Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Скасування пільг схоже на провокацію,

заявляють студентськi профспiлки Львова
24 березня, 1999 - 00:00

Спільний наказ чотирьох українських міністерств — фінансів, транспорту, освіти та у справах сім’ї та молоді — про ліквідацію дії студентських квитків на транспорті викликав досить різку реакцію з боку студентської молоді.

Згідно із цим наказом, студенти спочатку купують квитки на транспорт, а потім навчальні заклади їм повертають половину вартості. За словами голови профкому студентів Української академії друкарства Юрія Фінклера, на практиці це призведе до чималих черг у профкомах, адже відтепер вони будуть змушені вимагати від студентів не лише проїзні документи, а й щомісячні довідки про матеріальний стан їхніх батьків. Однак це — не найбільша неприємність. Адже тільки в одному з найбільших вузів Львова — державному університеті імені Івана Франка — заборгованість по стипендіях становить 1 млн. 200 тисяч гривень. Загалом же влада винна львівським вузам два з половиною мільйони. А тепер на плечі навчальних закладів хочуть перекласти додаткові витрати.

На думку лідерів студентських профспілок Львова, це нововведення особливо боляче вдарить по студентах та учнях, які родом із сільської місцевості, оскільки вони змушені щотижня їздити до батьків. А голова профкому «Львівської політехніки» Богдан Моркляник вважає, що транспортні нововведення можуть мати і несподівані наслідки. Наприклад, у цьому вузі навчається чимало кримських студентів — тут діє довготривала програма підготовки фахівців для цього регіону.

Непокоїть студентів те, що їхні протести можуть використати «ліві». Це питання, безперечно, буде порушено на зустрічі в Молодіжному парламенті з міністрами, які ініціювали скасування пільг. Так само молодь доступно пояснить чиновникам, що недолуге скасування згаданих пільг не допоможе наповнити бюджет, радше це чергова провокація.

Поки що лідери студентських профспілок обмежились зверненнями на адресу Президента, прем’єр-міністра та чотирьох міністрів. Однак через місяць вони готові закликати молодь до участі в акціях протесту. За словами Юрія Фінклера, студенти боротимуться лише законними методами. Зауважимо інше. Невдоволенням, що зріє в цьому середовищі, готові скористатись різноманітні політичні сили.

Годину тривало пікетування Львівської облдержадміністрації студентами львівських вузів. Організатором цієї акції став молодіжний конгрес КУНу, а причиною стало скасування студентських пільг на транспорті. Поки що в акції взяло участь, за оцінками правоохоронців, понад 1000 студентів, однак уже тепер було помітно, що молодіжним лідерам досить складно стримувати гнів молоді. Студенти вправлялись у киданні зіжмаканих листків паперу і влучали в численних правоохоронців, які не давали їм підійти близько до будинку. До якихось серйозніших ексцесів не дійшло. Хоча в натовпі чулися заклики вже в наступний понеділок розпочати акції масової непокори. Студентські молодіжні лідери, натомість, закликали дотримуватись букви закону, і вичекати, як цього вимагає Конституція, місяць, протягом якого в уряді вивчатимуться їхні вимоги. І якщо пільги не буде повернуто, нагадати про 1990 рік, коли внаслідок студентської голодовки пішов у відставку уряд Віталія Масола.

Олександр СИРЦОВ, Юрій ТИМЧУК, «День»
Газета: 
Рубрика: