У Дніпропетровську створено незалежний батьківський рух «За наших дітей!» Його організатори виступають проти недоліків «пілотного» проекту реформування медицини, який реалізується в області й готується для всієї України. Як заявили на прес-конференції ініціатори батьківського руху, вони дійшли висновку, що в рамках реформи триває практичне знищення педіатричної служби і жіночих консультацій. «Замість дитячих поліклінік створено так звані амбулаторії, які не відповідають санітарно-гігієнічним нормам, а більшість із них потребують ремонту. Умови для медичного обслуговування дітей — просто неприйнятні. В амбулаторіях поєднано потоки пацієнтів: дорослих хворих, дітей, вагітних і немовлят. Можливість зараження дітей у самій медустанові значно зросла. Дільничні лікарі, вузькі фахівці і лабораторії розкидані по місту, тоді як раніше всі містилися в одній дитячій поліклініці. Це призводить до того, що дедалі більше людей вимушені звертатися до платних лабораторій та до платних лікарів», — повідомила ініціатор створення руху Тетяна Охотник. За словами її соратниці Ірини Дерев’янко, батьки обурені тим, що під час медичної реформи, без обговорення з громадськістю, керівництво обласного управління охорони здоров’я розпочало хаотичне руйнування дитячих поліклінік. «Батьки не розуміють, для чого змішувати дитячі й дорослі поліклініки, якщо вони у спальних районах розташовані у зручних місцях неподалік одна від одної», — сказала вона. Не зрозуміло батькам також, для чого і кому знадобилося «стрімке переселення» лікарів у непідготовлені приміщення без кабінетів для щеплень, лабораторій, а тим паче без дотримання необхідних санітарно-гігієнічних, протипожежних та будівельних норм.
Ініціатори руху «За наших дітей!» знайшли одне одного на форумі міського сайту. Спочатку батьки просто обговорювали кожен свою амбулаторію, а коли побачили, що в результаті медреформи стає дедалі гірше і майже всі батьки змушені їздити з дітьми по місту, звертатися до різних медустанов, то вирішили об’єднатися проти таких «нововведень». Батьки вважають таке реформування педіатрії абсолютно неприйнятним, тому розіслали скарги й звернення всюди. Почали з чиновників від медицини міського та обласного рівня, потім надіслали звернення до Міністерства охорони здоров’я і народних депутатів України. Телефонують матері й на гарячу лінію з питань медреформи, що її створила сама місцева влада. Тетяна Охотник, за її словами, вже отримала письмову відповідь від чиновників, в якій їй з дітьми рекомендують приходити в поліклініку раз на рік на диспансеризацію, а в решті випадків — викликати лікаря додому. Де здавати аналізи і обстежувати хвору дитину — чиновники від медицини в листі не уточнюють.
Коли батьки побачили і переконалися, що на їхні окремі скарги чиновники не реагують, вони вирішили створити незалежний батьківський рух «За наших дітей!». Тепер вони планують збирати мітинги й пікетувати обладміністрацію. Кілька днів тому учасники руху відкрили свій сайт, де збирають відгуки батьків з усього міста щодо кожної конкретної амбулаторії, а також інформують про свою діяльність і анонсують заходи. За допомогою цього сайту, вважають активісти, пацієнти амбулаторій зможуть самоорганізовуватися і налагодити діалог із лікарями й чиновниками. На прес-конференції руху «За наших дітей!» було представлено фото- й відеоматеріали, які свідчать про погіршення медичного обслуговування дітей в результаті так званої медичної реформи. Згубність такої реформи розуміють і самі лікарі, проте начальство не залишає їм вибору. Один із організаторів батьківського руху — Віталій Козлов заявив, що «лікарі перебувають під страшенним пресом з боку керівництва управління охорони здоров’я», а воно, в свою чергу, «на звернення батьків про неприпустимість такого реформування відповідає відписками». Проте батьківський рух не має наміру миритися з таким станом речей. «Ми підготували свої пропозиції з питань реформування охорони здоров’я в Дніпропетровської області. Озвучимо їх на акції «Прогулянка з губернатором», яка має відбутися 1 червня, — в Усесвітній день захисту дітей — на дитячому майданчику у сквері поблизу Дніпропетровської облдержадміністрації», — повідомив Віталій Козлов. На спільну прогулянку батьки запросили губернатора Олександра Вілкула, голову облради Євгена Удода і мера Дніпропетровська Івана Куличенка, а також їхніх дітей та онуків.
КОМЕНТАР
Лікар-педіатр (ім’я та прізвище попросила не називати), Дніпропетровськ:
— На нашому житловому масиві мешкає 14,5 тисяч дітей, усі вони обслуговувалися за місцем проживання, що було зручно як самим дітям, так і їхнім батькам. Тепер, у результаті реформи, люди вимушені возити своїх дітей по всьому району, а він чималий. В амбулаторії пацієнтів приймають 4—5 педіатрів, але здавати аналізи, проходити флюорографію та інше доводиться в інших лікувальних установах. Загалом панує безлад — люди ніяк не зрозуміють: навіщо і кому це було потрібно? Багато мам побоюються за своїх дітей, оскільки після ліквідації дитячих поліклінік вони вимушені сидіти в одних коридорах з дорослими хворими. Серед них можуть бути хворі на ГРЗ, туберкульоз, інваліди з порушеною психікою. Усе це створює не найкращу обстановку для дітей та вагітних жінок, хоча раніше у нас була чудова жіноча консультація. Тепер увесь потік хворих спрямовують до сімейних лікарів, які повинні надавати первинну допомогу і давати направлення до вузьких фахівців. Біда в тім, що сімейних лікарів не вистачає — їх намагаються «кувати» з інших фахівців, але за шість місяців справжнього фахівця підготувати практично неможливо.