Лікарня стає провайдером
У рамках проекту Європейського Співтовариства «Фінансування та управління у сфері охорони здоров’я в Україні» в партнерстві з Українським освітнім центром реформ у Житомирі і Попільні (райцентр на Житомирщині) пройшов семінар «Як змусити «медичні» кошти працювати ефективно». Місце його проведення вибрано не випадково — у Попільнянському районі близько року в рамках названого проекту впроваджується нова схема управління охороною здоров’я на місцевому рівні, яка полягає в тому, що чітко розмежовуються функції замовника медичних послуг і його постачальника. В ролі першого нині виступає заново створений відділ охорони здоров’я (ВОЗ) райдержадміністрації, через який здійснюється фінансування всіх медичних закладів району (ця функція передана з сільрад). А в ролі постачальника, якого, користуючись міжнародною термінологією, все частіше називають провайдером, виступає спеціально створене Комунальне підприємство «Попільнянська центральна районна лікарня». Начальник відділу охорони здоров’я Попільнянської РДА Володимир Костюк повідомив, що цьому КП, крім того, що стосувалось раніше існуючої райлікарні, передані фінанси, штати і майно сільських медичних закладів, на гроші ЄС проведено комп’ютерізацію. Між підвідомчою йому структурою і медичним КП укладений контракт на обслуговування населення району. На думку українського директора названого проекту ЄС Володимира Рудого, автономізація райлікарень надає їм більшу гнучкість і самостійність у використанні виділених бюджетних та інших коштів для забезпечення обумовленого контрактом рівня медичних послуг, а райвідділи охорони здоров’я можуть стати ключовою ланкою при впроваджені в Україні страхової медицини, повідомляє Валерій КОСТЮКЕВИЧ , «День».
На Вінниччині відкрився музей освіти
«Здравствуйте, уважаемая Татьяна. Пишет вам я, Шафик. Дорогая мамка, я всегда вспоминаю вас и других учителей....»
Це уривок з листа афганського хлопчика до вчительки, яка за часів колишнього Союзу разом з іншими колегами навчала російської мови афганських дітей. Нещодавно цей лист став експонатом музею. Адресат — Тетяна Павленко, яка нині працює в одній з вінницьких шкіл, передала його до експозиції першого в Україні Музею освіти, днями відкритого в обласному центрі. Обласне управління освіти, створюючи вищезгаданий музей, ставить за мету зберегти пам’ять про найвидатніших вчителів та зміцнити зв’язки між освітянами різних поколінь. Цьому мають також сприяти відновленні зразки шкільної форми та парт різних часів, яких музей ще не має. До речі, враховуючи те, що у Вінниці була жіноча гімназія й реальне училище, експозиція може вийти видовищною. А поки що відвідувачам музею цікаво буде подивитись на шкільний ранець начальника міського управління освіти Галини Мисак та підручник з трудового навчання видання 1955 року. Він містить точний опис процесу політурної роботи, який мав освоїти тогочасний піонер. Окрім інструкцій, як зробити ялинкову прикрасу, що практикується й донині, особливо у сільських школах, на уроках праці навчали майструвати інкубатор, аеросани з гумовим мотором та епідіаскоп — проекційний ліхтарик для перегляду непрозорих малюнків. Утім, нікому з відвідувачів нового музею досі не спадало на думку повторити навчальні «подвиги» післявоєнних учнів. Щоправда, музей поки що відвідують, в основному, лише вчителі, повідомляє Мирослава СОКОЛОВ А, «День».
Харків «пропилососять»
У Харкові з’явилася вакуумна підмітально-прибиральна машина «Джонсон», яку просто називають «пилососом». Це єдиний агрегат у місті зі спеціальними функціями, що дозволяють прибирати найтяжчі ділянки доріг. Наприклад, біля бордюрів. Тепер головну вулицю міста, що проходить через увесь центр Харкова, можна очистити цією машиною у двох напрямках за дві години. Диво-техніка прибиратиме центральні магістралі міста та площі. Крім «пилососа» вартістю 820 тисяч гривень, міська влада придбала для комунальних потреб Харкова ще 80 нових машин загальною вартістю 15 мільйонів гривень, які місто виділило з отриманої недавно 100-мільйонної позики, повідомляє Марина ГОЛІНА , Харків.
ЖКГ запрошує на роботу
З гострим браком кадрів для роботи в системі ЖКГ нещодавно зіткнулася влада Донецька. За словами донецького міського голови Олександра Лук’янченка, ця проблема вже настільки серйозна, що спричиняє появу нових ускладнень у роботі житлової сфери шахтарської столиці. Наприклад, за даними на 1 листопада, в Донецьку не вистачає 17 начальників ЖЕКів, 1,2 тис. двірників, а також десятків слюсарів, зварників та інших працівників комунальної сфери. Основна причина, з якої фахівці тікають з цієї роботи, банальна: низька заробітна плата й одночасно висока відповідальність.
Щоб хоч якось залучити потенційних працівників для служби в системі ЖКГ, міська влада Донецька вирішила розробити цілу систему стимулів, які допомогли б заповнити всі вакантні місця. Наприклад, на найближчій сесії донецької міськради планується розглянути питання надання спеціальних пільг для працівників сфери життєзабезпечення міста. Окрім того, за словами О. Лук’янченка, міська влада збирається повернутися до практики, коли двірникам виділялося житло поблизу ділянки, яку вони обслуговують, причому за рахунок коштів міського бюджету. Також за працівників системи ЖКГ міськрада сплачуватиме хоча б частину комунальних послуг, повідомляє Ганна ХРИПУНКОВА, «День».