Чи приніс вам 2000 рік більше впевненості у власних силах, в можливостях зміни вашого життя і життя країни на краще? Які події 2000 року здаються вам найбільш важливими з точки зору перспектив і тенденцій (як позитивних, так і негативних) у розвитку країни? Які плани ви збираєтеся здійснити в 2001 році? А що, по-вашому, необхідно в 2001 році здійснити:
— Президенту країни;
— парламенту;
— уряду;
— ЗМІ;
— керівнику вашого підприємства (навчального закладу)? У 2000 році ви стали більше чи менше мріяти? Чому? Що «Дню»-2001 ви б хотіли побажати? Що нового хотіли б нам запропонувати: теми, ідеї?
1. -
2. — Найбільш важливою подією 2000 року мені бачиться закриття Чорнобильської АЕС. Безумовно, залишилося багато гірких моментів і невирішених проблем, про які справедливо пишуть в пресі. Але головне в тому, що за невеликий період своєї історії Україна двічі приймала глобальні рішення, направлені на благо всього людства. Перший крок назустріч без’ядерному миру Україна зробила, добровільно відмовившись від смертоносної зброї. Думаю, що люди будуть пам’ятати про це з вдячністю.
Важливими в житті суспільства можуть бути не тільки події, але й ідеї, що визначають перспективи розвитку країни. Тому публікація на сторінках «Дня» концепції розвитку України, запропонованої Євгеном Марчуком в статтях «Стратегічна орієнтація суспільства — рух на випередження» («День», № 42) і «Соцiополіс — модель майбутнього суспільства» («День», № 156) — значна подія 2000 року. Втілення концепції Є. Марчука в життя — єдиний шанс для України стати рівноправною в співтоваристві цивілізованих держав. У підсумковому виступі на конференції «Україна на порозі ХХI сторіччя. Уроки реформ і стратегія розвитку» Президент країни Л. Кучма «відмітив необхідність руху на випередження» («День», № 188). Особливо важливо, щоб ця ідея розвитку суспільства не залишилася тільки словами.
До числа подій року з визначеними «але» можна віднести і створення парламентської більшості. Без чіткого визначення поняття «опозиція» та її ролі, без «прив’язки» більшості до відповідальності за виконання програми уряду й інших чинників більшість не була монолітною. Її нестійкість мала негативну перспективу, що і виявилося під час «касетного скандалу», коли законодавча робота парламенту була паралізована.
У 2000 році країна жила без кредитів МВФ. Ця подія відкриває перспективу розвитку на свої кошти.
До негативних тенденцій року потрібно віднести використання окремими політичними силами гучних карних справ з метою розкрутки свого іміджу і придбання сумнівної популярності. По-перше, це свідчення низької політичної культури (або її відсутність), по-друге, це аморально, по-третє, здатне викликати непередбачувані наслідки. Захоплення приміщення КПУ групою «Самостійна Україна», «захист честі і достоїнства Т. Шевченка», трагічна загибель композитора І. Білозора, зникнення Г. Гонгадзе — сумні події, навколо яких деякі партії та політики проводили акції «політичного середньовіччя», що в цивілізованих країнах неприпустимо.
3. — Маю намір звернутися до керівника прес-центру нашого комбінату з пропозицією випускати в заводській газеті україномовну сторінку за допомогою працівників комбінату — шанувальників української мови. (У Маріуполі немає жодної україномовної газети). До 100-річчя видатного співака Михайла Гришка готую сценарій програми для заводського радіо. (М. Гришко народився в Маріуполі і працював на нашому комбінаті).
— Президенту. Зберегти конституційний лад в країні, мир і спокій. Рішуче створювати умови для демократії і відкритості суспільства. За допомогою команди однодумців і фахівців удосконалити політичну систему держави.
— Парламенту. Припинити кінотеатр абсурду і шпигунську гру у великих сищиків, зайнятися законодавством. Прийняти цивільний, карний і податковий кодекси, провести судову реформу. Друковані видання України (книги, газети, журнали) звільнити від податків. Визнати УПА воюючою стороною у Другій світовій війні iз наданням її воїнам статусу ветеранів війни. Скасувати ленінську і радянську топоніміку по всій країні.
— Уряду. Визначити в бюджеті кошти для втілення в життя концепції: «Стратегічний розвиток суспільства — рух на випередження». Створити умови для більшої відкритості силових структур і громадянського контролю над ними. Здійснювати економічну політику не з точки зору монетаризму, а за допомогою розвитку виробництва (зниження податків, кредитування, конкуренція і т.п.).
— ЗМІ. Знайти свій образ і стиль.
— Керівнику підприємства. Володимировi Семеновичу Бойку бажаю здійснити всі задуми по розвитку виробництва і поліпшенню добробуту працівників ММК імені Ілліча при активній підтримці і хорошій роботі усього трудового колективу.
4. —У мене завжди багато мрій, але, відверто кажучи, більшість iз них так і залишаються мріями. Але це мене не непокоїть, оскільки захоплює сам процес. Інша справа, коли мрія стає метою, тоді за неї необхідно боротися або прикладати певні зусилля для її здійснення. При цьому неминучі поразки і розчарування, оскільки не всі мрії витримують випробування дійсністю. Справжня ціна мрії визначається не реальністю, а часом, тому, святкуючи перемогу або «зализуючи» рани поразок, треба сподіватися на краще. Новий рік на рубежі тисячоліть необхідно зустрічати з новими мріями!
5. — У різні роки «День» був різним, але ніколи не змінював своєму неповторному «Я». І якщо можна так сказати про газету, «День» — це ОСОБИСТІСТЬ, тому він завжди на висоті вимог часу і навіть попереду. Хочу побажати, щоб «День» завжди залишався самим собою. А теми, ідеї можуть мінятися. Але головне — розумна, якісна, інтелектуальна газета дуже потрібна, тому ваша концепція розвитку «руху на випередження» правильна. Можливо, була б цікавою тема становлення політичних систем в країнах Європи, виникнення і шляхи подолання криз.
1. Можна сказати, що 2000 рік у моєму житті пройшов взагалі досить непогано. Усього було потроху — і хорошого, і не дуже. Найбільшим своїм здобутком я вважаю те, що нарешті у цьому році влаштувався на роботу. Для мене це було дуже важливо. Також цей рік був дуже плідним на знайомства. У мене з’явилося багато цікавих знайомих людей. Завдяки їм я зрозумів для себе одну просту істину: якщо хочеш щось змінити на краще, то потрібно діяти, а не чекати якогось дива.
2. Якщо говорити про події в Україні у 2000 році, то для мене це досить складне питання. Зроблено було багато. Питання тільки в тому, чи допоможе це нашим людям жити краще? Поки що я цього не бачу і не відчуваю.
3. Щодо моїх планів на наступний рік, то одним iз головних є те, що я хочу продовжити навчатись. Моя мрія — це вивчення іноземних мов. Зараз вивчаю французьку, англійську. Хотілося б поступити на заочне навчання. Я думаю, що все у мене вийде, якщо постаратися, адже я — оптиміст.
4. Президенту нашої країни, парламенту та уряду хотілось би побажати більшої узгодженості у своїх діях. Можливо, нарешті, закони, які вони приймають, будуть діяти не тільки на папері, а й у нашому житті. І ці закони будуть більш поміркованими.
У цьому році я мріяв так само, як і в попередні роки. Звичайно, хотілося б, щоб хоча б деякі з моїх мрій реалізувалися в житті. Завжди вірю у краще! —
5. -
1. Я змушений був повністю розраховувати на свої власні сили, перестав чекати обіцяного від всіх гілок влади і взяв за основу прислів’я: «Хто стукає, тому і відчиняють». Зміни на краще настануть через 5—7 років, мені майже 70, тому буду наближати це краще в межах своїх сил.
2. Найбільш важливі події 2000 року:
— Всеукраїнський референдум;
— підписання договорів і угод з Росією. Однією з негативних тенденцій вважаю постійний тиск на ЗМІ і втрати серед журналістів. Однак цей негатив дає відчутний поштовх в справі створення відкритих силових структур і контролю їх діяльності громадськістю.
3. Що необхідно для України?
— діяльність всіх структур, міністерств і громадських організацій привести у відповідність з Конституцією України.
— підвищити роль судів, прокуратури і податкової служби.
— впровадити в життя лозунг «Моя міліція мене береже» (а не стереже).
4. —
5. Курс взято майже правильний, але щоб «корабель не гойдало», необхідно подумати про стійкість і негайне реагування на крени в суспільстві.