Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Рятуємо зуби та посмішку

Лише чверть українців задоволені стоматологічним здоров’ям
23 вересня, 2008 - 00:00
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Усім відомо: щоб мати здорові зуби та гарну посмішку, потрібно постійно доглядати за зубами та регулярно відвідувати стоматолога. На жаль, в Україні таких людей небагато. За результатами соціологічного опитування Асоціації стоматологів України (у Донецьку, Львові, Києві, Дніпропетровську, Одесі та Харкові опитано понад шість тисяч респондентів), лише чверть наших громадян має здорові зуби. Натомість понад 11% українців не чистять зуби двічі на день, ще 41% респондентів не відвідують стоматолога хоча б раз у півроку, майже 60% громадян не користуються ополіскувачами, а 17% українців не замінюють зубну щітку раз на 3 місяці.

За даними опитування, 50% дніпропетровських школярів взагалі не чистять зуби, а в Донецьку 90% дітей віком до 18 років страждають на карієс, у Харкові таких теж немало — 68—72%. Місцеві спеціалісти переконують, що 90% від загальної кількості населення Харкова потребує допомоги стоматолога, у тому числі діти, яким не виповнилося навіть року. У Львові ситуація майже така сама: 90% населення страждає на карієс, а ще понад 50% людей має захворювання слизової оболонки рота. У чому ж причина байдужого ставлення українців до зубів, «Дню» розповіла головний дитячий стоматолог Міністерства охорони здоров’я України Наталія САВИЧУК.

— Наталіє Олегівно, чому, на вашу думку, майже половина дітей не чистить зуби?

— Багато що залежить від контролю батьків за тим, чи почистила їхня дитина вранці та ввечері зуби, як вона це зробила й т. ін. Наразі населення не надає належної значимості проблемі стоматологічного здоров’я. Щоб вирішити її, треба впровадити систему гігієнічного навчання та виховання. Років 10 тому вона активно запроваджувалася і в школах, і в поліклініках. Нині її треба відновити, щоб лікар-стоматолог, що працює в школі, більше уваги приділяв саме профілактиці захворювань, а не їхньому лікуванню. Також треба розширювати мережу шкільних стоматологічних кабінетів. Наразі стоматологи наполягають, щоб батьки зверталися до них з дитиною щорічно. Перше відвідування стоматологічної поліклініки повинно бути у перший рік життя дитини. Батьки повинні зрозуміти, що поліклініки існують не тільки для того, щоб лікувати, а й проводити профілактику, навчати догляду за порожниною рота. Проте навчання та дотримання — це різні речі. Лікар навчить пацієнта, але чи буде він дотримуватися цих засад догляду за зубами?

В цілому в Україні приблизно 80% дітей все-таки доглядають за порожниною рота. Проте якість цього догляду різниться: деякі діти роблять це нерегулярно або неякісно чистять зуби, іноді батьки неправильно обирають засоби для догляду за зубами, не консультуючись при цьому з лікарем. Проте найбільше нас здивували дані зі східного регіону, де кожна друга дитина взагалі не чистить зуби. Також нас вразило, що на запитання, які методи та засоби профілактики ви використовуєте, 37% респондентів відповіло, що саме звернення за лікувальною допомогою вони вважають профілактикою стоматологічних захворювань. Насправді це не так, адже профілактика — це правильний вибір засобів догляду за зубами, відмова від певної їжі, вживання макроелементів, зокрема препаратів кальцію.

— Як відомо, найбільше українців хворіє на карієс. Наскільки це захворювання поширене серед дітей?

— Відповідно до норм Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), сформульованих ще 1989 року, до початку наступного тисячоліття, тобто до 2000 року, у двох дітей може бути тільки один уражений карієсом зуб, фактично півураженого зуба на дитину (маркерним у цьому питання вважається 12-річний вік дітей). Багато країн, які дотримувалися рекомендацій ВООЗ, змогли досягти такого результату. Для тих, хто не впорався із завданням, термін продовжили до 2010 року. В Україні у середньому по всіх регіонах у 12-річних дітей кількість уражених карієсом зубів становить від 2,5 до 4,5. Загальна кількість дітей, у яких є уражені зуби, — 65—85%.

— Які ж причин таких невтішних показників?

— Лікарі не повною мірою реалізують свій вплив на пацієнтів: тільки 10% українців дотримуються їхніх порад по догляду за зубами, решта просто ігнорує. Тому стоматологічна спільнота повинна звертати увагу саме на профілактичні заходи. Наразі запроваджується дуже багато нових методів лікування, але на рівні громади та держави більше уваги треба приділяти саме профілактиці. У першу чергу — це інформування населення, що робилося протягом «Місяця здорової посмішки»: лікарі консультували пацієнтів, роздавали брошури та листівки з порадами. Через те, що чимало громадян відчували потребу в такій інформації, вони охоче прислухалися до порад фахівців.

— На які стоматологічні хвороби страждають українці?

— Найпоширенішим в Україні є захворювання твердих тканин, насамперед карієс. У тих регіонах України, де у воді міститься мало фтору, чимало людей хворіє на флюороз. Значно поширені серед дітей захворювання тканин пародонту: 50% 12-річних дітей мають цю хворобу. Така ж кількість дітей страждає на щелепно-ротові аномалії та деформації. За даними МОЗ, серед 12-річних дітей повністю здоровими є не більше 25%.

— Як змінити ставлення українців до стоматологічного здоров’я?

— Оскільки це зумовлено меншовартісним ставленням до свого організму в цілому, то, в першу чергу, треба бути уважнішим та дбайливішим до самого себе. А проблема стоматологічна, якщо взяти її питому вагу у власному здоров’ї, займає дуже маленький відсоток. Натомість у всьому світі увага акцентується на тому, що посмішка — це не просто красиво, а й функціонально необхідно. Дуже багато медиків доводить, що ураження ротової порожнини значно мірою впливає на загальне здоров’я. Поки що населення України мало усвідомлює, що правильний догляд за зубами — це життєва необхідність.

Сподіваюся, що незабаром розпочнуться певні реорганізаційні зміни у стоматологічній галузі. Так, минулого року з’явилася нова посада — зубний гігієніст. Незабаром ці фахівці працюватимуть у школах та кабінетах профілактики у поліклініках, і впроваджуватимуть програму гігієнічного виховання населення. Також у 2007 році завершилася «Програма профілактики та лікування стоматологічних захворювань», яка проводилася під патронатом Президента і включала новітні вимоги до організації стоматологічної служби. Але через брак фінансування її не вдалося реалізувати у повному обсязі. Якщо цю програму відновити і виділити на неї необхідні кошти, в українців значно зростуть шанси покращити стоматологічне здоров’я.

Інна ФІЛІПЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: