Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Пряма демократія починається... з дитячого садочка

Жителі масиву Теремки-2 понад рік борються із Національним банком за земельну ділянку, на якій мали б побудувати дошкільний заклад
17 липня, 2013 - 12:20
ФОТО З ОФІЦІЙНОЇ СТОРІНКИ ІНІЦІАТИВНОЇ ГРУПИ СПРОТИВУ STOPNBU З СОЦІАЛЬНОЇ МЕРЕЖІ FACEBOOK

Змалку діти житлового масиву Теремки-2 («Ліко-град») Голосіївського району столиці привчаються боротися з владою — проти Національного банку України. Діти з батьками відстоюють будівництво свого дитячого садка на 240 місць по вул. Академіка Вільямса, 10. Його зведення 23 травня 2007 року затвердили на засіданні архітектурно-містобудівної ради Києва.

Невдовзі Голосіївська районна державна адміністрація підтвердила готовність виступити замовником цього будівництва («у разі передбачення відповідних коштів у міському бюджеті»). Понад два роки кошти на будівництво не виділялися, й ось — неприємна несподіванка. 27 листопада 2009 року ділянку площею 1,28 га, на якій, до речі, проектувалася ще й школа, Київрада своїм рішенням передала Національному банку — «для будівництва, експлуатації та обслуговування житлових будинків із вбудованими приміщеннями та підземним паркінгом по вул. Академіка Вільямса, 10».

Жителі «Ліко-граду» вирішили чинити опір, адже проблема із відсутністю місць в дитсадках на Теремках-2 — дуже гостра.

— У нас — новий район, 90% жителів — до 35 років. У когось вже є діти, хтось — планує... Багато квартир у нашому районі зводилися за програмою «Доступне житло». Ще трохи — і проблема із відсутністю місць у дитячих садках стане аварійною. Зараз поряд із нашим районом є сім дитячих садочків, з яких один — приватний, де вартість перебування дитини в місяць коштує 4,5 тисячі гривень. Шість садків — державні, й у нас є офіційна інформація від управління освіти Голосіївського району, що всі вони зараз заповнені на 130 —140%, — говорить один з керівників ініціативної групи спротиву, мешканець «Ліко-Граду» Андрій ВОЄВОДІН. — З кожним днем ця проблема лише загострюється, бо щодня в наші будинки вселяються молоді сім’ї. До того ж поряд зводяться житлові комплекси «Сонячна брама», «Чотири сезони»... І ніхто не будує садочків! Нас також підтримали жителі і «старих» Теремків-2, тому що в них теж проблеми із дитсадками.

Листи-звернення в Київраду, в Голосіївську райдержадміністрацію, прокуратуру, у Верховну Раду, на ім’я Президента України та уповноваженого Президента України з прав дітей наразі практично нічого не дали. Але молоді батьки й майбутні батьки вирішили — стоятимуть до кінця. Зокрема, створили інтеренет-ресурс stopnbu.kiev.ua, на якому гуртуються всі, хто підтримує ідею державного дитсадка. Stopnbu проводять акції протесту, поширюють листівки, збирають кошти на послуги адвоката, залучають ЗМІ. Також відвідують усі засідання Київради, виступаючи зі своїми вимогами, намагаються достукатися до кожного депутата. На останньому засіданні комісії Київради з гуманітарної політики ініціативна група «Ліко-Граду» роздавала депутатам звернення, в якому зазначалися шляхи повернення землі й законні вимоги мешканців.

Йдеться про те, що навіть якщо земля на Вільямса, 10 нині законно знаходиться у власності НБУ, молоді сім’ї знайшли юридичні підстави для повернення землі дітям. Йдеться про п.1. статті 149 Земельного кодексу України, в якому написано: «Земельні ділянки, надані у постійне користування із земель державної та комунальної власності, можуть вилучатися для суспільних та інших потреб за рішенням органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування на підставі та в порядку, передбачених цим Кодексом»

Суспільна потреба — це потреба у дитячому дошкільному закладі на 240 місць у районі, де завантаженість у дитсадках — 140%. Саме цю думку учасники ініціативної групи у своєму зверненні (підписалися понад тисячу осіб) намагалися донести голові Верховної Ради у травні цього року. Звідти звернення «спустили» в Київраду в комісію з питань містобудування.

«Ця ініціатива зібрала понад тисячу підписів, а згідно з п.4. Статті 11 Статуту територіальної громади міста Києва (затверджено рішенням Київської міської ради від 28 березня 2002 р. N 371/1805), рішення загальних зборів членів територіальної громади міста Києва, яке прийняте більш ніж тисячею учасників таких зборів, вважається обов’язковим до розгляду на сесії Київської міської ради, — пояснює Андрій Воєводін. — Нещодавно я отримав від Київголовархітектури листа, де сказано, що 18 червня відбулася з цього питання нарада за участю багатьох сторін, але — без нас (нас не попередили). Це нас бентежить, бо великі дядьки можуть між собою про щось домовитися, не враховуючи нашої думки. Ми були нещодавно й на засіданні комісії Київради з гуманітарної політики, робили доповідь — наголосили, що є механізми, за якими ділянку можна повернути. Нам сказали, що треба розбиратися, треба створювати робочі групи...»

Національний банк України наполягає та тому, що земельна ділянка на Вільямса,10 належить йому законно. Письмово це виглядає так: «25.05.2009 Національному банку України видано Державний акт на право постійного користування вищезазначеною земельною ділянкою площею 1,28 га. 20.12.2010 Головним управлінням містобудування, архітектури та дизайну міського середовища Київської міської державної адміністрації були надані Містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки, які Національний банк виконує у повному обсязі. Згідно з вимогами Містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки, у складі проекту буде передбачено будівництво житлових будинків із нежитловими приміщеннями для організації позашкільної роботи з дітьми та молоддю на першому поверсі, підземний паркінг на 108 місць та дошкільний дитячий заклад на 80 місць на цій території. Станом на сьогодні Національний банк України виконує роботи з проектування. Будівельно-монтажні роботи на земельній ділянці по вул. Академіка Вільямса, 10 у Голосіївському районі м. Києва не ведуться. Вартість будівництва буде визначено після завершення проектування».

До речі, що стосується садка на 80 місць, які пообіцяв Нацбанк, то учасники ініціативної групи не сумніваються, що він — для своїх працівників. Хочеться нагадати, що два роки тому голова КМДА Олександр Попов заявив про те, що в Києві існує проблемна ситуація з доступністю дитячих дошкільних закладів у Києві (нестача — понад шість тисяч місць). Тоді була ініційована Міська програма відновлення дошкільних навчальних закладів, які тривалий час не працювали за призначенням.

Нині на Вільямса, 10 роботи дійсно не ведуться. Ініціативна група чекатиме вересня — наступної сесії Київради, і знову піде в наступ. У разі відмови батьки обіцяють звертатися до суду.

Оксана МИКОЛЮК, «День»
Газета: 
Рубрика: