Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Професія артиста естради — не для бідних людей

25 лютого, 2000 - 00:00

У цьому році виповнюється 25 років Київському естрадно-цирковому училищу, яке торік отримало статус коледжу — вищого навчального закладу, що випускає фахівців з дипломами бакалаврів. Однак керівництво коледжу вирішило на цьому не заспокоюватися і планує створити на його базі Академію цирку та естради. Детальніше про це розказує директор — художній керівник коледжу Олександр ЧУНІХИН .

— Уже давно ми маємо угоди з Національною музичною академією і театральним інститутом, згідно з яким обмінюємося викладачами та студентами. Наприклад, зараз у нас проводить майстер-класи з вокалу народна артистка України Євгенія Мірошниченко, а наших викладачів запрошує консерваторія, де немає фахівців з естрадного вокалу. Ідея створення Академії цирку та естради давно витає у повітрі, оскільки випускники нашого коледжу, не маючи можливості дістати вищу освіту, змушені були йти у навчальні заклади трохи іншого профілю. Створивши Академію, ми вирішимо цю проблему.

— Однак, схоже, поки що вам доведеться вирішувати власні проблеми. Що за історія з виселенням естрадно-циркового коледжу з його приміщення на Михайлівській площі?

— Це не зовсім виселення. В Україні кілька років тому створено Дипломатичну академію при Міністерстві іноземних справ, яка досі не мала свого приміщення. Виходячи з факту нашого сусідства з МЗС, міністр Борис Тарасюк звернувся до Президента з проханням передати їм цю будівлю під Дипакадемію, що й було зафіксовано в урядовій постанові. Цим же документом нам передано будівлю колишньої школи на вулиці Жилянській, 88, яка влаштовує нас за всіма параметрами.

— Тепер у багатьох вузах запроваджується платна форма навчання для студентів. Чи існує у вас подібне нововведення?

— Платне навчання ми ввели тільки у нинішньому навчальному році. Однак, на моє глибоке переконання, кількість «платників» потрібно збільшувати. Такі спеціальності, як у нас, на жаль, не для бідних людей. Наприклад, виходить студент естрадного відділення на рівень III курсу, коли йому вже час робити репертуар, купувати пісні, костюми тощо. Готова пісня в Україні коштує десь біля тисячі доларів (у Москві пісня такого ж рівня у п’ять разів дорожча), не кажучи вже про все інше. Тут може бути два варіанти: або все це фінансують тато з мамою, або продюсер, зацікавлений у «розкрутці» даного молодого таланту. Якщо нема ні першого, ні другого варіантів, виконавцеві на естраді робити нічого. Така істина, хоч і дуже жорстока. Професія артиста естради публічна, і щоб мати успіх, він має бути на найвищому рівні. До речі, до наших планів входить створення продюсерського центру при коледжі, який набиратиме кращих із наших випускників.

— Хто допомагає вашим студентам досягти зоряних висот?

— Я підписав контракти з найунікальнішими фахівцями у сфері естрадно-циркового мистецтва. Наприклад, з режисером Миколою Володимировичем Барановим. У нього всього три студенти, і за годинним навантаженням він мав би отримувати у нас зарплату 90 гривень. Однак те, що він робить, дає можливість його підопічним завойовувати гран-прі усіх європейських конкурсів. Я у ньому зацікавлений, і ми підписали контракт на трохи іншу суму. Та й у штаті у нас також працюють висококласні майстри. Деякі з них є носіями унікальних традицій. Це завідувач цирковим відділенням Віктор Тишлер — трикратний чемпіон світу, двократний чемпіон Олімпійських ігор; викладач Надія Тищенко — двократна чемпіонка світу, чемпіонка Олімпійських ігор. На естрадному відділенні — Олена Ритвицька, яка має величезну практику роботи на радянській естраді і володіє прекрасною методою постановки голосу та дихання, а також цілий ряд інших.

— Завтра в опереті відбудеться концерт ваших студентів і учнів. Чим порадуєте глядачів?

— У цьому концерті візьмуть участь лауреати міжнародних і всеукраїнських конкурсів артистів цирку та естради. Тільки у 1999 році нам вдалося завоювати вісім перших премій і гран-прі. Судіть самі. Денис Барканов — I премія на конкурсі естрадних виконавців імені Володимира Івасюка; Ніколь — перемога на «Слов’янському базарі-99», Таїсія Овсянникова і Аліна Острополець — лауреати «Пісенного вернісажу», Анатолій Зальовський — гран- прі на міжнародних конкурсах артистів цирку у Парижі і Сан-Ремо. До речі, на концерті буде присутнім генеральний директор вищої циркової школи Брюсселя, віце-президент Всесвітньої циркової асоціації Філіпп Анан, з яким ми хочемо підписати угоду про видачу нашим студентам спільних дипломів. Це дозволить розширити спільний ринок артистів цирку, а нашим випускникам отримувати престижні запрошення на роботу у Європі.

Олена БЕРЕГОВА, спеціально для «Дня»
Газета: 
Рубрика: