Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Штучне сонце»

У Харкові відроджуються традиції лікування світлом
10 червня, 2004 - 00:00

Колись давно, вперше прочитавши фантастичне оповідання Михайла Булгакова «Рокові яйця», я дуже здивувався прозорливості письменника. І було з чого. Яйця прадавніх динозаврів, з яких незабаром вийшли чудовиська, пробудив до життя червоний промінь. Але що ж то був за промінь? Булгаков наголошував: колір цей не просто червоний, а дуже чистий червоний. Він містився у вузькій частинці спектра — тієї веселки, на яку розпадається звичайне біле світло, коли відбивається від внутрішніх граней скла. Вразило те, що той опис дуже нагадує промінь лазера, який, власне, є звичайним світлом, але строго монохроматичним, тобто однокольоровим. Проміння лазера, як довели сучасні дослідження, має дуже значний вплив на живі організми.

То що ж, виходить, Булгаков провидів лазер і його цілющі властивості за чверть сторіччя до винайдення? До певної міри так. Але пророцтва письменника з’явилися не на рівному місці. Лікування світлом — фототерапія — як напрямок наукової медицини виникло ще наприкінці ХIХ сторіччя й дуже активно розвивалося до Другої світової війни. Його ефективність була визнана всіма. Підтвердженням тому є, наприклад, те, що шістдесят п’ять років тому одне з харківських підприємств отримало від Міністерства оборони термінове замовлення — виготовити 2000 установок світлолікування для солдатів, які тієї лютої зими обморозилися під час війни з Фінляндією.

У середині сторіччя, коли успіхи хімії забезпечили появу багатьох високоефективних ліків, про фототерапію на кілька десятиліть забули. Приводом же для повернення світла в медицину стали успіхи в створенні нових його джерел.

Коли наука та техніка дала людям компактні та дешеві лазери та світлодіоди, ще й у великій кількості, фахівці почали шукати нові можливості застосування їхніх яскравих променів. Одним із напрямків цих досліджень стала саме медицина, що й означало повернення світла до лікувальної справи.

ДРУГЕ ЖИТТЯ ФОТОТЕРАПІЇ

Сьогодні вітчизняні традиції у галузі фотомедицини особливо активно відроджуються саме в Харкові. І це не випадково. При Харківському національному університеті ім. В.Н.Каразіна діє науково-дослідний інститут лазерної біології та лазерної медицини. На сьогодні тут розроблено понад півсотні унікальних пристроїв та установок для лікування світлом. Разом з ученими-медиками запропоновано багато методик лікування та профілактики без ліків. Лише світловим промінням.

Замислив, створив та вже понад десять років його очолює президент Інженерної академії України Анатолій Михайлович Коробов. Цікаво, що до ідеї лікування світлом Коробов прийшов своїм власним шляхом. Допоміг нещасний випадок.

Наукова біографія ідеолога світлолікування почалася в середині 60-х років в Інституті радіоелектроніки НАН України, де тоді працювали з різними типами лазерів. Під час налагоджувальних робіт в лабораторії хтось із колег Коробова поранив руку. Рана виявилася досить глибокою, проте, на щастя, не надто небезпечною. Коробов запропонував освітити рану червоним променем гелій-неонового лазера. Яким же було здивування й самого потерпілого, й усіх присутніх, коли вже за п’ятнадцять хвилин біль зник. Експеримент вирішили продовжити. Наступного дня рана була чистою, без ознак запалення, а загоїлася напрочуд швидко.

Випадок цей і визначив інтереси науковця — спочатку на рівні хобі, а далі — як основу досліджень. Знайомився з усіма публікаціями на тему лікування світлом, поринув у історію медицини.

А перші роки незалежності країни для відродження фотомедицини взагалі виявилися щасливими: розкутість думки допомогла вченим та інженерам бути сміливішими також і в науковому пошуку. Результатом стало те, що нинішні вітчизняні розробки в цій галузі відповідають світовому рівневі.

Фотомедицина приваблива не лише з суто медичних причин, а й з економічних. Саме тому вона стала важливою ланкою державної політики охорони здоров’я найбільш розвинених країн світу. І недаремно. Судіть самі, пневмонію — запалення легень — можна повністю вилікувати без антибіотиків за п’ять днів — самим тільки лазерним опроміненням червоного кольору. Харківські ендокринологи успішно корегують роботу імунної системи людини, опромінюючи кров лазерами інфрачервоного діапазону. Їм вдалося врятувати від ампутації десятки ніг, у яких у результаті цукрового діабету почалися стійкі порушення кровообігу.

ЛАЗЕРИ ТА НЕ ЛИШЕ ВОНИ

То ж, можливо, світло, яке генерують лазери, має якісь особливі лікувальні властивості?

— Ні, — заперечує А.М. Коробов, — принципових відмінностей для лікування лазерні промені від звичайного світла не мають. Світловий потік, що генерується лазером, майже не розходиться — поширюється лише вперед, наче струна. Це — завдяки синхронності хвиль усіх фотонів. Але для дії на живі клітини важливе інше: довжина хвилі світла, іншими словами, його колір. Кожен з кольорів діє по- своєму — це було відомо вже давно. Згадайте популярну колись лампу синього світла Мініна, яку широко застосовували для лікування радикулітів...

Прийнявши гіпотезу, що при світлолікуванні важливий саме колір променя, вчені застосували замість лазера світлодіоди. Вони, як і лазери, дають майже монохроматичне світло, але, на відміну від нього, посилають промені світла конусоподібним пучком. Звичайно ж, світлодіоди значно дешевші за будь-які лазерні генератори. Результати випробувань підтвердили, що на основі світлодіодів можна створювати обладнання для лікування світлом. Завдяки дуже компактним розмірам, можна легко скомбінувати матриці з цих елементів, де їх може бути від кількох штук до кількох сотень.

А.М. Коробов розповів цікавий випадок. У басейні санаторію «Пролісок» у Волинській області, де оздоровлюються діти із постраждалих внаслідок Чорнобильської аварії районів, було встановлено велику матрицю з різнокольорових світлодіодів. Коли хворі діти, на обличчях яких навіть посмішка буває нечасто, потрапляли до того яскравого басейну, вони майже мимоволі починали веселитися, співати й навіть танцювати… У результаті терміни лікування основних захворювань скоротилися в півтора-два рази, втричі знизилася кількість хворих на інфекційні хвороби в періоди епідемій.

Від цього року харківське світлодіодне «штучне сонце» світитиме також і в Антарктиді, поліпшуючи психологічний стан та підвищуючи імунітет українських полярників. Пробувши більше року в стерильних умовах льодяного континенту, їхня імунна система не втратить захисних властивостей, а після повернення додому полярники не виявляться безсилими проти хвороб. Дослідженнями також доведено, що комбінація різнокольорових джерел світла знімає стрес, напругу, що дуже важливо для тих, хто раптом втратив звичний ритм зміни дня й ночі.

Петро МАТВІЄНКО, Харків
Газета: 
Рубрика: