Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

СБУ подарувала музеям монети XVIII–XX століття

Вилучену в контрабандистів колекцію оцінюють у 67,5 тисячі гривень
22 травня, 2009 - 00:00

Позавчора Служба безпеки України передала Національному музею історії України та музейному комплексу «Мистецький арсенал» 37 золотих та 294 срібні монети (по 131 та 200 монет відповідно). Першу колекцію вилучили влітку минулого року у громадянина Росії, коли той перетинав митний кордон України та Польщі, другу — теж у росіянина, який хотів вивезти монети з Луганської області на батьківщину й переховував їх у ящику з інструментами свого легкового автомобіля. За словами заступника голови СБУ Миколи Герасименка, в обох випадках контрабандисти працювали на чорний ринок, імена замовників вони не назвали, а взяли всю провину на себе, за що нині відбувають термін покарання. Музейні ж працівники дякують СБУ за цінний подарунок, оскільки монети мають вагому історичну цінність.

— Я хочу забрати ці монети й відразу віднести їх до музею, — сказав генеральний директор Національного музею історії Сергій Чайковський. — Адже це унікальні речі. Нумізматична колекція нашого музею — найбільша в Україні, вона налічує 120 тисяч одиниць і збирається вже майже 200 років. Але аналогів тих монет, які ми отримали, у нас дуже мало. Раніше СБУ передавала фондам музею ікони, вжиткові речі, предмети періоду Київської Русі та ХV століття. Завдяки такій співпраці вилучені скарби не розходяться по приватних колекціях, а переходять у національне надбання.

Цінність монет ще й у тому, що виготовлені вони майже три століття тому. За словами завідувачки нумізматичного відділу Національного музею історії Зінаїди Зразюк, золоті монети були зроблені в Російській імперії та Німеччині ще в середині ХІХ століття. Серед срібних монет є так звані сибірські, які карбувалися в Росії в 1766—1781 роках обмеженим накладом саме для Сибіру.

— На відміну від Музею історії, музейний комплекс «Мистецький арсенал» отримує від СБУ подібні скарби тільки вдруге, — зазначила заступник директора «Мистецького арсеналу» Таїсія Сидорчук. — Але для нас це надзвичайно важливо, адже кожен музей починається не так з ідеї, як з якоїсь маленької колекції. «Мистецький арсенал» формує свою власну колекцію, у якій уже є унікальні та надзвичайно цікаві речі. А передані СБУ монети стануть її гідною частиною.

Розподілом монет між музеями займається Державна служба контролю за переміщенням культурних цінностей через державний кордон України. Як зазначив її голова Юрій Савчук, згідно з чинним законодавством, головним закладом, якому передаються для збереження цінні предмети та коштовності, є Національний музей історії, а інші музеї визначає експертна рада служби. Самі ж музейні працівники вважають отримані колекції найкращим подарунком від СБУ до Міжнародного дня музеїв, який відзначали у понеділок, 18 травня.

ДО РЕЧI

Глиняні фігурки з Північного Причорномор’я періодуVI—II століть до нашої ери на Ягодинській митниці виявили у рейсовому автобусі, що прямував із Севастополя в Гамбург. Більшість же не менш унікальних годинників, перснів і печаток, срібних декоративних предметів побуту було заховано у порожнинах поїздів, які з України чи Росії рухалися до Польщі. Понад 300 цінних предметів, що свого часу були речовими доказами у кримінальних справах за фактом контрабанди, які розслідували слідчі Управління Служби безпеки України у Волинській області, днями рішенням суду передано до фондів Волинського краєзнавчого музею. Серед них немало раритетів. Це, крім згаданих глиняних фігурок, ікони та монети, зброя, виготовлена у Німеччині й Афганістані у XVIII столітті. Насправді ці вироби важко назвати зброєю — вони справжні витвори мистецтва. Частину колишньої контрабанди буде виставлено в експозиціях музею, а частина чекатиме свого часу в запасниках, повідомляє Наталія МАЛІМОН, «День», Волинська область.

Інна ФІЛІПЕНКО, фото Руслана КАНЮКИ, «День»
Газета: 
Рубрика: