Дев'ять років тому таких дітей у країні не було. 1995 року (очевидно, як реакція на очікування українського економічного дива та реформ в охороні здоров'я) різко збільшилася кількість наркоманок — носіїв смертельно небезпечного вірусу, і ВІЛ-інфікованих дітей стало вдвічі більше. За інформацією прес-центру Міністерства охорони здоров'я України, лише в першій половині нинішнього року від заражених матерів народилася 291 дитина. Усього в Україні 983 дитини, чиє життя під питанням.
Тим часом прогнози невтішні — за рівнем поширення ВІЛ-інфекції Україна утримує першість, залишивши позаду постсоціалістичні країни Східної та Західної (крім Іспанії) Європи. За неофіційними даними, в нашій країні інфіковано 42 тис. осіб, 80% з яких — ін'єкційні наркомани. Зареєстровано близько 15 тис. ВІЛ-інфікованих вагітних. За даними Дитячого фонду ООН ЮНІСЕФ, 7% малюків заражаються вірусом на останній стадії вагітності, і 14% — під час пологів і грудного вигодовування.
Фахівці Міністерства охорони здоров'я, Українського центру профілактики та боротьби зі СНІДом, Національного комітету Червоного Хреста та інших зацікавлених організацій зустрілися з радником ЮНІСЕФ Олександром Малявіним і експертом з передання ВІЛ-інфекції від матері дитині Ізабел Де Вінчензі. Гості розповіли про антивірусний курс лікування й такі досить дійові профілактичні заходи, як повноцінне харчування майбутньої матері, обов'язкові консультації з фахівцями, профілактику повторних інфекцій, додаткові засоби захисту в разі кесарева розтину, годування штучним молоком... На думку ЮНІСЕФівців, які вивчили досвід Франції, все це знижує ризик інфікування малюків з 20% до 1%.
Дискусія, як повідомив прес-центр МОЗ, виникла з приводу виявлення хворих жінок, які аж ніяк не поспішають на медогляди й тестування. Зарубіжні гості впевнені, що ті обов'язково прийдуть, якщо побачать щире бажання допомогти їм. А наша охорона здоров'я, додамо, перестане сподіватися виключно на підтримку різних закордонних фондів. Адже передусім про антиснідівські програми має піклуватися держава. Можливо, тоді Україна не опустилася б до рівня країн Африки, в яких майже половина хворих на СНІД — жінки (в Європі — близько 12%).
ДО РЕЧI
За темпами розвитку епідемії всіх випереджає Дніпропетровська область, де від заражених ВІЛ-інфекцією матерів народилося 43 дитини (ще у вересні їх було 33), троє з яких померли. Турботу про 12 малюків батьки переклали на плечі держави. Найбільш благополучні поки що Івано-Франківська та Хмельницька області. Майже 35% ВІЛ-інфікованих вагітних колються самі, або їхні партнери — наркомани.
Олександр ФАНДЄЄВ, «День»