Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Рак грудей — не вирок

Пам’ятайте про профілактику, закликають фахівці
18 жовтня, 2012 - 00:00

20 жовтня в Україні за підтримки Міністерства охорони здоров’я України проводитиметься Всеукраїнський день боротьби з раком грудей. Таке пильне ставлення невипадкове — адже саме груди, мабуть, вважаються одним з головних атрибутів жіночності. Але якщо чоловікам споглядання жіночої краси подовжує життя, як мінімум, на чотири-п’ять років, то для слабкої статі груди — чи не найбільш вразлива частина тіла.

Рак грудей не лише в Україні, але й в усьому світі посідає перше місце серед онкозахворювань жінок. За словами керівника відділення пухлин молочної залози і реконструктивної хірургії Національного інституту раку, професора Івана Смоланки, щорічний приріст ракових пухлин молочної залози — близько трьох відсотків. «Це суттєва цифра», — вважає фахівець.

Згідно зі статистичними даними, існують такі види локалізації раку, де спостерігається зменшення показників. Але в той же час кількість вперше виявлених випадків раку молочної залози щорічно зростає.

Причому це зростання спостерігається не лише в Україні. Якщо в нашій країні можна поскаржитись на погану екологію, наслідки Чорнобильської катастрофи, застаріле діагностичне устаткування та інші подібні причини, тоді що ж викликає зростання захворюваності в досить благополучних країнах Європейського союзу та США?

Експерти вважають, що рак грудей — це хвороба розвинених країн. З року в рік в Європі реєструють 180 тисяч нових випадків цієї хвороби. У Сполучених Штатах ця цифра коливається на рівні 130 тисяч нових захворювань. А в усьому світі становить мільйон випадків. Причому 600 тисяч жінок щорічно гинуть від раку молочної залози. І побороти цю сумну статистику впродовж десятиліть не можуть кращі лікарі планети.

Основна причина — в безтурботності самих представниць слабкої статі — рак молочної залози не виникає несподівано. Хвороба розвивається поступово і діагностувати її можна на ранніх стадіях. Мастопатію викликає «неправильна» концентрація жіночих статевих гормонів в організмі.

Причому якщо раніше рак молочної залози вважався хворобою жінок старших за 50 років, то сьогодні він помітно «помолодшав». Грубо кажучи, в сучасному світі до групи ризику належать практично всі представниці слабкої статі. За словами заступника головного лікаря з лікувальної частини обласного миколаївського онкологічного диспансеру Валентина Горста, за статистикою, в Україні одна з 23 жінок хвора на рак молочної залози. На думку експерта, проблема жінок з мастопатією в тому, що вони сподіваються, що все якось минеться і не думають про можливу загрозу захворіти на рак грудей. Але будь-які гормональні порушення в жіночому організмі відбиваються в першу чергу на здоров’ї цього органу. Особливо шкідливі для грудей стреси, жирна і калорійна їжа, травми молочних залоз. Саме тому для жінок потрібно актуалізувати потребу в лікуванні та профілактиці.

Тим паче що завдяки сучасним можливостям медицини, рак молочної залози більше не є вироком. Але ніколи не слід забувати, що виживання залежить від своєчасного виявлення захворювання. Рак молочної залози підлягає лікуванню в 98,1% жінок, якщо його виявили вчасно.

На сьогодні існує величезна кількість методів діагностування раку грудей. Одним з найпоширеніших і найточніших є мамографія — рентгенологічне дослідження молочної залози. В Україні також великою популярністю користується ультразвукова діагностика.

Проте і профілактику ніхто не скасовував. Не слід нехтувати регулярним самообстеженням грудей. У жіночій консультації та інтернеті є велика кількість детальних описів та інструкцій, як це правильно робити. Кожна жінка зобов’язана знати, що в нормі молочна залоза має бути рівномірно-м’яка, без вузлів та ущільнень, не повинна боліти.

Також слід періодично проходити спеціальну діагностику, яка допоможе вчасно відреагувати на те чи інше захворювання. Зауважимо, що з віком частота профілактичних перевірок має збільшуватися. Зокрема жінкам після 50 років рекомендується проходити обстеження два рази на рік.

Допоможуть запобігти захворюванням молочної залози і здорові звички. Медики радять займатися фізкультурою, стежити за харчуванням, частіше гуляти на свіжому повітрі, а також відмовитися від куріння і вживання алкоголю.

Про це варто знати:

згідно з науковими даними, лише одна жінка з 200 генетично схильна до захворювання на рак. Головними причинами решти випадків є стреси, погані звички і малорухливий спосіб життя.

куріння — на 30% підвищує ризик захворювання на рак молочної залози.

алкоголь — на 20% збільшує можливість появи раку у жінок, які регулярно його вживають.

стреси — на 30% зростає ризик захворіти на рак грудей у жінок, які піддаються стресам на роботі.

ДОВІДКА «Дня»

Перший пік захворюваності на рак припадає на репродуктивний період від 30 до 40 років. За даними статистики, кількість хворих у цей період становить 80—100 на 100 000 жінок. У подальші роки життя спостерігається збільшення частоти появи раку молочних залоз, зокрема якщо в 50 років реєструється 180 випадків, то після 65 років — 250 випадків на 100 000 жінок.

Ольга ФРОЛОВА
Газета: 
Рубрика: