Минулого тижня на прохання уряду України група міжнародних і національних експертів Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) побувала в тубдиспансерах та інших лікувальних закладах Києва, Донецької та Чернігівської областей. Після цього фахівці поділилися враженнями та оцінкою ситуації. Співробітник штаб-квартири ВООЗ із проблем боротьби з туберкульозом Ян Сміт відзначив, що їх непокоїть зростання темпів поширення епідемії та рівень резистентності (стійкості) палички Коха до ліків. Якщо така тенденція збережеться, то, на його думку, це відкине українців у ті часи, коли туберкульоз іще нічим не лікувався. Своєрідним паливом для поширення інфекції туберкульозу він назвав паралельне поширення ВІЛ-інфекції. Разом із тим співробітник ВООЗ розповів, що й українська сторона стурбована нинішньою ситуацією і всі, з ким він спілкувався, — від чиновників МОЗ до фельдшера маленького села мають намір боротися з епідемією.
Технічну і фінансову підтримку готові надати різні міжнародні агенції та інституції, яким наш туберкульоз також небайдужий. Зупинити епідемію в Україні може, на думку міжнародних експертів, нова стратегія лікування — DOTS- терапія (короткотривала хіміотерапія під безпосереднім наглядом), яка чудово зарекомендувала себе в більш ніж 100 країнах. Особливість її, зокрема, в тому, що збудника виявляють у хворого простим і дешевим способом — за пробою мокроти. Для лікування за різними схемами використовується п'ять препаратів. Усі вони виготовляються на фармпідприємствах України, проте, якщо вірити іноземним фахівцям, їхня ціна майже в чотири рази вища від іноземних аналогів, які пропонують за кордоном. До того ж чотирьох із п'яти медикаментів, необхідних для комплексного лікування, у 68% випадків у закладах української протитуберкульозної служби немає. Крім цього, для одужання, нагадали співробітники ВООЗ, обов'язковим є контроль за правильним дозуванням та регулярним вживанням (протягом 6—8 місяців) пацієнтами ліків. Саме це є величезною проблемою в країні з низькою платоспроможністю населення.
За приблизними підрахунками фахівців МОЗ, щорічна вартість DOTS-терапії в Україні може становити 70—80 млн. грн., але ця сума може бути й удвічі меншою, якщо вдасться налагодити централізовану закупівлю препаратів. Запровадити нову стратегію планується протягом наступного року в кількох областях. Як запевнив кореспондента «Дня» керівник бюро ВООЗ у справах координації та зв'язків з Україною Юрій Суботін, за допомогою DOTS-терапії виліковуються 80—90% хворих на туберкульоз. При цьому він додав, що паличка Коха досить підступна і ніхто не може гарантувати того, що не буде рецидивів захворювання.
ДОВІДКА
Щороку у світі захворюють на туберкульоз близько 10 млн. чоловік, із них 3 млн. помирає. Нині офіційно зареєстровано 50—60 млн. хворих на туберкульоз, тобто приблизно 1% од усього людства. Темпи поширення палички Коха в Україні вражаючі: за період з 1990-го по 1998 р. кількість захворювань на всі форми туберкульозу зросла на 73% (щороку реєструється 20—25 тис. хворих, а всього їх в Україні — 600 тис.)