Українська Гельсінська спілка назвала чиновників, які найбільше порушували права людини.
Минулий тиждень Міністерство юстиції України оголосило Тижнем права, приурочивши його до Міжнародного дня прав людини, який відзначали 10 грудня. Поки у міністерстві проводили різні конференції, семінари та дискусії з нагоди цього дня, в Українській Гельсінській спілці з прав людини визначали, кому вручити Антипремію «Будяк року 2010». Нагадаємо, що її правозахисники вручають уже кілька років поспіль тим чиновникам, які за висновками експертного журі найбільше порушували права людини. І хоч така премія суто символічна, на думку правознавців, громадськість має право і повинна знати, хто найбільше утискає її права і свободи.
Як зазначають у спілці, країна — це поле, де є рослини, які приносять користь суспільству, а є будяки, що стримують його ріст і розвиток. Саме на правозахисних будяків і вказують громадськості та владі експерти Української Гельсінської спілки.
Цього року номінантами Антипремії стали міністр освіти та науки Дмитро Табачник, міністр внутрішніх справ Анатолій Могильов, голова Служби безпеки України Валерій Хорошковський, мер міста Харкова Геннадій Кернес, прем’єр-міністр України Микола Азаров, Адміністрація Президента та суддя з Харкова Сергій Лазюк. Як розповіла Ірина Бекешкіна, голова Фонду «Демократичні ініціативи» та член конкурсної комісії, третє місце посіли Геннадій Кернес та Сергій Лазюк — за порушення права на мирний протест під час захисту громадськістю Харківського міського парку ім. Горького. Ця справа у свій час набула гучного розголосу, «День» теж писав про те, як представники місцевих екологічних організацій та жителі міста тижнями відстоювали парк, у якому міська влада забажала прокласти дорогу, зрубуючи дерева, у тому числі і столітні дуби. І влада таки досягла свого, а двом активістам мирної акції у червні призначили 15 діб адміністративного арешту, хоча за словами правозахисників, максимальне покарання, яке їм мали право висунути, — це штраф.
На другому місці — Валерій Хорошковський. Як пояснюють в Українській Гельсінській спілці, голова СБУ використовував спецслужби для обмеження громадянських свобод. Правозахисники також переконують, що за його керівництва збільшилася кількість випадків необѓрунтованого втручання у суспільне життя, зазнавали постійного тиску активісти, журналісти та ректори ВНЗ, обмежився доступ до архівів СБУ. А найбільш резонансними справами стали затримання історика Руслана Забілого та обшук у Національному музеї-меморіалі пам’яті жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького».
А на перше місце і так званий «Золотий будяк», як вважають в УГС, цього року заслужив Анатолій Могильов. Лауреатом Антипремії він став за свідому політику зневаги прав людини та основоположних свобод. Правозахисники закидають йому те, що в Україні зросла кількість насильницьких смертей у міліції. Тут варто згадати випадок, який викликав неабиякий резонанс у суспільстві, коли в одому з відділень Київської міліції загинув студент Ігор Індило. Негативно оцінили правозахисники і те, що незаконно припинялися мирні зібрання, незаборонені у судовому порядку, також посилилось втручання у права іноземців, незалежно від того, чи здійснюють вони незаконну діяльність, і практично стали відсутні незалежні розслідування незаконних дій міліції.
У свій час Антипремію «Будяк року» отримували Віктор Ющенко, Юрій Луценко, Михайло Добкін, Леонід Черновецький та низка відомств та структур. За роки існування такого конкурсу набереться чималий список. Але чомусь увесь ешелон влади мочки реагує на оприлюднення лауреатів із цього списку і не робить ніяких висновків. Коментувати ЗМІ своє ставлення до такої нагороди — теж мало хто проявляє бажання. Навіть отримати нагороду (засушений будяк) не набирається сміливості. Тому й надсилають їх на адреси лауреатів кур’єрською поштою. Самі ж ініціатори Антипремії зазначають, що подібні явища та тенденції загрожують демократичній розбудові країни.