Серію екологічних пошестей, що переслідують останнім часом Україну, продовжив випадок у школі села Бедріківці Заліщицького району Тернопільської області. У обласну лікарню, за інформацією агентства Інтерфакс-Україна, госпіталізовано шестеро учнів з неврологічною симптоматикою, а ще 28 — відправлено на санаторне лікування у місто Бережани. Захворювання дітей, що вже 4-го вересня вимушені були припинити навчання, викликали звичайні деревостружкові плити, які «випромінювали»... фенол. Конструкції зі злощасних отруйних плит, повідомили в Міністерстві надзвичайних ситуацій України, демонтовано. Але чи застраховані від подібних «сюрпризів» інші школи країни, що традиційно зустрічають школярів різкими пахощами реконструкцій, косметичних ремонтів та «євроремонтів»?
Як сказав «Дню» координатор екологічно-гуманітарного об’єднання «Зелений світ» (місто Чортків Тернопільської області) Олександр Степаненко, інгаляційне отруєння учнів фенолом або формальдегідом — лише одна із версій. Фахівці районної СЕС припускають, що причиною хронічного отруєння могли стати засоби хімічного захисту рослин — жителі села активно займаються вирощуванням томатів у закритому грунті. Взагалі ж, з’ясувати природу отруєння у подібних випадках, за словами О.Степаненка, важко.
Чи є екологічне «НП районного масштабу» випадковістю? На думку координатора «Зеленого світу» — швидше закономірністю. Адже санітарні служби, наскільки йому відомо, нині фактично не займаються обстеженням предметів інтер’єру у дитячих приміщеннях. Через те, що бракує спеціального устаткування для вимірювання вмісту шкідливих речовин, пального для планових виїздів, необхідних коштів. Між тим для ремонтів використовуються будматеріали та речовини з не дуже сприятливими гігієнічними характеристиками. Надто багато пластиків, клеючих матеріалів, наповнювачів, розчинників, фарб, які безпечними для дітей не назвеш. Очевидно, повинні спрацьовувати санітарні підрозділи в структурі митної служби, механізм державної сертифікації, контроль місцевих СЕС. Останні, на думку О.Степаненка, мають роз’яснювати керівникам дитячих, лікувальних, навчальних закладів, та й звичайним споживачам, які матеріали становлять небезпеку. Щоправда, оскільки саме ці заклади фінансуються за залишковим принципом, то керівникам доводиться брати, що дають. Та й санітарна служба, як помітив О.Степаненко, не завжди володіє інформацією щодо токсичного впливу на організм (в мінімальних дозах) окремих речовин, аби дати кваліфіковані рекомендації.
Стан дітей, за даними Олександра Степаненка, у цей момент не можна назвати важким.
ДО РЕЧІ
Головний дитячий токсиколог МОЗ України, завідуючий відділенням дитячої токсикології лікарні «Охматдит» Борис ШЕЙМАН, відповідаючи на запитання «Дня», сказав, що масові спалахи з приводу токсичних отруєнь не реєструвались, але випадки моноотруєнь дітей бували. Зокрема, речовинами, що містять ацетон. Отруєння фенолом або формальдегідом, підкреслив він, можуть мати досить серйозні наслідки, хоча все залежить від дози токсинів, їх концентрації та інших факторів. Коментувати конкретну ситуацію в одній зі шкіл Тернопільщини він відмовився, посилаючись на відсутність документації по даному випадку.