Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Ще раз про правила дорожнього руху

В Україні розпочинається акція «Увага! Діти на дорозі!»
27 серпня, 2008 - 00:00

До початку нового навчального року лишилися лічені дні. А значить — діти, мінімум, двічі на день переходитимуть дорогу, їздитимуть громадським транспортом. Щоб нагадати їм, можливо, призабуті за час літніх канікул правила безпечного поводження на дорогах, Департамент ДАІ МВС України розпочинає акцію «Увага! Діти на дорозі!» (щороку вона проходить з 20 серпня до 20 вересня).

Як пояснили експерти, саме в цей час зростає кількість нещасних випадків за участю дітей. Так, за даними прес-служби МВС України, практично кожна третя аварія на дорозі відбувається з вини дітей-пішоходів. Лише з початку року в Україні сталося понад дві тисячі таких трагедій, при цьому загинуло 36 неповнолітніх, і ще 600 отримали травми. У Департаменті ДАІ стверджують, що основна причина цього — незнання або ігнорування неповнолітніми правилами дорожнього руху.

Щоб уникати подібних випадків, на початку вересня в усіх школах України відбудуться «Єдині уроки з вивчення правил дорожнього руху», які проведуть інспектори міліції. Також пройдуть тематичні конкурси та театралізовані уроки для молодших школярів, виставки дитячих малюнків, а ще розпочнуть роботу загони юних інспекторів руху (школярі, які найкраще знають правила дорожнього руху, будуть розповідати їх своїм ровесникам). Протягом місяця поблизу навчальних закладів та пішохідних переходів чергуватимуть дорожні патрулі, а у вільний від уроків час їм допомагатимуть загони юних інспекторів. Нині школи активно готуються до акції, але, як зазначають експерти, її треба проводити частіше, ніж раз на рік.

КОМЕНТАРI

Ніна ХМЕЛЕВСЬКА, керівник прес-центру Департаменту ДАІ МВС України:

— Щоб ще раз нагадати дітям про існуючі правила дорожнього руху, Департамент ДАІ вже кілька років поспіль проводить конкурс-рейд «Увага! Діти на дорозі!». Найголовніше завдання — створити безпечні умови дорожнього руху як для дітей, так і водіїв. Вони мають звертати увагу на відповідні знаки, що розташовані поблизу навчальних закладів. Тому, у перші дні навчального року, патрулі ДАІ стежитимуть за транспортним рухом біля шкіл, що розташовані поблизу активних автомагістралей, на дорогах місцевого значення або на трасах державного значення. Наші патрулі працюватимуть тут ще й для того, щоб нагадати водіям про існування знаку «Увага! Діти!», який спонукає до зниження швидкості.

Влітку дорожні служби обстежили вулично-шляхові мережі, які пролягають біля шкіл, і підготували місцевій владі приписи на усунення недоліків на них. А тепер треба перевірити, як ці недоліки усунені, тобто, чи встановлені додаткові турнікети, щоб змусити дітей переходити проїжджу частину в місцях, передбачених правилами руху, чи існують «лежачі поліцейські» або додаткова розмітка. Якщо ці вимоги не виконані, ми вимагатимемо від місцевих органів влади негайного їхнього виконання.

У школах давно існують загони юних інспекторів руху, які вже стали професіоналами серед дитячої аудиторії, бо вони знають правила дорожнього руху, беруть участь у конкурсах і проводять заняття із молодшими учнями своєї школи. Крім того, до їхніх обов’язків входить чергування за дотриманням правил дорожнього руху поблизу школи. У цьому їм допомагають інспектори ДАІ. Також у кожному регіоні пройдуть конкурси творів, листів до водія, малюнків на асфальті — усе це на тему безпеки руху на дорозі.

Після 20 вересня ми підведемо підсумки акції. Переможцями будуть визнані ті області, у яких не буде скоєно жодного ДТП із вини дітей, і де відбудеться найбільше різноманітних заходів на тему «Безпека дорожнього руху». Минулого року переможцем конкурсу-рейду визнали Вінницьку область.

До речі, діти реагують на подібні акції досить позитивно. Інформація від працівника ДАІ у формі, який проводить у класі тематичний урок, запам’ятовується ними набагато краще, ніж від учителів. Та й самі конкурси зацікавлюють багатьох дітей. Проте головне — не просто зацікавити дітей цією темою, а й активізувати їхню увагу до правил дорожнього руху.

Андрій ХОРОЛЬСЬКИЙ, віце-президент Київського автомобільного клубу:

— Уроки та акції, які навчають дітей правилам дорожнього руху, вкрай необхідні, адже багато батьків перекладають цю роботу на плечі вчителів та міліціонерів. Тому працівники ДАІ після закінчення літніх канікул роблять усе можливе, щоб нагадати дітям основи безпеки на дорозі й повернути їх у русло міського життя, залучаючи їх через малюнки, ігри чи театральні дійства до вивчення елементарних понять дорожнього руху. Хоча такі акції мають бути не разовими, а набагато частішими.

Щоб активізувати увагу водія на тому, що він рухається біля школи чи дитячого садка, на дорогах розташовують різноманітні знаки уваги (так звані лежачі поліцейські або знаки «Стоп» тощо). Але часто такі заходи не спрацьовують, і водії ведуть себе досить нахабно. Варто пам’ятати, що діти — це діти. Так, п’ятилітні дітлахи ще просто не вміють дотримуватися правил дорожнього руху, тим паче, що в світі, та навколо нього відбувається стільки всього цікавого. Враховуючи цю особливість, я б запропонував у зонах, де є велика кількість закладів для маленьких дітей, школярів, студентів, обмежити швидкість автомобілів до 30 км за годину, а то й до 20 км за годину, а міській владі — суворо стежити за дотриманням цього правила.

Щодо навчання правилам дорожнього руху, перш за все, робити це повинні батьки. За радянських часів це постійно пропагувалося та за це агітувалося. Нині всі адміністративні та дорожні служби полишені самі на себе, усі лозунги лишаються тільки словами, а ніякі практичні заходи не впроваджуються. Тому разові акції ДАІ так і залишаються разовими, усі до них звикли: восени держінспекція проводить захід «Діти на дорогах», а взимку — операцію «Автобус». Давно треба запроваджувати нові підходи роботи, які пропонують громадські автомобільні організації та інституції, але їх чомусь ігнорують. Немає координуючого центру, який би запропонував зробити щось спільними зусиллями. Управління ДАІ та автотранспорту, міська влада та інші причетні до цієї проблеми структури, повинні працювати разом, а не кожен сам на себе.

Можливо, нам вже пора перейняти досвід Швеції чи Нідерландів, де давно існують спеціально обладнані велосипедні доріжки, місця для пішоходів та велосипедистів. Якщо ми говоримо, що у нас європейська столиця, то треба це підтверджувати на ділі, а не на словах. А навчання правилам дорожнього руху за кордоном повністю перекладено на плечі родини. Сім’я сприймається як основа суспільства, яка виховує людей як законослухняних громадян, які знають конституцію держави і норми певних законів, у тому числі правила дорожнього руху. Ви ніколи не побачите у Німеччині водія, який на дорозі зі знаком руху 40 км за годину буде мчати на більшій швидкості. Річ у тому, що за кордоном громадяни самі слідкують за дотриманням правил дорожнього руху, і ні для кого не є неприйнятним звернення до міліції у разі створення аварійної ситуації на дорозі. Щоб такі умови панували і в Україні, необхідно створити відповідне ставлення до законів і виховувати цю культуру з дитинства.

Алла ЗАМОРУКА, заступник директора з виховної роботи Жмеринської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №4:

— Акція «Увага! Діти на дорозі!» розпочнеться у нашій школі з конкурсу малюнків. Далі ми роздамо учням молодших класів вклейки у щоденники «Мій безпечний шлях до школи» і проведемо зустріч з представниками ДАІ, які прийдуть до школи на наше запрошення. Більшість виховних уроків щодо вивчення правил дорожнього руху за участю представників ДАІ відбудеться з учнями молодших класів, адже саме вони найменше знають про безпечне поводження на дорозі. Поки що невідомо, як саме відбудеться зустріч фахівців ДАІ з учнями, можливо, це буде бесіда чи розповідь на тему «Правила дорожнього руху».

Із вересня почне працювати шкільна агітаційна бригада «Світлофор». Зазвичай до неї входять старшокласники, які під керівництвом учителів проводять агітацію серед учнів молодшої та середньої ланки про безпечний рух. Агітація проходить у вигляді ігор, вікторин або просто словесних обговорень, під час яких старшокласники ознайомлюють молодших школярів із дорожніми знаками, показують, як правильно переходити дорогу тощо.

Наша школа розташована в досить небезпечній зоні — по-перше, стоїть у центрі міста, де найбільший потік транспорту, а ще поблизу розташований автовокзал. Тому ми весь час остерігаємося, щоб діти не потрапили під колеса автомобілів при переході вулиці до школи. На щастя, поки що не було жодного такого випадку.

В цілому над попередженням дитячого травматизму ми працюємо цілий рік. Перед кожними канікулами проводимо відповідні бесіди, організовуємо тижні охорони здоров’я дітей. По суті, вереснева акція — це дубляж нашої річної роботи. Але це ні в якому разі не зайве, бо хоч би скільки розповідалося про це дітям, присутність дітей на дорозі треба тримати весь час під контролем. Проте вивчати правила дорожнього руху діти повинні не тільки в школі, а й удома, з батьками. Тільки співпраця між учителями та батьками дасть позитивні результати.

Інна ФІЛІПЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: