Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Щоб предки благоволили

Чому ялинка стала атрибутом зимових свят
16 грудня, 2004 - 00:00
НЕЗВАЖАЮЧИ НА ВСЕ БАГАТСТВО ВИБОРУ ШТУЧНИХ ЯЛИНОК, УКРАЇНЦІ, ЯК ПРАВИЛО, ВІДДАЮТЬ ПЕРЕВАГУ НАТУРАЛЬНОМУ АТРИБУТУ НОВОГО РОКУ. ОДНА З ПРИЧИН ЦЬОГО — ЦІНА / ФОТО МИХАЙЛА МАРКІВА / «День»

Чим ближче до Нового року, тим частіше зустрічаються на вулицях ялинки. У вітринах магазинів і в руках бабусь у метро, великі й маленькі, зелені й оранжеві. Як вони з’явилися в нашій свідомості? Вважається, що традиція прикрашати Різдво ялинкою з’явилася в Саксонії. Щоправда, тоді дерево підвішували під стелею, прикріпляючи до нього свічки, гірлянди, яблука. Звичай швидко поширювався, й у дев’ятнадцятому столітті він уже користувався популярністю у представників вищих верств населення, а з появою залізниці вже не залишилося жодного не завойованого ним серця.

Як відомо, наші предки шанували дерева здавна. Щоправда, на Різдво вважали за краще обзаводитися не ялинкою, а Дідухом. Він символізував дух дідів (предків) і являв собою декілька пучків жита або пшениці, оповитих різнокольоровими стрічками. Згідно з повір’ями, пращури відвідували тільки ті оселі, в яких виготовлявся Дідух, а благовоління предків було обов’язковою умовою для сімейного благополуччя. Увечері перед Різдвом причепурений глава сім’ї урочисто вносив Дідуха у будинок, де той і залишався протягом тижня, а то й до Хрещення (19 січня).

А ялинка як об’єкт прикраси прийшла на територію України на початку двадцятого століття. «Ми вже майже сто років шануємо традицію новорічної ялинки, — розповідає етнограф Олександр Курочкін, — тому її можна й потрібно вважати українською». Радянська влада активно пропагувала ялинку, аж до середини 20-х років, коли почалося гоніння на релігію й, відповідно, на всі атрибути релігійного свята — Різдва. До середини 30-х ялинку було офіційно заборонено, а потім було вирішено «повернути радянським дітям ялинку», хоча Різдво вже так і не стало головним зимовим святом країни.

ЯК ДОСЯГНУТИ ЕКОЛОГІЧНОГО КОМПРОМІСУ

Щорічно екологічні організації намагаються довести до українців таку істину: від ялинки набагато більше користі в лісі, ніж на телевізорі або на столі. В усьому світі спеціально для свідомих існують альтернативні методи святкування Нового року з ялинкою. Можна прикрасити дерево, не зрізаючи його, — у багатьох містах головна ялинка не привозиться з лісу, а благополучно «живе» на площі, раз на рік «обростаючи» іграшками. Можна купити ялинку в «горщику», а після свят висадити її де-небудь у лісі. Ялинки в горщиках навіть видаються напрокат: після Нового року власники прокату саджають своїх «підопічних» назад у великі горщики із землею, і так до наступного року. Можна посадити спеціальну кімнатну ялинку — араукарія різнолиста зовні дуже схожа на свою лісову родичку. Існують, як відомо, й штучні ялинки, й різноманітні хвойні ароматизароти. Як запевняють етнографи, це зовсім не порушення традиції, а всього лише компроміс з екологією. Цікаво, що в Європі штучні ялинки дешевше справжніх — там розуміють, що набагато складніше виростити справжнє дерево, ніж зробити його копію. В Україні ж натуральну ялинку можна купити буквально за кілька гривень, а пристойна штучна обійдеться не менше сотні. За свідченням ботаніків, найчастіше «йде на свято» ялинка звичайна або сосна звичайна, рідше — сосна кримська. До речі, незаконне вирубування ялинок — справа кримінальна, й за таке лиходійство можна заплатити 5—10 неоподатковуваних «мінімумів».

ЯЛИНКОВЕ ЖИТТЯ МОЖНА ПРОДОВЖИТИ

Якщо ви все ж вирішили прикрасити свою оселю не язичницьким Дідухом, а звичайною ялинкою, подивіться, наскільки свіжий товар вам пропонують. У свіжої ялинки — гілки еластичні, їх нелегко обламати. Для того, щоб голки якомога довше трималися на гілках, рекомендується до свята тримати її на холоді, а за два дні до того як ставити в кімнату — поставити у відро з водою, додавши три-чотири столові ложки гліцерину. Альтернатива — аспірин із цукром, розчинені у воді. Любителі труднощів можуть поставити ялинку, заздалегідь обрізавши їй стовбур, у посудину з широким горлом. Води має бути три літри, в неї слід додати п’ять грамів лимонної кислоти, шість грамів желатину та шістнадцять грамів товченої крейди. У міру того як деревце всмоктуватиме розчин, воду слід доливати.

ПАЛЬМА ЧИ БАОБАБ

Зрозуміло, що з ялинкою зустрічають Новий рік далеко не всі жителі земної кулі. Наприклад, кубинці в основному прикрашають на це свято пальми, зрідка — кактуси. Неодмінним атрибутом новорічного свята в Японії є кадомацу («сосна біля входу»). Його виготовляють із сосни, бамбука, сплетених рисових соломинок, довершуючи гілочками папороті та мандаринами. Китайці вважають за краще прикрашати свої помешкання карликовими мандариновими деревами в горщиках. У Африці в ролі новорічного дерева використовується баобаб — на нього вішають клаптики тканин, стрічки та пучки трав. А в Нікарагуа подарунки кладуть під кавове дерево з червоними плодами.

ДО РЕЧІ

Республіканський комітет лісового і мисливського господарства Автономної Республіки Крим розпочав заготівлю новорічних ялинок. Найближчими тижнями в кримських лісах, що перебувають у веденні Рескомітету, планується вирубити на продаж понад 30 тисяч новорічних ялинок — приблизно стільки ж, скільки й торік, повідомив журналістів начальник відділу охорони лісу Рескомітету Олексій Храбров. Як передає агентство «Контекст-медіа», Олексій Храбров наголосив, що висота більшості ялинок становить від одного до двох метрів. «Ялинки заввишки метр — півтора — два метри вирубуються для основного споживача — населення, але є і спецзамовлення на три-чотири метри — це для шкіл», — повідомив Олексій Храбров. Начальник відділу охорони лісу зазначив, що в період заготівлі новорічних ялинок Рескомліс приділяє особливу увагу контролю за вирубкою і вивозом дерев. Порушники штрафуватимуться, причому сума штрафу прямо залежить від того, де саме браконьєр спиляв лісову красуню. Так, за ялинку, незаконно спиляну на землях Держлісфонду, передбачено штраф від 125,8 грн. до 353,6 грн., у заповіднику — від 136 до 392 грн., на території населеного пункту — від 320 до 910 грн. У веденні Республіканського комітету лісового і мисливського господарства АРК перебувають 7 державних лісових господарств, 3 державні мисливські господарства, 4 державні лісомисливські господарства і Ялтинський природний гірничо-лісовий заповідник, повідомляє Микита КАСЬЯНЕНКО, Євпаторія — Сімферополь.

Вікторія ГЕРАСИМЧУК, «День»
Газета: 
Рубрика: