Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Школа починається з тренажера

16 квітня, 2002 - 00:00

На базі класичної гімназії № 1 міста Суми започатковано «Школу здоров’я». Віднині діти тут не тільки здобуватимуть знання, а й зміцнюватимуть своє здоров’я. Науково- методичний та профілактично- реабілітаційний центр створено спільно iз Сумським державним педагогічним університетом ім. А. С. Макаренка, а саме — факультетом фізичної культури. Переконувати в доцільності роботи не доводиться. Ще у 1991 році максимальний показник кількості хвороб в Україні становив 9,4 — 10 тисяч на 10 тисяч підлітків, на сьогодні в Сумській області, зокрема, він сягає 17,05 тисячi, а у Сумах взагалі перевищує 22 тисячі на 10 тисяч підлітків.

І ще трохи статистики. Майже 50 відсотків дітей шкільного віку у нашій країні мають функціональні розлади, 30 відсотків потерпають від неврозів, за роки навчання майже вдвічі зростає кількість підлітків з порушеннями постави. Збереження і зміцнення здоров’я школярів давно переросло у проблему загальнонаціональну. Під загрозою опинився основний резерв суспільного здоров’я, якість трудових ресурсів і навіть саме відтворення населення. У цій ситуації школа як система цілеспрямованого впливу на підростаюче покоління може і повинна стати середовищем, сприятливим для формування соціально дієздатної, повноцінної і здорової особистості. Так вважають ініціатори створення «Школи здоров’я». Діяльність її здійснюватиметься спільними зусиллями педагогів, медиків і науковців, залучатимуться до співпраці також батьки школярів. Передбачається спостерігати за станом здоров’я учнів, поглиблено вивчати психофізіологічні особливості їхнього розвитку, систематично проводити ряд оздоровчих та профілактичних заходів. Учням обіцяють і нові тренажери, і навіть власний фітобар з цілющими коктейлями.

Разом з тим, цей комплексний експеримент виступатиме як науково-методична база для дослідницької роботи обдарованих гімназистів, аспірантів вузів, педагогів тощо. На базі «Школи здоров’я» проводитимуться науково-практичні конференції, семінари. За результатами досліджень видаватиметься література. Вже розпочалась робота зi створення бази даних щодо стану здоров’я учнів різних вікових груп, проведено оцінку фізичного розвитку школярів та визначено стандарти цього розвитку для підлітків 15—17 років, які живуть у Сумах, тощо. Проводити подальші дослідження сумським науковцям допомагатимуть провідні вчені Інституту гігієни та медичної екології ім. О. М. Мардєєва АМН України, місцеві лікарі та студенти педуніверситету, які навчаються за спеціальністю «Фізична реабілітація».

ДО РЕЧІ

Експерти Всесвітньої організації охорони здоров’я довели: щороку 2 мільйони осіб помирають від хвороб, пов’язаних із малорухливим способом життя. Схоже на те, що лише 8% українців у недалекому майбутньому залишаться здоровими. Саме таке, дуже незначне, число наших співгромадян систематично займаються фізкультурою, повідомляють podrobnosti.ua. А пам’ятаєте, як раніше залучали дітей до спортзалів, басейнів, влаштовували змагання; для літніх людей організовували групи здоров’я? Тепер на спортмайданчиках влаштовують автостоянки. Батьки школярів дістають своїм чадам довідки про звільнення від фізкультури, роблячи їм ведмежу послугу. «Держава, на жаль, спортивні школи фінансує якраз настільки, щоб сплатити зарплату тренерам, — вважає заступник голови Держкомітету України з питань фізкультури і спорту Мирослав Дутчак. — А на оренду приміщень, придбання інвентарю грошей недостатньо».

Алла АКІМЕНКО, Суми
Газета: 
Рубрика: