Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Рибальмо по-чесному!

11 червня, 2008 - 00:00
ФОТО ВОЛОДИМИРА ДМИТРЕНКА

Природоохоронці полюватимуть на браконьєрів. В полі зору — русла Дніпра та Десни, Київське та Канівське водосховища.

Ігор Тихолаз, працівник «Громади рибалок України» вважає, що поширення незаконного вилову риби в країні загрожує національній безпеці. Він наводить такі цифри: якщо в 1966 році в Україні було затримано 15 тисяч рибних браконьєрів, у 1975 — майже 30 тисяч, то у 2007 — понад 96. Таке збільшення масштабів браконьєрства він пов’язує як із бажанням людей збагатитися, так і з несуттєвими санкціями за злочин. Адже, як стверджують екологи, лояльність нашого законодавства стає причиною того, що до кримінальної відповідальності притягують одиниці (у 2006 році — три чоловіки), а середня сума штрафів на кожного смішна — 28 гривень.

— В останні роки зросли не тільки масштаби браконьєрства, а й покращилося технічне оснащення таких правопорушників, — заявив Ігор Тихолаз. — Тепер вони використовують найновіші прилади нічного бачення, ехолоти, супутникові навігатори, сучасну швидкострільну зброю, швидкохідні катери та всюдиходи. Були навіть випадки, коли браконьєри застосовували вертольоти та бронетранспортери. Це приводить до того, що в останні роки браконьєри виловлюють стільки ж риби, скільки вітчизняні промислові рибальські підприємства — близько 200 тисяч тонн. І хоча щороку у цих правопорушників вилучається близько 100 тисяч риболовських знарядь, більша частина залишається в них (мільйони). Тому до цієї проблеми потрібна особлива увага держави, по-іншому через кілька років ми втратимо всі природні багатства України.

Звісно, не тільки на рибу поклали око браконьєри: екологів та представників громадських організацій хвилює й те, що приблизно така сама ситуація склалася й в мисливстві. За підрахунками експертів, щорічно в Україні незаконно добувається близько 400 тисяч тварин — оленів, косуль, кабанів, лосів, диких гусей та качок. За останні 15 років їх стало менше на 30—70%. Що стосується риби, то й це природне багатство катастрофічно вичерпується: екологи кажуть, що зменшується в десятки разів, в порівнянні з кінцем 90-х років.

Нещодавно громадські організації, що опікуються природою, зокрема, «Громада рибалок України», запропонували державі співпрацю й подали свої законодавчі ініціативи. Серед них — заборонити ввезення в Україну ліскових сіток та електровудок, заборонити продаж в магазинах браконьєрських знарядь, створити в системі МВС екологічну міліцію, посилити юридичну відповідальність за браконьєрство та правопорушення в природоохоронному законодавстві.

Не обійдеться й без конкретних справ. Так, починаючи з 10 червня, «Громада рибалок України» та екологічні організації проводитимуть рейди на браконьєрів. Будуть провіряти русло Дніпра, річку Десну, Київське та Канівське водосховище, а у затриманих конфісковуватиметься вилов і браконьєрські знаряддя. За словами Ігоря Тихолаза, «полювати» будуть без попередження. «Ми просто приїжджаємо на дільницю, де працюють дільничні інспектори і йдемо з ними в рейд. Постійного графіка в нас немає, але на тиждень здійснюватимемо 2—3 рейди. Потрібно буде — візьмемо на допомогу активістів». Він нагадав, що з початку року на спеціальних ринках поблизу Києва затримано понад 1300 браконьєрів.

КОМЕНТАР

Володимир БОРЕЙКО, директор Київського еколого-культурного центру:

— Ми, громадські організації, самі представляємо державу і маємо право проводити такі рейди. Займаємося такими рейдами близько 10 років, маємо близько двох тисяч затримань, так що нам не звикати. Крім того нашу з «Громадою рибалок України» ініціативу підтримала рибінспекція. Ситуація із незаконним виловом риби в Україні — дуже тривожна: з початку 50-х кількість риби в наших річках зменшилася в 100 разів. Думаю, що для боротьби з браконьєрством найперше потрібно заборонити ввіз в Україну імпортних електровудок та сіток — головне браконьєрське знаряддя. Я не розумію чому у нас вільно можна провозити в Україну заборонене законодавством знаряддя. Ця заборона має діяти на митницях — щоб відразу там й вилучали. Електровудки завозять із Німеччини, сітки — з Китаю. У нас їхнє використання заборонено, але є продаж. Виходить, що законодавство забороняє, а на митниці їх пропускають. Було б непогано почати боротьбу з браконьєрством саме з жорсткого контролю саме за ввозом саме цих браконьєрських знарядь.

Оксана МИКОЛЮК, «День»
Газета: 
Рубрика: