ДЕНЬ
Найголовніше й найцінніше в нашому житті — день. Вчорашній, сьогоднішній і, звичайно, завтрашній. І саме на нього ми можемо (і повинні!) впливати і вкладати сюди всі свої сили, знання, вміння та засоби. Чому ж ми часто піклуємося лише про те, на що вплинути ніколи не в змозі? Чи не тому, що напівсліпі самі вже давно, а поводирі наші — та й зовсім незрячі...
НОВИНИ
Існують такі настільки дикі, жорстокі, неприємні та варварські навіть, що як їх не намагайся опристойнити-окультурити, все марно. Тут сам матеріал завжди заважає будь-якій обробці. Що з ними робити? А зовсім і нічого не поробиш — їм просто потрібно дати (хоч ненадовго) спокій. І вони самі повинні хоча б рушити до усвідомлення й поняття безперспективності нікому не потрібного свого нікчемного буття...
ФРОНДА
Чим опозиція відрізняється від найзвичайнісінької фронди? Опозиція — конструктивна. Вона працює з усяким і всякому пропонує свої аргументи. І вміє прислухатися до аргументів чужих (іноді навіть і приймати їх). Фронда — деструктивна. Вона ніколи не пропонує жодних своїх аргументів (їх просто в неї немає), а лише руйнує завжди чужі. Ось чому жодного осмисленого майбутнього в неї зовсім немає — адже заснована вона лише на ненависті й одному голому запереченні.
ІДЕАЛ
Головне — який ідеал ти завжди маєш на увазі? Якщо ж такого зовсім немає, адже все марне, безпідставне, викликає страх і розчарування. Ось наша помаранчева революція — чим вона була НАСПРАВДІ? І хоч як крути — лише наслідком свавілля владоможців! Так ось, якщо не мати на увазі ніякого ідеалу, вона повторюватиметься знову й знову лише, звичайно, у формах усе безпощадніших для людей. Якщо ж ідеал (справедливе правління, своєчасні реформи, розумні закони) існуватиме — хіба якісь революції узагалі можливі?
ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ
Будь-яка людська діяльність обов’язково повинна мати ГІДНУ мету (результат). Потім уже сама ця гідна мета працює на ціле людство, а людина, яка її створила, цілком варта й відпочинку... Коли, наприклад, Гете дописав 6 червня 1831 року другу частину «Фауста», він був (за словами свого молодого друга Еккермана) «безмежно щасливий» і сказав:
— Подальше моє життя я відтепер розглядаю як подарунок, і тепер уже, власне, байдуже, буду я що-небудь робити і що саме.
СІ-БРИЗ-2008
Вражає — коли натовські навчання проходять у Росії (або за участю Росії), ніхто проти них зовсім не протестує. Коли ж в Україні — як із-під землі постають старенькі з мегафонами й червоними знаменами... Звідки тільки взялася на нашій стародавнiй українській землі ця чужа, перекручена і вибіркова логіка: «наше — наше, а ваше — також і ще більше наше. Тому давайте його, ще більше й захищати!»
ЩО ХОЧЕМО?
Якщо все й одразу — нічого путнього з цього не вийде! Якщо ж цілковито визначеного — необхідно, все-таки, визначитися в пріоритетах. Система нашої вищої освіти нині реформується. Але, чому ми знову наступаємо на старі (чиновницькі) граблі? Одночасно впроваджується (суто декларативно) автономія університетів, і адміністративно зобов’язуємо їх же (ось це вже серйозно) приймати результати зовнішнього тестування. Виходить, знову перетворюємося лише... в осла буриданова, який так і помер між двома оберемками сіна!
ШИРОКА ПУБЛІКА
Що вона любить? У всі часи і всюди — лише щось непристойне, скандальне, неправдиве й безвихідно вульгарне! 1931 року Матільда Людендорф (удова відомого й недостойного німецького генерала) опублікувала наклепницьку книгу, де звинувачувала Гете, який давно вже пішов у Вічність у причетності до повністю вигаданого нею «вбивства» Шиллера. І що ж?.. Тільки до 1935 року цей «шедевр» старої, який з’їхала з глузду, вийшов 43-м виданням!!!
ШИРОКА ПУБЛІКА-2
Ведуча одного нашого рейтингового новинного TV- каналу розповідає: «..Крім пожовтіння, існує загальна тенденція відтоку людей від «ящика». Я вважаю, це хороша тенденція». З чого б це робити такий висновок і саме людині, яка ПРОФЕСІЙНО займається своєю справою? Навпаки, висновок повинен бути (в цій ситуації) ось такий: що я як ведуча повинна зробити, щоб залучити не всіляку (широку), а саме СВОЮ (тобто ту, яка думає) публіку?..
НАСЛІДКИ
Творіння людського духу не такі вже й нікчемні, невинні й без наслідків, як це здається на перший погляд і як це завжди стараються видати люди, які до всього духовного відчувають лише огиду. Ось, наприклад, опера французького композитора Даніеля-Франсуа-Еспри Обера (1782— 1871) «Німа з Пртачі» («Фенелла»), створена 1828 року. Її постановка в Брюсселі 25 серпня 1830 року викликала народні хвилювання, що призвели незабаром до... відділення Бельгії від Голландії!
КОЛИ ПРОКИНЕМОСЯ?
Живемо поки що зовсім безглуздо: часи святкувань змінюються в нас дуже швидко часами лише трагедій... Чи можна було, наприклад, передбачити недавнє катастрофічне підняття води в західних областях України? Передбачити ВСЕ, звичайно, ніколи й ніде не можна, та й непотрібно. Але, чому ми зовсім не вчимося передбачати ЖИТТЄВО ВАЖЛИВЕ Й НЕОБХІДНЕ — незбагненно! Адже саме ЗАРАЗ потрібно терміново допомогти розбитим горем людям, а нам усім знову й знову з владного Олімпу розповідають, що... «спершу все-таки потрібно прийняти зміни до бюджету».
УПРАВЛІННЯ
Що раніше потрібно робити: домагатися влади, а потім уже здобувати душу, здатну начальствувати й управляти або все-таки навпаки? Адже зрозуміло, що першого досягнути можна на багато простіше, ніж другого. І потім, сил, уваги та енергії будь-який на здобуття будь-якої влади йде завжди кількість непомірна і на все інше ніколи їх (цих сил) не вистачає... Тому-то зміна влади (з таким людським матеріалом) слідує й слідуватиме одна за іншою — адже, якщо «в тебе в душі немає того, за допомогою чого ти міг би начальствувати й управляти» (Аристотель. «Велика Етика». Книга друга), адже все безглузде, марне й ніколи не матиме ні для тебе, ні для кого іншого жодних добрих наслідків!
ВИСТУП ПАТРІАРХА
Перед від’їздом із Києва Вселенський православний патріарх публічно висловився щодо свого візиту до Києва. Цю грецьку промову наш Президент слухав як прекрасну музику, зрозумілу всім навіть без будь-яких слів та перекладу. Напевно, так само слухав наш святий Володимир тисячоліття тому промову грецького філософа, який розповідав йому про переваги якоїсь заморської віри...
РОСІЙСЬКІ НОВИНИ
«Корсунь — це там, де відбулося Хрещення Русі». Ось як, спростивши словосполучення України-Русі, можна цілу країну дуже швидко перетворити просто в місце якесь там позаштатне й територію, що не має СВОГО самодостатнього, самостійного, гідного й продуктивного буття...
БІБЛІЙНА ЄДНІСТЬ
На святкуванні 1020-рiччя Хрещення України-Русі у Святій Софії слід би зібрати абсолютно всіх: християн (усіх конфесій без виключення), іудеїв, мусульман тощо. Адже всі визнають авторитет Книги! Якщо ж почнеш знову будь-кого виключати за лінією канонічності-неканонічності, скоро залишишся без найкращих своїх друзів і прихильників, і залишишся знову сам-один...