Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Шукають спирт-убивцю

Працівники МВС України виявили партію отруйних засобів для миття скла
5 грудня, 2007 - 00:00

Кілька днів тому в Луганській області працівники Міністерства внутрішніх справ України порушили кримінальну справу за фактом незаконного придбання, транспортування, зберігання та використання отруйної речовини метанолу (метилового спирту) посадовими особами ТОВ «Експо-Хім». Як з'ясувалося в ході слідства, протягом двох останніх місяців товариство виготовляло скломиючу рідину «Обзор 30С», базовим компонентом якого є метиловий спирт, який дуже добре змиває бруд. Оскільки реалізацію отруйної продукції не було вчасно виявлено, працівники МВС не можуть точно сказати, в які регіони України та в якій кількості розповсюдилася шкідлива рідина. Найчастіше цими миючими рідинами для скла користуються власники автомобілів та водії громадського транспорту.

— При проведенні експертизи з'ясувалося, що вміст метанолу в указаній продукції становив понад 30% від загального об'єму, а його масова частка в перерахунку на леткі речовини — понад 97%, — розповів головний спеціаліст відділу інспекції техногенної безпеки Міністерства надзвичайних ситуацій Василь Слободяник. — Іншими словами, виявлена продукція є отрутою практично в чистому вигляді, адже допустима норма метилового спирту — п'ять міліграмів на кубічний метр повітря. Надзвичайно небезпечними для людини є вживання п'яти—семи міліграмів, а 30 міліграмів призводять до смерті. Під час обшуку в виробничому приміщенні товариства було виявлено лінію з розливу продукції, власне метанол та готову фасовану продукцію. Оскільки метанол входить до переліку отруйних речовин, перш ніж використовувати його у виробництві, підприємець повинен отримати необхідний дозвіл від Міністерства охорони навколишнього природного середовища, але вищезгадане товариство не має такого сертифікату. Використовувати метанол небезпечно не тільки в процесі виготовлення продукції, а навіть при її перевезенні.

За словами директора Українського науково-дослідного інституту спирту та технології промислових продуктів Сергія Олійнічука, наразі метиловий спирт, окрім ТОВ «Експо-Хім», використовує ще один український товаровиробник (це з'ясувалося в результаті аналізу восьми зразків миючих засобів для скла). Як переконує пан Олінійчук, отруїтися метанолом можна навіть після проїзду в міській маршрутці, якщо власники використовували для миття скла рідину на основі метанолу. Ця речовина може проникати в організм людини через органи дихання, пероральним шляхом і навіть через непошкоджені шкірні покриви. Розлад шлунку, головний біль, невідновна втрата зору, захворювання серцево-судинної системи — це далеко не повний перелік хвороб, які викликає метанол. Тому фахівці радять товаровиробникам замінити метиловий спирт на етиловий, який є менш небезпечним (відрізнити етанол від метанолу за кольором чи запахом практично неможливо). Допустимий вміст етанолу у товарах — один грам на кубічний метр.

Як стверджують фахівці, у більшості країн світу частка етилового спирту в харчовій промисловості становить усього 10%, решта використовується для технічних потреб. В Україні все відбувається навпаки.

— Метиловий спирт здебільшого є основою для виробництва формальдегіду та оцтової кислоти, — відзначила доктор медичних наук Інституту екогігієни та токсикології ім. Л.М. Медведя Галина Рожновська. — За радянських часів використання цієї токсичної речовини у побуті взагалі було заборонено. Нині він поширений у багатьох галузях промисловості, зокрема, й у харчовій. Відповідно до санітарно-гігієнічних норм, метанол може бути присутній у складі фруктових соків при концентрації 200 мг на 1 л соку. За даними досліджень нашого інституту, вітчизняні соки містять лише 20 мг на 1 л і не викликають токсичного ефекту. Тому присутність метанолу допускається у продуктах харчування, але в розумних межах. Хоча найкращим виходом із ситуації було б прийняття рішення на державному рівні про заборону використання метанолу в побуті або принаймні посилити контроль за його поширенням.

Відповідно до вимог державного стандарту, виробники повинні вказувати на етикетці товару його хімічний склад. Як переконує заступник головного державного санітарного лікаря України Михайло Ситенко, часто підприємці нехтують цим пунктом, а виробник, проти якого порушено кримінальну справу, не має не лише технічних умов виробничого процесу, а й навіть рецептури щодо виготовлення продукції.

Наразі працівники служби державного стандарту України намагаються вилучити з обігу засоби для миття скла на основі метилового спирту. Проблемою є й утилізація небезпечної рідини: як запевняють експерти, метанол не можна вилити просто на смітник, адже він сам по собі є отрутою, а щоб знешкодити, його слід хімічно «зв'язати» або переробити в іншу речовину. Аби убезпечитися від купівлі отруйного миючого засобу, фахівці рекомендують вимагати у продавців висновок санітарно- епідеміологічної експертизи — доказу, що товар безпечний. Перша ж медична допомога при отруєнні метанолом — невелика доза чистого спирту.

Інна ФІЛІПЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: