Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Схід — Захід

6 липня, 2001 - 00:00

Iсторичний візит Святійшого Отця Iвана Павла II в Україну означився не тільки як подія релігійного та політичного життя держави, а й спричинив низку мистецьких акцій. Так, Національний музей «Чорнобиль» за допомогою посольства Апостольської столиці та прес-служби католицьких церков в Україні відкрив виставку, присвячену неординарній особистості Iвана Павла II. На ній, зокрема, представлені фотографії, що фіксують перебування Папи в країнах Європи, Північної та Центральної Америки, Африки й Австралії. Багато фото відображають діяльність та атмосферу Ватикану. Експозиція також включає зразки поетичної спадщини Кароля Войтили та його філософську книгу «Переступи порiг надії». Роз’яснюючи, чому, власне, музей «Чорнобиль» взявся за таку, здавалося б, невластиву справу, заступник директора Ганна Королевська сказала, що «Чорнобиль» — музей катастроф, він є нагадуванням про біль заради його неповторення, а отже, й спасіння людей; діяльність Івана Павла II теж спрямована на спасіння людських душ. Пані Ганна вважає, що якби всі ставилися до своїх справ та обов’язків, як Папа, то таких страшних катастроф можна було б уникнути. До того ж у день 15 річчя вибуху Іван Павло II молився за постраждалих та провів аудієнцію для благодійних організацій, що допомагають українським дітям. Виставка діятиме до серпня.

Палац мистецтв «Український дім» в рамках програми «Духовні скарби України» представив виставку «Хай святиться ім’я твоє». Організаторами наразі виступили Мінкульт України, Національний комплекс «Експоцентр України» та Управління культури Львівської облдержадміністрації. Як зазначено у прес-релізі організаторів, «метою виставки є сприяння поєднанню культур Сходу і Заходу, зближенню, порозумінню та діалогу між християнами світу заради миру та любові на землі». Експозиція налічує понад 80 творів на релігійно-християнську тематику з колекції Львівського музею історії релігії.

Перший розділ — «Українська ікона» — презентує понад сорок українських образів від середньовіччя до наших днів. Це роботи перемишльської та львівської школи XVI — XVII століття: деісусний чин (п’ять дощок), двоє Царських врат Івана Рутковича, «Архангел Михаїл» Йова Кондзелевича, «Богородиця Одигітрія» висотою понад два метри тощо.

«Костьольні картини» представляють твори відомих польських художників: Чеховича (кінець XVII ст.), Яна Генріха Розена, Едварда Лєпшого та невідомих майстрів XVII — XVIII століть, яким властивий високий рівень виконання та сюжету. У розділі також присутні зразки костьольної скульптури XVII—XIХ століть.

Ігор ОСТРОВСЬКИЙ
Газета: 
Рубрика: