Днями Верховна Рада України 235-ма голосами підтримала законопроект № 4202 про внесення змін до Закону України «Про ставки акцизного збору на тютюнові вироби». «За» проголосували 154 депутати БЮТ, 60 — НУ-НС, 20 — блоку Литвина, 1 — ПР. Згідно цього законопроекту, вже з 1 квітня 2009 р. ціни на сигарети зростуть на 1,25—2,00 гривні за пачку, наприклад, ціна пачки Marlboro має складати 8,20 гривні. Це забезпечить додаткових 3,7 мільярда гривень надходження до державного бюджету протягом останніх дев’яти місяців 2009 року.
Нині у нас ціни на сигарети — нижчі, ніж у Росії та Білорусі, не кажучи вже про країни ЄС. Наприклад, ціна пачки Marlboro зараз складає: в Україні — 6,5 гривні, в Білорусі — 7,7 гривні, в Росії — 9,4 гривні, а в країнах ЄС — більше 20 гривень. Сигарети середньої вартості подорожчають на 30—40%, а з урахуванням інфляції — на 20%, що, за даними наукових досліджень, має призвести до зменшення їх споживання на 5%. Нове оподаткування приводить зростання цін на сигарети у відповідність до рівня інфляції за вісім років. Українські парламентарі пропонують наслідувати досвід інших країн та під час кризи скоротити дефіцит бюджету, піднявши акциз на шкідливу продукцію — сигарети. Таким шляхом уже пішли: США, Литва, Латвія, Гонконг та інші країни.
Проект закону про внесення змін до Закону України «Про ставки акцизного збору на тютюнові вироби» (щодо надпланових надходжень до Державного бюджету) №4202 за підписами депутатів І. Кириленка, О. Ляшка, Л. Оробець, О.Донія, В. Каськіва, Ю. Мірошниченка, М. Томенка був зареєстрований у ВР 16 березня 2009 року. Нагадаємо, що у грудні 2008 року 351 депутат ВР підтримав законопроект №3281, який передбачав суттєве підвищення тютюнових акцизів, але через протидію Комітету ВР з податкової та митної політики цей законопроект так і не було винесено на друге читання. У законопроекті №4202 фактично пропонують ввести ставки акцизу, передбачені у вже підтриманому Верховною Радою України в першому читанні законопроекті №3281.
Ставку акцизного збору у відсотках пропонується брати не у відсотках з обороту до реалізації товару, як зараз, а у відсотках до максимальної роздрібної ціни, як це передбачено Статтею 8 Директиви ЄС 95/59. Аналогічний порядок обчислення такого акцизу практикується у Росії, Молдові та інших країнах.
Коаліція громадських організацій «За вільну від тютюнового диму Україну» звертає увагу громадськості, що наповнення бюджету це лише «побічний продукт» акцизів на сигарети. Мова йде про безцінне — здоров’я: моральне та фізичне. Як відомо, світ визнав сигарети легальним наркотиком, який, за науковими даними, в середньому забирає 15 років життя, а тому треба вживати усіх заходів для обмеження споживання тютюну, в тому числі — підтримувати достатньо високі ціни на сигарети, щоб вони були менш доступними для дітей, а дорослих спонукали позбавлятися куріння.