Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Рівність статей приносить щастя

У Нідерландах будувати жінці самостійно своє життя — норма
26 лютого, 2008 - 00:00

Голландців хлібом не годуй — дай із будь-якого приводу провести дослідження. Добре ще, що результати відразу застосовуються на практиці з метою поліпшення життя населення. Взяти наприклад побутові питання. Раніше голландські мами цілий день тільки тим і займалися, що приводили й відводили дитину зі школи. У результаті вони не могли працювати на повну ставку. Ситуацію було вивчено й поліпшено: тепер школи шукають додаткові приміщення щоб прийняти й розмістити дітей на подовжений день. Такий захід покликаний забезпечити повну зайнятість матерів.

У країні вітряків досліджуються всі сфери життя, соціологія як наука тут надзвичайно просунута. Навіть американці приїжджають досвід перейняти. Дослідники добралися й до телевізора: у Нідерландах проводяться національний диктант, національний IQ-тест. Так що ніхто не здивувався, коли наприкінці січня було оголошено телевізійний тест для перевірки знань про щастя. На передачу було навіть запрошено вченого, який досліджує цю «проблематику». Ось ви знаєте, де живе більше щасливих людей — у містах чи селах? — У Нідерландах — у селах. Чи впливає клімат на щастя? Виявляється, так — у помірному кліматі люди в середньому почувають себе щасливішими. Що забезпечує громадянам більше щастя: рівність прибутків населення чи рівні права чоловіків і жінок? Виявляється, рівність статей!

І ось, у руках у мене їх феміністський часопис «Дорогу». У читацькій аудиторії і голова правління фірми, і домогосподарка. Судячи з листів до редакції, серед читачів є й чоловіки. «Дорогу» — справжня трибуна для дебатів про жіноче питання. Йдеться про роботу і соціал, емансипацію і особисте щастя.

Голландські жіночки — одні з найбільш працевлаштованих у Західній Європі; логічно, що вони не особливо залежні від чоловіків. Дивно те, що будучи неамбіційними щодо кар’єри, більшість жінок працює на півставки. На довершення портрета, молоді мешканки країни тюльпанів, як правило, неодружені, вони все частіше живуть у цивільному шлюбі. Створюється враження, що якщо молоді пари тут і одружуються, то лише з романтичних міркувань, внаслідок традицій чи тому. що вести бухгалтерію родиною дешевше. Так що інститут шлюбу тут поступово стає певним атавізмом.

Отже, гортаємо часопис. Тут обговорюються питання: жити разом із коханим чи нарізно? Чи цінна жінка як особистість, якщо в неї немає дітей? Чи готова я змінювати свою зовнішність лише тому, що мій хлопець не приймає мене такою, якою я є? Грудне годування чи штучне? Чи допомагає психотерапія в пошуках щастя? Міністр емансипації зазнає критики. Як же, він запропонував на розгляд лише план емансипації жінок, а не чоловіків. Чи він вважає, що чоловік уже емансипував?

Якась у минулому бізнес-леді, а нині мати й домогосподарка, запевняє: відхід хранительки домівки в кар’єру викличе сплеск злочинності, падіння моралі й деградацію ... Чи потрібно заохочувати саме жіночі літературні дослідження, чи це дискримінація чоловіків? Підкуповує, що в жінки є право робити свою долю самій, а не бездумно копіювати чужий сценарій.

Сьогодні в безлічі країн проводяться рейтинги «щодо щастя», відповідно до них Голландія випереджає багато інших держав. Разом із тим, за даними дослідження, понад один мільйон осіб у Нідерландах приймає антидепресанти (приблизно 1/16 населення), причому в основному це жінки. Здавалося б, поганенькі в них справи. Проте, своє щастя вони оцінюють в середньому в 7,8 бала з 10. Думається, що такий високий результат забезпечується багато в чому рівністю статей.

Ірина ПІСКЛОВА, спеціально для «Дня» з Амстердама
Газета: 
Рубрика: