Хоча й суворих морозів поки що немає, переохолодитися можна й при нульовій температурі, якщо бути на холоді достатньо довго. Результат переохолодження може бути найрізноманітнішим. Як визначити той момент, коли ви почали замерзати? Хто найбільше схильний до впливу холоду? І що треба зробити, щоб «мінус» на вулиці був вам нестрашний?
Наше тіло захищається від холоду завжди однаково: організм зменшує приплив крові до шкіри, щоб запобігти втраті тепла, пише pravda.ru. Потім включається тремтіння та вивільнюються гормони, які сприяють виробленню тепла. Але всіх цих рятувальних заходів, на жаль, надовго не вистачає. І людина починає замерзати. Переохолодження (гіпотермія) поділяється на три стадії.
М’яка гіпотермія:
— приступи тремтіння;
— хода стає злегка хиткою, наче вас трохи зносить вітром, думки трохи плутаються.
Середня гіпотермія:
— тремтіння сильне, але з раптовими зупинками;
— увага практично не концентрується;
— дихання стає повільним і неглибоким;
— пульс слабкий і повільний.
Сильна гіпотермія, що загрожує життю:
— тремтіння припинилося;
— можлива сплутаність чи втрата свідомості;
— дихання практично не визначається;
— пульс слабкий, нерегулярний чи взагалі не промацується.
Якщо виключити варіанти потрапляння людини, наприклад, у крижану воду, найлегше замерзнути у вологу й вітряну погоду. Остання форма замерзання потребує виключно лікарської допомоги. А поки «швидка» в дорозі, ви можете допомогти потерпілому, закутавши його в сухий одяг чи ковдру, щоб припинити подальшу втрату тепла.
При середній гіпотермії потрібно якомога скоріше перевдягнутися в сухий одяг, але не поспішайте лізти під гарячу воду чи розтирати себе, щоб не ушкодити тканини тіла. Найкраще лягти в ліжко й випити гарячого солодкого чаю. І забудьте про алкоголь!
Найбільш схильні до переохолодження малюки першого року життя та люди похилого віку. Проте при загальній медичній недообстеженності наших громадян ризикують і люди середнього віку, які не підозрюють про власні захворювання, наприклад, серця й судин.
Крім того, потрібно уважно ставитися до себе на холоді тим, хто потрапляв у автомобільні чи виробничі аварії, страждає на психічні захворювання, зниження функції щитовидної залози, приймає заспокійливі препарати, бездомним і алкоголікам.
Та навіть якщо ви не підпадаєте під жодну з перерахованих категорій, скористайтеся порадами фахівців перед виходом на вулицю, особливо якщо маєте намір їхати далеко:
— вдягайте одяг у кілька шарів;
— пийте більше рідини й не виходьте на холод голодним;
— більше рухайтесь, щоб активізувати кровообіг.
І пам’ятайте, що навіть невелике переохолодження загрожує тонзилітом, фарингітом, бронхітом, артритами, радикулітом, невралгією трійчастого нерва. А вже простуда напевно не омине вас.