Зустрічі з відомими особистостями завжди надихають, особливо молодих людей, які шукають, на кого рівнятися, з кого брати позитивний приклад, щоб стати успішним. Одна з таких зустрічей відбулася нещодавно в Києві — близько 50 дівчат із різних куточків України спілкувалися з послом США з глобальних жіночих питань Мелані Вервір, акторкою Наталією Сумською, співачкою Анжелікою Рудницькою, бізнес-леді Наталією Яресько, заступником голови Національної ради з питань телебачення та радіомовлення Ларисою Мудрак та іншими відомими жінками. Проходила зустріч у рамках програми «Перший крок до успіху», яку з 2006 року ініціює та підтримує Український жіночий фонд та Програма партнерства громад фундації «Україна — США».
Ідея конкурсу — проста. Знайти в нашому соціумі талановитих та успішних дівчат, які мають лідерські здібності та використовують їх задля благородної мети, наприклад, створюють громадські організації чи беруться за соціальні проекти, які приносять користь суспільству. Починається все з конкурсу есе, коли студентки чи випускниці шкіл описують власні соціальні проекти, які вони хочуть реалізувати або почали вже це робити. Щороку на конкурс надходить близько 100— 120 заявок, приблизно половина авторів стають переможцями програми. Оскільки мета конкурсу не просто знайти дівчат-лідерів, а й допомогти їм із втіленням проектів, кожна з переможниць отримує грошові міні-гранти.
— Ми з подругою надіслали свої заявки в останній день, а згодом дізналися, що виграли, — розповідає п'ятикурсниця Лідія Кожевнікова з Луцька. — У моїй програмі йдеться про те, як допомогти дітям-сиротам, які виховуються в дитячих будинках, налагодити зв'язки із зовнішнім світом. Йдеться не тільки про фінансову допомогу, а про те, що має бути група волонтерів, які будуть проводити з ними різні заняття — малювання, в'язання, проводити різні конкурси тощо. Ми плануємо ходити до дітей за певними графіком, наприклад, раз в тиждень будуть заняття з образотворчого мистецтва, з пошиття одягу для ляльок тощо. Моя подруга працює над іншою проблемою — пропаганда боротьби з абортом. Наші теми, у принципі, переплітаються, бо якщо молоді дівчата задумаються і будуть народжувати дітей, беручи на себе відповідальність за них, буде вирішуватися проблем сирітства. Тому ми об'єднали наші зусилля й розробили сайт, присвячений цим двом проблемам. Також ми видали пробну брошуру про аборти. Плануємо розповсюджувати її в гінекологічних та акушерських кабінетах. Грант, який ми виграли, піде саме на тиражування цих брошур.
Окрім грошового гранту, дівчата отримують можливість протягом року відвідувати тренінги, де їх вчитимуть, як далі працювати над своїми проектами чи у власних громадських організаціях. Наразі за п'ять років існування програми такі тренінги відвідало близько 150 учасниць. І в кожної —свій рецепт успіху.
— Одна дівчинка писала нам, що виросла у маленькому селі і все життя мріяла, щоб там був спортивний майданчик для дітей. Коли вона виросла, переїхала в місто, потрапила на наш конкурс і написала про свою ідею. Після того, як дівчина виграла, фонд надав їй кошти, щоб можна було придбати обладнання, а вона в свою чергу організувала роботу у своєму селі, щоб місцеві жителі допомогли встановити турнікети, — розповіла Наталія Карбовська, голова правління Українського жіночого фонду. — Є проекти, коли дівчата організовують громаду на прибирання територій — скверів або парків. Є серед наших конкурсанток дівчинка-юристка, яка зробила спеціальну добірку матеріалів, законів та власне всієї інформації, яка потрібна дітям, що закінчують школу та виходять із дитбудинків. Це дуже важливо, бо коли діти живуть там, їхнє середовище досить обмежене, у них мало зв'язків із навколишнім світом, коли вони опиняються за межами дитбудинку, ними особливо ніхто не опікується, а інформації, як себе захистити, мало. Тому ця дівчина зараз у Львові проводить консультації для дітей із інтернатів. Щороку до нас надходять роботи на екологічну тему — таких майже чверть від загальної кількості заявок. Також багато проектів щодо допомоги людям із особливими потребами. Так, одна учасниця організувала видання газети для таких людей.
Як кажуть координатори програми, найбільший успіх проекту — в успіху кожної з дівчат, які беруть в ньому участь. Адже після зустрічей із відомими жінками та численних тренінгів із лідерства, вони стають впевненішими у своїх силах та готові долати будь-які труднощі, аби тільки досягти поставленої мети. І їм це вдається. Багато учасниць програми стають стипендіатами Кабінету Міністрів України чи світових фундацій, декого запрошують виступити з науковими доповідями на міжнародних конференціях, хтось успішно займається громадською діяльністю, працює волонтером у літніх таборах для дітей-сиріт чи створює проекти з молодіжної демократії. Для себе ці дівчата — лідери на сто відсотків, і для країни, напевно, також.