Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Радіємо не тільки на Різдво

Молодь пропонує зберігати святковий настірій увесь рік — тоді ніяка криза не страшна
16 січня, 2009 - 00:00
«УКРАЇНОЧКА» / ФОТО КОСТЯНТИНА ГРИШИНА / «День»

Чи близькі українцям поняття та почуття космополітизму?! Галичина у таких суперечках потерпає чи не найбільше — цей куточок нашої країни звинувачують у сепаратизмі, фанатичному поклонінні псевдогероям, патологічній ненависті до жителів інших областей, інакодумців. Але багато що залежить від того, чого прагне сучасна молодь, які цілі перед собою ставить, чого хоче від життя і чи пов’язує своє майбутнє з Україною. Тож я вирішила провести власне соціологічне опитування молоді Львова: учнів-старшокласників та студентів вищих навчальних закладів.

Так, 98% опитаних вважають себе українцями, основні чинники, які спонукають їх так думати — це місце народження, батьки-українці та рідна мова. Нинішнє покоління визначальними в житті вважає не матеріальні цінності та гроші, а майбутнє своєї країни (36,7%); духовні цінності, історичну спадщину (40%), особисте щастя та щастя своєї сім’ї (68,3%). Це лише підтверджує етнічно-національну ідею концепції української нації.

Щодо питання українського націоналізму — понад 50% респондентів переконані, що це сила української нації. Причому сила не локальна, західна, а народна: 40% опитаних вважають злочином так званий галицький сепаратизм — бажання жителів Західної України відділитися від усієї країни, а майже 30% переконані, що такого поняття зараз взагалі не існує, хоч і визнають вагомий вклад Заходу в становленні незалежної України (50%). Ще 20% відсотків молодих людей, опитаних мною, не розділяють за вагою Захід і Схід. Це саме стосується і релігії українців — реакція більш ніж компромісна: майже половина респондентів вважають релігією українців християнство — і католицизм, і православ’я. На думку 58,3% молодих людей, ціннісна, духовна, релігійна складова є найміцнішою у системі українського націоналізму, вона здатна об’єднати націю. Отже, особистості, сформовані вже в незалежній Україні, не бажають розмежовувати Схід і Захід, хоч і визнають існування деякого протистояння, замішаного на політичних мотивах (65%). Більше того, молодь Львова боїться наслідків цієї проблеми, особливо розколу (46,7%), мовних проблем (15%), громадянської війни (11,7%), адже Захід проти роз’єднання України, хоч би які негативні та провокативні розмови велися довкола цієї теми. Крім того, опитані переконані, що навіть відмова від визнання воїнів УПА героями України не змінить напруженої ситуації в країні (81,7%).

Серед молоді Заходу немає жодної тотальної, організованої ворожості щодо своїх ровесників. Уже четвертий рік поспіль цю тезу Львів доводить практично в рамках акції «Різдво разом». Українці разом моляться до Святої вечері, разом куштують 12 пісних страв і колядують — чому ж не виходить позитивні і чисті різдвяні настрої підтримувати весь рік?

Ще більшою мірою чужі західноукраїнській молоді космополітичні тенденції. Так, львівські хлопці та дівчата підтримують вступ України до ЄС (76,7%), так, 68,3% опитаних ідентифікують себе з європейством, але перш за все — зі своєю нацією, і тільки зі своєю. Лише 5% молодих людей без роздумів і з великим задоволенням виїхали б на постійне проживання за кордон, решта — хочуть жити в Україні, бо тут мешкають дорогі їм люди, бо тут їм добре, національні інтереси для них на першому місці. Більше того, 93,3% вважають, що майбутнє України в їхніх руках, а тому вони прагнуть працювати задля її блага. Тож українська молодь — не космополіти.

Олена УРБАН
Газета: 
Рубрика: