Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Розпочато будівництво першого в країні Музею Голокосту

12 листопада, 2003 - 00:00

У Дніпропетровську розпочато будівництво першого в Україні та країнах Східної Європи меморіального музею історії Голокосту в пам’ять про трагічний період у житті єврейського народу, який зазнав масового геноциду з боку нацистів у роки Другої світової війни. Урочиста церемонія закладки першого каменя у фундамент майбутнього музею, на якій були присутні офіційні особи України та Ізраїлю, привернула велику увагу з боку єврейської громадськості з багатьох країн світу. З цієї причини до Дніпропетровська прибули десятки представників громадських організацій, меценати і вчені, а також колишні в’язні гетто і фашистських концтаборів, які дожили до наших днів.

Розташування першого в Україні музею Голокосту вибрано аж ніяк не випадково. Всього лише століття тому в Дніпропетровську проживала численна єврейська громада, яка становила майже половину населення міста. Тут же був центр впливових релігійних течій, кипіло ділове та культурне життя. Все це занепало при радянській владі, а в роки фашистської окупації від рук катів із розстрільних команд загинуло декілька десятків тисяч мирних громадян єврейської національності. Всі вони покояться в безіменних братських могилах у місцях масових вбивств. Тому одним із завдань майбутнього музею, розповів директор науково-просвітницького центру «Ткума» Ігор Щупак, який займається створенням експозицій, стане відновлення історичної пам’яті аж до найдрібніших деталей. Втім, за його словами, музей Голокосту покликаний показати не тільки обставини загибелі 1,8 млн. євреїв, які проживали в Україні, але й дати можливість зрозуміти, який унікальний світ знищили нацисти. З цією метою музейна експозиція висвітлюватиме життя, побут і культуру єврейських громад України з другої половини XVIII століття. Семиповерхову будівлю музею загальною площею 4 тисячі квадратних метрів, за проектом архітектора Олександра Дольника, буде споруджено поруч із відновленою років зо два тому синагогою «Золота троянда». Разом з нею та будівлею єврейського громадського центру музей утворить оригінальний архітектурний ансамбль у самому «серці» Дніпропетровська. Кошти на будівництво — близько 3 млн. доларів США — зібрали міжнародні благодійницькі організації, а також досить впливова і багата єврейська громада міста. Її згуртованості та енергії дивувалися зарубіжні гості. Один із них, колишній радянський дисидент, а нині ізраїльський міністр у справах Єрусалима та діаспори Натан Щаранський висловив вдячність не лише дніпропетровцям, але й українському керівництву за те, що воно, за його словами, «піклується про підтримку вільного життя єврейських громад». «Для мене, — сказав Н. Щаранський, — є особливий смисл і значення в тому, що сьогодні я представляю уряд Ізраїлю на унікальній церемонії закладки музею. Адже саме тут, у Дніпропетровську, понад 60 років тому загинуло в Голокості багато родичів моєї дружини, прадіди і прабабусі моїх дітей. Тут, а також у Донецьку, Одесі, Києві та Харкові загинули десятки моїх рідних. А ми, тобто ті, хто народився відразу після війни, зростали і гралися на страшних полях Голокосту, нічого не знаючи про це лише тому, що тогочасна влада намагалася стерти зв’язок із нашою історією і нашу пам’ять!»

Про значення першого в Україні музею Голокосту висловила свою думку і посол Ізраїлю в Україні Наомі Бен Амі. За її словами, майбутній музей у Дніпропетровську «буде сприяти вихованню суспільства, вільного від упереджень, расизму та антисемітизму». «Ми сподіваємося, — сказала посол Ізраїлю, — що приклад Голокосту допоможе усвідомити помилковість і смертельну небезпеку ідей нацизму та расової переваги, які сіють ксенофобію та геноцид».

Вадим РИЖКОВ, «День»
Газета: 
Рубрика: