Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Скільки коштує опіум для народу?

«Свинячий грип» розкриває хвороби одеського аптечного бізнесу
17 листопада, 2009 - 00:00

Останнім часом аптечний бізнес здобув славу найнебезпечнішого й найкримінальнішого. Особливо в Одесі — мільйонному місті, де аптеки звикли жити в режимі постійної «накрутки». Особливого забарвлення цьому додала тема «свинячого грипу». Найбільш резонансною подією аптечного криміналу, що вирвався із закритого життя, став напад на начальника Одеської обласної інспекції з контролю якості лікарських засобів Василя Фесенка.

Напад стався 3 листопада просто поруч з офісом Одеської обласної інспекції з контролю якості лікарських засобів. Як повідомили в Одеському УВС, «на держслужбовця раптово напала група зловмисників у масках, потерпілому завдано ножами декілька колото-різаних ран». Працівники Держінспекції викликали наряд міліції та бригаду «швидкої допомоги». Однак зловмисникам вдалося втекти з місця злочину.

За фактом нападу порушено кримінальну справу, розглядається головна версія: професійна діяльність Фесенка. Але незістикувань і «темних плям» тут набагато більше, ніж відкритої інформації. Начальник міськУВС Едуард Добринін зазначив, що свідчення очевидців і потерпілого розходяться. Зокрема, потерпілий стверджує, що його поранили ножем, однак результати медичного обстеження цього не підтвердили. На захист Фесенка виступив одеський лікар — друг потерпілого, президент Медико-фармацевтичної асоціації імені О.О. Богомольця Віктор Файтельберг-Бланк, який назвав замах на Василя Фесенка «помстою фармацевтичної мафії» й повідомив, що потерпілому неодноразово погрожували. У той же час, начальник регіонального карного розшуку Олексій Хлєвной нагадав, що під час одного з рейдів, проведених облуправлінням у боротьбі з економічними злочинами спільно з Антикорупційним комітетом, було виявлено безліч порушень при торгівлі лікарськими засобами в торгових точках, що належать Файтельбергу-Бланку. При цьому останній намагався чинити тиск на керівництво облУВС, щоб «зам’яти» справу. Історія з нападом одразу обросла такою кількістю обмовок і протиріч, що теза про тотальну закриміналізованість цього бізнесу почала звучати ще впевненіше.

Нагадаємо, що з 2 листопада працівники Державної інспекції з контролю якості лікарських засобів спільно з Держінспекцією з контролю цін і податковою міліцією ДНА України здійснюють перевірки фармацевтичних підприємств, зокрема щодо якості ліків і вартості противірусних препаратів. Згідно з даними податкової міліції ДНА в Одеській області, приблизно в 90% випадків продаж противірусних препаратів здійснюється в перевірених аптеках за завищеними цінами, причому часто ці ліки від грипу й застуди продають з-під прилавка.

«Чимало препаратів проти ГРЗ і грипу продають з-під прилавка, причому препарат «Таміфлю», наприклад, фармацевти реалізують за ціною, завищеною на 30 грн.», — говорить начальник податкової міліції ДПА в Одеській області Степан Богля.

На початку листопада міжвідомча група перевірила низку аптек і аптечних складів. На одному зі складів у Суворовському районі Одеси, де торгували медичними препаратами без дозвільних документів і за завищеними цінами, вилучено медикаментів на загальну суму 1,2 млн. грн., зокрема оксолінова мазь, аскорбінова кислота, марля, рукавички. Встановлюється легітимність походження товару.

Склад був у оренді у приватного підприємства. За даними податківців, у приміщенні зберігалися серед іншого засоби особистої гігієни й ліки невідомого походження. Усього в Одеському регіоні за тиждень «накрили» чотири такі склади з товаром на загальну суму понад 3 млн. грн.

А нещодавно в Одесі викрили злочинне угруповання, що налагодило постачання до регіону наркомістких медичних препаратів і їхній збут через аптеки. Організатор «мафії» — лікар, працівник лікарні. Прокуратура області порушила кримінальну справу проти горе-медика і двох його спільників. З незаконного обігу вилучено понад 22 кг наркомістких і отруйних медпрепаратів, майже 100 тис. грн., понад 35 тис. дол. і близько 2 тис. євро. Лікар, ім’я й прізвище якого в інтересах слідства не розголошуються, був власником двох аптек (одна з них була на вулиці Дюківській, усього за сто метрів від відділку міліції), які тривалий час без рецептів відпускали наркомісткі препарати. Після того, як наркокублом зацікавилися правоохоронці, свій вигідний бізнес хірург так і не припинив, а всього лише змінив адресу, відкривши аптеку на вулиці Косвенній. Не цурався лікар торгувати наркопрепаратами в приймальному відділенні своєї ж лікарні, де працював хірургом. За оперативними даними, Вадим К. крім оптових поставок наркотиків повністю контролював збут наркотиків у лікарні. 20 липня 2008 року лікарняний пункт збуту був ліквідований працівниками СБУ. Через деякий час правоохоронці добралися й до головного складу, який горе-лікар облаштував у своєму заміському будинку. Під час обшуку там було вилучено 20 тисяч ампул кетаміну й інших наркомістких препаратів. Після цього лікаря взяли під варту. Однак уже через два місяці його відпустили під підписку. За словами колишнього працівника одеського карного розшуку Ігоря Татарка, нарколікаря, виявляється, давно знали одеські міліціонери. Наприкінці 1990-х цей ескулап на прізвисько Тато Карло був відомий тим, що за гроші робив підпільні операції бандитам, потерпілим у кримінальних розбірках...

Богдан ДИМОВСЬКИЙ, Одеса
Газета: 
Рубрика: