Два місяці тому місія ВООЗ спільно з Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) та Європейським і Американським центрами контролю та профілактики захворювань провели оцінку нашої Національної програми з імунізації населення і визнали, що вона відповідає європейським стандартам.. Національний календар — це основа, на якій має бути забезпечено обов’язкову вакцинацію. Правда, ми належимо до країни, в якій затверджено найменшу кількість інфекційних захворювань, для профілактики яких передбачено щеплення. Для порівняння, до Національного календаря включено 16 інфекцій, у Швейцарії — 14, в Ірландії та Німеччині — 13, Австрії — 17. В Україні — лише 10.
За даними заступника представника ВООЗ в Україні Ігоря Поканевича, в європейському регіоні охоплення щепленням в середньому складає 94%, і завдяки систематичній імунізації багато країн вже забули про спалахи інфекційних захворювань. За даними МОЗ, рівень вакцинування в Україні то покращується, то погіршується. Лікарі нарікають, що на людей дуже впливають антивакцинальні кампанії у ЗМІ. Проте ніхто ще не придумав кращої профілактики від інфекційної хвороби, як щеплення.
— Протягом останніх трьох років рівень вакцинації дітей в Україні коливається. Але, незважаючи на масивну антивакцинальну кампанію, яка була розгорнута у ЗМІ, рівень охоплення дітей вакцинацією 2012 року зріс. Рівень вакцинування від туберкульозу у нас — понад 95%, від дифтерії, кашлюка і правця — 75%, кір, краснуха, паротит — 79%, проти гепатиту В — 83%, поліомієліту — 84%. В порівнянні з 2010—2011 роками, рівень охоплення зріс в середньому на 20%, хоча державна програма з імунопрофілактики фінансується тільки на 70%. Проте він не сягає бажаного рівня 95% — це безпечний рівень, який дозволяє говорити, що у нас достатній імунітет, — говорить начальник управління охорони материнства, дитинства та санаторного забезпечення Департаменту реформ та розвитку медичної допомоги МОЗ України Альона Терещенко.
Лікарі застерігають, що погіршення вакцинування населення — недопустиме, тому що може призвести до спалаху інфекцій. Вони згадують антивакцинальну кампанію на початку 1990-х років, яка призвела до різкого зниження щеплення проти дифтерії (1992—1996 рр.). Тоді за ці чотири роки на дифтерію захворіло 17 тисяч людей, з них 630 померло, і тисячі залишилися інвалідами. На жаль, значна частина з них — діти.
— Коли подивитися, від яких інфекцій помирають діти, то можна зробити висновок, що проти більшості з цих інфекцій у нас вакцини є. Якби ці діти були вчасно щеплені, то їхні життя можна було б врятувати,— говорить доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри дитячих інфекційних хвороб НМУ ім. О. О. Богомольця Сергій Крамарьов. — Нагадаю, що застосування вакцин, які зареєстровані в Україні, призвело до суттєвого зниження захворюваності на кір, кашлюк, поліомієліт, краснуху. Застосування вакцини проти гемофільної інфекції дало можливість знизити різко захворюваність на гнійні менінгіти, сепсис та пневмонію. А вакцини проти гепатиту В і папіломавірусної інфекції є першими протираковими вакцинами. Перша захищає людину від раку печінки, друга — від раку шийки матки. Якщо говорити про вірусний гепатит В, то від початку вакцинації (2000 рік) рівень захворюваності в Україні знизився більш як у 10 разів. А відомо, що в 10% ця хвороба в майбутньому переходить у хронічний гепатит. Якщо ж на гепатит В починає хворіти дитина першого року життя, у 70—90% випадків захворювання переходить у хронічне.
Як вже зазначалося, рівень фінансування заходів з імунопрофілактики в Україні раніше — до 2012 року — не перевищував 70—80%. Тобто проблема вакцинування лягала на плечі батьків, звичайно, якщо вони того хотіли. Тільки торік держава на 100% профінансувала вакцинування від поліомієліту, туберкульозу, кашлюку, дифтерії та правця. У міністерстві обіцяють, що цей рік не буде гіршим, ніж попередній.