Історія дев’ятикласниці Марії Чикальської, яка самотужки зібрала 50 мішків сміття на півострові Бригантина, що у Вінниці, буквально підірвала соціальні мережі. Дівчина не очікувала, що вінничани так бурхливо відреагують на її вчинок і рясно дякуватимуть їй за ініціативність та небайдужість. Каже, що не зробила нічого надважливого — просто навела порядок там, де його не було.
«Напередодні ми прийшли друзями відпочити у паркову зону Бригантини і довго шукали місце, щоб можна було розстелити ковдру, бо скрізь було сміття — пластикові склянки, пляшки, пакети, папір і навіть дитячі памперси. Було дуже неприємно, — зізнається дівчина. — Тому вже наступного дня, рано-вранці, я взяла пакети для сміття і пішла прибирати територію вздовж берега Південного Бугу. Це була моя власна ініціатива. Я нікому нічого не розповідала. Увечері першого дня написала пост у соцмережах і додала фото з підписами «До» та «Після». Теж саме зробила і наступного дня. Тільки на фото були вже зібрані мішки зі сміттям. Батькам і друзям про свою роботою повідомила згодом. Вони були здивовані. А коли побачили, скільки під постами коментів зі словами подяки — вражені. Але не менше, ніж я. Взагалі не очікувала, що все так «закрутиться» і мій пост стане мегапопулярним. Коли я його писала, то просто хотіла донести людям, що потрібно за собою прибирати. Повірте, виносити сміття за кимось важко — і фізично, і морально. Кожен має шанувати працю інших і головне дбати про природу. Думаю, що смітять ті, у кого бруд на душі, бо люди з чистою совістю такого не могли б зробили».
Вчинок Марії не просто сколихнув соціальні мережі. Він став прикладом для її ровесників і вінничан загалом. «Скромна ініціативність» дівчини наштовхнула місцеву журналістку Віту Омельчук на думку про те, що подякувати Марії мусять не лише користувачі мереж, а й усе місто. Тому вона вирішила подати петицію до Вінницької міськради про відзначення Марії Чикальської за заслуги перед Вінницею.
«З Марією я познайомилася випадково, натрапила на пост у соціальних мережах, де на фото було чимало мішків зі сміттям. Я запитала її: «З ким прибирала?». Вона відписала: «Сама!». Тоді я одразу попросила номер її телефону і вже наступного дня запросила Марію до нас в редакцію. Ми поспілкуватися. І щоб якось підбадьорити дівчинку, я подарувала їй блокнотик і ручку. Її розповідь вразила мене — скромна ініціативність. А коли відписала матеріал, то вирішила, що такі ініціативи потрібно заохочувати, мотивувати та відзначати. Тому подала петицію до міськради, — переконує Віта. — Вчинок Марії — це найкращий приклад для молоді, її ровесників, бо якщо вона змогла, то зможе кожен вінничанин. І не лише прибирати, а й не смітити! Сподіваюся, що Вінницька міська рада віддячить Марії, навіть якщо петиція не назбирає 350 голосів, бо вчинок цієї дівчинки заслуговує на повагу».
Поки вінничани голосують за петицію, міські комунальні служби, підхопивши естафету від Марії, прибирають територію Бригантини. Начальник муніципальної поліції Вінниці Василь Гайовик каже, що прибережні і паркові зони міста завжди страждають від сміття. І хоча щовесни з таких ділянок вивозять гори непотребу, до літа вони знову потопають у пластику, бо відпочивальники зазвичай не прибирають за собою. Кажуть, що є комунальники на зарплаті, то нехай і працюють.
«Вчинок Марії здивував і порадував водночас. Наші люди звикли, що за ними прибирають комунальники, але коли вони дізнаються, що їхнє сміття збирала дев’ятикласниця, — їм має стати соромно. Мені, наприклад, було б дуже неприємно, — визнає Василь Гайовик. — Тому від імені усієї муніципальної поліції ми дякуємо Марії за приклад для усіх вінничан, любов до природи і свого міста».
Навіть якщо подана петиція не набере потрібних 350 голосів, міський голова Вінниці відзначить Марію за її ініціативність. Що це буде, керівництво міста тримає у секреті. Але переконують, що подарунок дев’ятикласниці точно сподобається.