Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Проект «Блакитний потік»

потрібує екологічної експертизи
10 жовтня, 2001 - 00:00

У вересні розпочалася кампанія, яка вимагає проведення міжнародних державної та громадської екологічних експертиз проекту «Блакитний потік», до якої поступово залучаються й українські екологи.

Ще влітку на російському узбережжі моря розпочалося будівництво транскордонного газопроводу «Блакитний потік». Цей проект не має аналогів у світовій практиці за своєю складністю. Він передбачає, що газопроводом, який проходитиме по дну моря на глибині понад 2 км, з Росії в Туреччину буде перекачуватись близько 16 млрд. кубометрів природного газу щорічно. Замовником будівництва сухопутної ділянки виступає Газпром, морської — Blue Stream Pipeline Company, спільне підприємство італійської ENI/Snam та Газпрому. Пуск газопроводу заплановано на 2002 рік. «Особлива увага при будівництві приділяється питанням охорони навколишнього середовища, — повідомляє Газпром. — Передові досягнення світової науки й техніки, закладені в проекті, сприяють максимальному зниженню екологічного забруднення».

Проте питання щодо безпечності проекту досить сумнівне, повідомляє www.dossier.kiev.ua. Вздовж траси «Блакитного потоку» часто трапляються підводні зсуви — нещодавно Гідрографічна служба Чорноморського ВМФ зафіксувала потужні переміщення ґрунтів за 30 км від початку морської ділянки газопроводу. Зсуви викликали сильні хвилі, якими було обірвано підводний кабель. У зоні проходження газопроводу нерідко трапляються й землетруси силою 8 — 10 балів. Як відомо, особливість Чорного моря в тому, що глибше за 200 м його вода насичена сірководнем, утворення якого пов’язане з сірководневими бактеріями. Сірководень, змішуючись з водою, за великого тиску на глибині може роз’їсти стінки трубопроводу. За попередніми підрахунками, прорив газопроводу призведе до викиду у водяну товщу, а потім — і в атмосферу понад 50 млн. м 3 стисненого газу. Його самозаймання, цілком ймовірне через електростатичні ефекти у хмарі водяного пилу над викидом, може мати вибуховий характер. Підтвердження тому — схожі випадки під час виверження грязьових вулканів (у тому числі й підводних) в Азербайджані, на Керченському й Таманському півостровах. Якщо газ підніметься до поверхні моря, він потягне за собою сотні тисяч кубометрів води, зараженої сірководнем, який знищить всі живі організми навколо епіцентру катастрофи. У випадках масового прориву газу чорноморські течії сприятимуть виносу піднятого сірководню до російського узбережжя й далі до Криму. Ці дані надає регіональний Чорноморський Соціально-екологічний центр.

Що стосується офіційної позиції України з приводу цього проекту, то її прокоментував міністр екоресурсів Сергій Курикін: «Хоча територія нашої країни в ході реалізації проекту «Блакитний потік» не зачіпається, якщо з газопроводом щось станеться, то нікому, й Україні також, мало не здасться. Ми можемо ставити питання перед урядами Росії й Туреччини, а також перед інвесторами щодо гарантії безпеки. Але поставити питання значно легше, ніж отримати відповідь», — заявив міністр.

Леся ШАПОВАЛ, «День»
Газета: 
Рубрика: