Дитячий санаторій «Хаджибей» — єдиний в Україні центр санаторної реабілітації дітей з органічним ураженням нервової системи. Щорічно в санаторії оздоровлюються 6,5 тисяч дітлахів, з них орієнтовно 70% — діти з інвалідністю, 35% — малозабезпечені. Проте вже наступного року підростаюче покоління українців може втратити можливість отримати доступне за ціною високоякісне лікування. А за деякими даними, такого оздоровлення потребує понад 600 тисяч дітей.
20 жовтня Верховною Радою в першому читанні було затверджено проект бюджету України на 2017 рік, який перекладає фінансування низки закладів охорони здоров’я з держскарбниці на місцеві бюджети (Додаток 10). Поряд з лікарнями до цього списку ввійшли також санаторно-курортні заклади. Остаточно державний бюджет на наступний рік ще не затверджено. Втім, повідомлення про перехід санаторію на баланс місцевої громади керівництво «Хаджибея» отримало ще в серпні, коли надійшов лист від Міністерства охорони здоров’я «Щодо підготовки бюджетних запитів до проекту державного бюджету на 2017 рік та проекту прогнозу на 2018 — 2019 роки» за підписом заступника міністра Романа Ілика. У листі йдеться, що «за рахунок місцевих бюджетів має бути забезпечено функціонування 32 закладів охорони здоров’я, які на даний час перебувають у сфері управління МОЗ України (відповідно до переліку, зазначеному в Додатку № 22)», у тому числі й «Хаджибей».
Багатопрофільний Хаджибеївський санаторій має три корпуси загальною потужністю на 605 цілорічних ліжок. Два реабілітаційно-відновлювальних комплекси психоневрологічного профілю розташовані на березі Хаджибейського лиману Біляївського району, що на Одещині. Третє, стаціонарне відділення розташоване на чорноморському узбережжі в Одесі.
ВСЕУКРАЇНСЬКА ЗДРАВНИЦЯ ТА МІСЦЕВИЙ БЮДЖЕТ
Ми спробували дізнатися, чи спроможна місцева громада утримувати заклад, який оздоровлюватиме тисячі дітей із усієї країни? Як стало відомо, Департамент охорони здоров’я Одеської міської ради запланував у бюджеті на 2017 рік на фінансування санаторіїв МОЗ України, які розташовані в місті Одеса, зокрема санаторій «Хаджибей», суму приблизно в 160 млн грн. Разом з тим, на сьогодні в департаменті не існує механізму використання бюджетних коштів громади міста для лікування дітей та дорослих із усіх регіонів України.
У цілому ситуація схожа на минулорічну, коли на плечі місцевих бюджетів зненацька істотним тягарем лягли профтехучилища. Пам’ятаємо, яку напруженість це викликало в суспільстві, адже в гаманцях місцевих громад кошти на їх фінансування не були закладені.
Очевидно, що переведення санаторію на фінансування з місцевого бюджету Одещини може призвести до фактичного знищення єдиного в Україні дитячого спеціалізованого клінічного санаторію для реабілітації дітей з органічним ураженням нервової системи та порушеннями психіки. Як наслідок, значна частина дітей-інвалідів України не зможе отримувати доступні висококваліфіковані реабілітаційні послуги. А це, у свою чергу, може посилити соціальну напруженість.
КОМУ ПОТРІБЕН САНАТОРІЙ?
Станом на 2016 рік в Україні на обліку перебувають 609 236 дітей із захворюваннями нервової системи та розладами психіки або поведінки, 720 214 дітей — з хворобами ока та придаткового апарату, з них 70 198 — діти-інваліди. Всі вони потребують поетапної постійної реабілітації в стаціонарах та реабілітаційних центрах, у тому числі в санаторії «Хаджибей», колектив якого на найвищому рівні виконує значну частину необхідної роботи.
Фахівці санаторію розробили й інтегрували в роботу модель етапної комплексної санаторно-курортної реабілітації дітей, важливою складовою якої була програма медико-педагогічної реабілітації та соціальної адаптації.
Наказом МОЗ України 1995 року в санаторії відкрито перше та єдине на сьогодні в Україні державне відділення матері й дитини для хворих цього профілю. Крім позитивного впливу на психологічний стан батьків, можливість перебування в санаторії разом з дітьми відкрила новий напрямок реабілітаційних заходів: спеціалісти стали залучати їх до участі в реабілітаційному процесі, навчають працювати з дитиною в домашніх умовах за сучасними методиками.
Згідно з опитуваннями провідних громадських організацій, за якістю медичних реабілітаційних послуг санаторій є одним із найкращих реабілітаційних центрів України. Доказом цього є й той факт, що на сайті електронних петицій Президента України триває збір підписів аж за двома зверненнями з проханням не закривати Дитячого спеціалізованого клінічного санаторію «Хаджибей».
СЛОВО БАТЬКАМ
Лариса Легенчук із міста Красилів Хмельницької області має сина Сергія, 13 років. Діагноз хлопчика: логоневроз, вкорочення правої нижньої кінцівки та хронічний астигматизм. «Ми вже сім разів приїжджали до санаторію, двічі на рік, і маємо дуже добрі результати, — розповідає Лариса. — Нервових тиків уже майже немає. Стан дитини уже більш стабільний, а раніше було не так — хлопець був буквально вбитий цим, на двір не хотів виходити... Ми змушені були перейти на індивідуальне навчання. А завдяки реабілітації в «Хаджибеї» цього року Сергій пішов у школу!
За стільки років, скільки я сюди їжджу, я бачу дітей, ми спілкуємося з мамами, і я певна, що санаторій закривати не можна! От, здається, ДЦП — діагноз невиліковний, а тут діти починають із цих візочків помаленьку підніматися на ніжки. Це відбувається на моїх очах. Я бачила, якими діти приїжджають і якими стають після реабілітації.
Я писала і до Президента, і до Коломойського, і до Парубія, але всі вони радять звернутися в МОЗ. Я й туди писала, проте Міністерство охорони здоров’я мені відповіді так і не дало, хоча минуло вже кілька місяців.
Зараз ми хочемо зняти відеоролик про ситуацію в санаторії «Хаджибей» і викласти його в Інтернет. Колись дружина Петра Порошенка заступилася за хлопця з інвалідністю, котрого у Львові вигнали з кафе, і по всіх каналах показували, що інваліди мають рівні права, такі ж, як і всі люди. Так-от, ми й хочемо показати: де ж ці рівні права для всіх? Може, і телеканали захочуть показати наше відео, адже до цієї проблеми треба привернути увагу всього суспільства!»
Ірина Моркот із Вінниці має доньку Марину, котрій нині 16 років. За словами жінки, результатів після оздоровлення в «Хаджибеї» вистачає на півроку, тож реабілітаційні курси потрібно весь час повторювати: «Маринка післяопераційна, в неї парез лівої руки і нетримання сечі. Після реабілітації в неї піднімається тонус м’язів, розвивається рука. І навіть саме повітря дає хороший результат, бо як побуває там, то майже не хворіє. Зараз вона здобуває освіту, і завдяки соціальній адаптації, яку здійснюють у санаторії, відчуває себе цілком повноцінним членом суспільства.
Ми відвідали різні санаторії і маємо з чим порівняти. У «Хаджибеї» діти завжди доглянуті, тут гарна соціальна та психологічна адаптація, не тільки фізичний розвиток. До того ж, тут лагідний морський клімат. Це саме по собі оздоровлює».
Ірина Зубенко із Конотопа Сумської області має сина Сашка з діагнозом ДЦП: «Синові було років три, коли ми вперше потрапили в «Хаджибей». Тоді він зовсім не тримав голівки. Я не сподівалася, що там буде так добре і що після цього справді стане легше. Мало того, що він уже тримає голівку, то вже й сидіти може. Гідромасаж — дуже добре, грязі, звичайний масаж дуже гарно робили. Спасибі дівчаткам, так чуйно до нас поставилися! Там було багато діток з усієї України».
Фізичне оздоровлення, соціальна та психологічна адаптація, паліативна допомога — це лише частина того, що можуть отримати діти України в санаторії. Звісно, можна, і навіть необхідно проходити курси лікування у стаціонарі та інших сучасних реабілітаційних центрах. Проте варто зважати на те, що вартість одного дня лікування в приватному центрі приблизно у п’ять, а то й у десять разів перевищує державну ціну, яка становить 373 грн.
КОЛИ МАТЕРІАЛ ГОТУВАЛИ ДО ДРУКУ...
Стало відомо, що 25 жовтня 2016 року Міністерство охорони здоров’я України отримало доручення від міністра фінансів України Данилюка О. О., в якому він пропонує МОЗ залишити на фінансуванні 27 державних закладів, які було знято з фінансування попереднім керівництвом МОЗу, загальним річним кошторисом у 600 млн гривень. До їх переліку входить і «Хаджибей».
З огляду на це керівництво санаторію направило листа голові комітету з питань бюджету Верховної ради України, в якому висловлює побоювання, що винайти кошти за рахунок попереднього проекту бюджету неможливо, адже 600 млн гривень враховано на придбання ліків, вакцин тощо.
«Очевидно, що таких коштів Міністерство охорони здоров’я не знайде, таким чином, медичні заклади, безумовно, будуть переведені на фінансування з місцевого бюджету, — пише заслужений лікар України, лауреат Державної премії України, кандидат медичних наук Валентин Петрович Прус. — На мою думку, таке рішення призведе до повторення долі всіх санаторно-курортних закладів «Укрпрофоздоровниці» міста Одеси, на території яких височіють величні хмарочоси та розважально-торговельні комплекси».
Тож бути чи не бути бюджетному оздоровчому закладу для особливих діток? Все залежить від того, чи залишиться санаторій «Хаджибей» у прямому підпорядкуванні МОЗ України та чи отримуватиме й надалі фінансування із державного бюджету.
ДОВІДКА «Дня»
Державний заклад «Дитячий спеціалізований (спеціальний) клінічний санаторій «Хаджибей» розпочав свою діяльність 1958 року. 1994 року на базі закладу рішенням МОЗ України було створено перший Український центр санаторно-курортної реабілітації та соціальної адаптації дітей з органічним ураженням нервової системи віком від двох до чотирнадцяти років.