знає, що рано чи пізно прийде КРУ з перевіркою або ж співробітники СБУ, прокуратури, МВС, і цей факт буде виявлено, навіть якщо він з цієї посади вже піде. Тому чиновники високого рангу починають підробляти документи, здійснюють фальсифікацію, і виявити це вже набагато складніше, ніж раніше, тому і сама боротьба з корупцією ускладнюється», — зазначає заступник начальника Контрольно- ревізійного управління в Донецькій області Володимир Жуков.

Як би то не було, незважаючи на всі хитрощі, з початку року в Донецькій області було спіймано більше 200 чиновників, що вимагали хабарі. За фактами цих злочинів було порушено 103 кримінальних справи, до карної відповідальності притягнуто 89 осіб. Крім того, на чиновників накладено адміністративні штрафи, загальна сума яких становила 3,5 тис. грн.

ЗБИТКИ ОБЧИСЛЮЮТЬСЯВ МІЛЬЙОНАХ

Проте всі ці штрафи — дрібниці порівняно із збитками від корупціонерів, загальний обсяг яких обчислюється в мільйонах. При цьому, як засвідчує практика, в регіоні зростають суми хабарів, яких вимагають одноразово. Особливо великі розміри «винагород» у недержавних структурах — там трапляються навіть здирства сум, що сягають і 100 тис. доларів, чого, звичайно ж, не зустрінеш у чиновницькому середовищі.

Наприклад, досить солідна сума — 50 тис. грн. — була вилучена у заступника директора підприємства «Донбастрансгаз», який вимагав «винагороду» в комерційної структури за складання «потрібного» висновку і підписання акту виконаних робіт.

А втім, не відстають і чиновники. Буквально днями в Ясиноватському районі області був зафіксований один з найбільших хабарів, які вимагалися держслужбовцями Донеччини з початку поточного року — один з керівників районного управління земельних ресурсів, зловживаючи своїм службовим становищем, вимагав у місцевого приватного підприємця «винагороду» в розмірі 200 тисяч євро. Гроші були потрібні нібито за надання Ясиноватською райдержадміністрацією дозволу на розробку проекту землеустрою для подальшої передачі у власність бізнесмена земельної ділянки площею 1 га, хоча, згідно з чинним законодавством, землі сільськогосподарського призначення мають виділятися безкоштовно. Хабарники були застукані на гарячому в момент передачі першої частини «винагороди» — 60 тис. євро. Проти них відділом з розслідування кримінальних справ про злочини у сфері службової діяльності Генеральної прокуратури України вже порушено кримінальну справу. Їм загрожує покарання за здирство і отримання хабара в особливо великих розмірах. У даний момент обидва злочинці затримані, ведеться слідство.

Загалом, найбільш «грошовими» для хабарників як і раніше залишаються питання оренди землі і комунального майна — дуже часто ці об’єкти здаються в оренду без відповідних договорів і яких-небудь документів, а бюджет зазнає величезних збитків. Наприклад, за даними Володимира Жукова, з початку поточного року обласне КРУ встановило порушення фінансового порядку державних і бюджетних коштів на суму понад 280 млн. А якщо додати сюди ще порушення у комерційних напрямах, то сума збільшиться мало не вдвічі. За підсумками цих перевірок більше 1300 чиновників були притягнуті до відповідальності, а 19 вже втратили свої посади.

КОРУПЦІЯ БЕЗ ГРОШЕЙ

За словами правоохоронців, крім безпосереднього здирства, існує ще й інший вид корупційних діянь, які прямо не пов’язані з хабарами. Один з найбільш поширених серед них — це підробка диплома про освіту кандидатів на яку-небудь «державну» посаду. Наприклад, в кінці минулого року в одному з райвідділів міліції Донецької області був на місці злочину застуканий на гарячому сержант, що намагався з підробним дипломом влаштуватися на офіцерську посаду. Подібний факт було виявлено і в м. Дружковці, де також один з правоохоронців намагався влаштуватися на роботу, подавши фальшивий диплом російського вузу. Проте його колеги не втрачали пильності і провели спеціальну перевірку, в ході якої з’ясувалося, що обманщик насправді там не вчився. Після цього зловмисника було відразу ж звільнено з роботи і навіть було засуджено до умовного ув’язнення на 3 роки.

Проте позбавлення волі, нехай навіть умовне, — це тільки виняток із загального правила: звичайно покарання за підробку диплома обмежується тільки штрафом, тому потенційні чиновники не дуже бояться наслідків і активно підробляють «корочки». Штрафами, до речі, часто обертається і «звичайне» хабарництво: із злочинців можуть зажадати заплатити 750 неоподатковуваних мінімумів (12 тис. 750 грн.), а «еквівалентом» цьому покаранню є ув’язнення до 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна. А ось вже повторне отримання хабара карається тільки позбавленням волі — від 3 до 8 років, іноді з конфіскацією майна.

До речі, за словами правоохоронців, не варто розслаблятися і потенційним хабарникам: в Україні існує кримінальна відповідальність ще і за дачу хабара. Вона також карається або штрафом (від 200 до 500 неоподатковуваних мінімальних доходів громадян), або обмеженням свободи (від 2 до 5 років). А втім, якщо людина після дачі хабара офіційно заявить про свій «гріх», її від відповідальності все ж буде звільнено. Також від відповідальності звільняють і тих громадян, які зазнали відвертого здирства і були просто змушені заплатити за якісь привілеї.

Проте, незважаючи на всі ці заходи, за словами правоохоронців, на сьогоднішній день законодавство України хоч і дозволяє вести боротьбу з корупцією, однак не дає можливості її повністю ліквідувати: для цього потрібні куди більш серйозні заходи проти хабарників, але вони тільки декларуються.

У результаті, за словами начальника відділу оперативно-профілактичних заходів і безпеки управління боротьби з корупцією в органах державної податкової служби в Донецькій області Сергія Воронкова, наразі правоохоронці вимушені обмежуватися лише профілактичними заходами, які зводяться до роз’яснювальної роботи. Передусім такі роз’яснення проводяться серед податкових співробітників, а також, через ЗМІ, і серед всіх донеччан. Ця робота ефективна, і після такої профілактики донеччани починають активно скаржитися на корупціонерів «в погонах», однак, як показує практика, більшість скарг надходить на... самих же співробітників податкової.

Певну роботу проводить і СБУ, яка в серпні поточного року розгорнула антикорупційну діяльність у ВНЗ області. За словами Р. Триголови, ця робота передбачає проведення лекцій щодо боротьби з корупцією: співробітники підрозділу виїжджають, працюють із студентами, збирають цілі потоки, факультети, і розказують їм про відповідальність за дачу хабара, а також про те, як можна і треба боротися з хабарниками...

Такі лекції проводяться в інституті підвищення кваліфікації Донецької облдержадміністрації, проте поки що, за словами пересічних донеччан, користі від таких лекцій мало: прості чиновники і так бояться зайвий раз вимагати собі «винагороди» «повз касу», а чиновники тих категорій, які сьогодні помічені в активному здирстві хабарів, на такі лекції просто не ходять.

Ганна ХРИПУНКОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: